Postimehe aruanne: tarmukas Narva Trans murdis triumviraadi
Narva Transi kangelastreener on Eesti Jalgpalli Liidu palgal

Kui 2016. aastal tõi meistritiitliga Eesti klubijalgpalli värsket verd FC Infonet, ent seejärel tegevuse lõpetas, siis Narva Transi tänane karikavõit 18-aastase pausi järel on vähemalt sama märgiline sündmus.

Postimees tegi Lilleküla staadionil toimunud Evald Tipneri nimelise karikasarja finaalist, kus Trans alistas lisaajal 2:1 Eesti meistri Nõmme Kalju, järgmised tähelapenekud.

Eric McWoodsi pooltund. Premium liiga neljanda (Kalju) ja viienda (Trans) meeskonna heitlus algas üllatavas võtmes. Kui võis eeldada, et pigem haarab ohjad Eesti meister Kalju, siis tegelikult läks risti vastupidi. Trans tegutses julgelt ja ohtlikult, Kaljut painas justkui finaalikramp.

Eelkõige väljendus idavirulaste teravus Eric McWoodsi reidides Kalju karistusalasse. 23-aastane ameeriklane, kel Premium liigas tänavusest kirjas vaid üks tabamus, valmistas Kalju kaitsjatele sõna otseses mõttes pidevat peavalu.

Esmalt ei saanud temaga 9. minutil hakkama Kalju kapten Maximiliano Ugge, kuid Roman Nesterovski kihutas järgnenud 11 m karistuslöögi ragina saatel latti. Kümmekond minutit hiljem kolistas sama põikpuud täiesti vabaks unustatud McWoods ise. Seejärel pingutas McWoodsi löök Vitali Teleši värava küljevõrku. Siis suunas ta palli peaga sihtmärgist mõnevõrra mööda.

Seks hetkeks oli mängukellal tiksunud pool tundi ning Kalju poolkaitsja Kaspar Paur kriiskas üle välja: «Ärkame üles nüüd juba…!»

Eric McWoods (paremal) terroriseeris pidevalt Maximiliano Ugget.

FOTO: Mihkel Maripuu

Kalju kingimeelsus eesotsas kapteniga. Kaaslased võtsid Pauri kohe kuulda. 32. minutil tegi Robert Kirss üks-üks duellis esmalt lapsikult ära Artjom Škinjovile ja seejärel Liliu 35-aastasele Dmitri Prošinile. Kalju ründeduo koostöö toimis ja meistriliiga eelmise hooaja suurim väravakütt Liliu avas skoori.

Kes nüüd arvas, et ehk saab soosik krambist priiks ja Transi tabab tubli stardi järel vaimne kollaps, oli taas väärteel. Kalju paremkaitsja Andrei Markovitš otsustas hoopis Transile teise penalti kinkida, mida Aleksandr Zakarljuka enam kasutamata ei jätnud. Transi tüdrukfänni hüüe «Zakarljuka, ja ljublju tebja!» kõlas Lilleküla vutipühamus küll ilmselt esimest (ja ehk ka viimast) korda. Olgu või jäägu sellega kuidas tahes, puhkama mindi igatahes 1:1 viigiseisul.

Täpselt teise poolaja keskel otsustas kapten Ugge taas antikangelaseks kehastuda. Ta teenis teise kollase kaardi, millega pani Kalju treeneri Roman Kožuhhovski äärmiselt keerulisse seisu. Ukrainlane reageeris otsemaid: ohverdas ühe kahest ründajast ja läks üle 4-4-1 skeemile. Välja vahetatud Liliu kehakeel ja žestid ei jätnud kahtpidi arvamist: Kalju esistaar on sel õhtul Kožuhhovskiga sõber üksnes juhul, kui karikas Hiiule rändab.

Vanameistri võidukas naasmine. Elu tahtis aga teisiti. Normaalaja lõpuni pidas Kalju arvulises vähemuses vastu, kuid kauem mitte. Lisaaja kolmandal minutil lõi Viktor Plotnikov nurgalöögi järel palli meisterliku tehnilise sooritusega Vitali Teleši seljataha ja püüdis tagatipuks pilke ka vinge väravatähistusega.

Täit tunnustust tuleb avaldada vähem kui kuu aja eest Transi peatreeneri kohusetäitjaks tulnud Valeri Bondarenkole. Paljunäinud 66-aastane juhendaja jättis Plotnikovi esialgu pingile ning kaasas ohtliku väravaküti just siis, kui Kalju jäi vähemusse ja surve alla. Tegemist oli Transi endise pealiku - viimati tüüris Bondarenko meeskonda 2010. aastal – kahtlemata märgilise naasmisega. Meenutagem: alles nädala eest oli Trans esimene, kes Premium liigas Floralt punkte suutis röövida. Veel tähelepanuväärsem, et Bondarenko viimane töökoht oli... Nõmme Kalju, kus ta veel mullu duubelrivistust vedas.

18 aastat Kurotškini kuulist. Transi triumf tähendas, et Eesti jalgpalli suure kolmiku – Flora, Levadia ja Kalju – triumviraat sai lõhutud. Jah, 2016. aastal tuli Infonet meistriks, kuid kadus sama kiirelt ajaloo pühkmekasti (ehk liitus Levadiaga). Trans oli enne tänast sel kümnendil kahel korral karikafinaali jõudnud, kuid Florale (2011) ja Levadiale (2012) seal alla jäänud. Kolmanda suure vastu õnnestus nüüd sihile jõuda.

Ühtlasi meenus eredalt Transi senine ainuke karikavõit. Aasta oli siis 2001, kui Oleg Kurotškin Valgas toimunud finaali lisaajal poolelt väljakult Flora võrku mängu ainsa värava lõi… Täna töötab Kurotškin Transis noortetreenerina ja on kirjas ka esindusrivistuse abijuhendajana.

Kaljul luhtus aga soodne võimalus teha kolmikduubel. Tuldi ju talvel Eesti meistriks ning uut hooaega alustati superkarika võiduga. Karikasarjas jättis õnn viimasel takistusel Kalju aga maha. Alates 1/8-finaalist (ehk neli mängu järjest) mindi duellides Premium liiga klubidega alati lisaajale. Iseäranis dramaatiline oli poolfinaal, kus Levadia vastu suudeti surmasuust pääseda.

Ent 25. mail 2019 kergitas 18aastase vaheaja järel Evald Tipneri nimelist karikat Narva Trans. Palju õnne, Eesti jalgpallile teeb see ainult head!

MÄNGUJÄRGSED KOMMENTAARID

Narva Transi kapteni Marko Meeritsa videointervjuu:

Narva Transi peatreeneri kt. Valeri Bondarenko:

«Minus on praegu liiga palju emotsioone! Olen tühi.

Aga... Minu roll Transi klubis on praegu tegelikult viia ellu Eesti Jalgpalli Liidu projekti. Olen noortetöö juht. Noorte jalgpall ja noorte treenerid on siin minu fookuses.

Kui klubi otsustas kuu aja eest Dmitrijs Kalašnikovsi vallandada, küsis Nikolai Burdakov (Transi president - toim) minult: kas aitad? Vastasin: no muidugi! Nad on öelnud, et juba varsti tuleb uus peatreener. Ootan seda. Sest kordan: ametlikult töötan ma praegu Eesti Jalgpalli Liidus. Tahan oma projektiga jätkata, mulle meeldib see. Aga ka see (paneb käe südamekohal olevale Transi logole) on mul südames.

Minu filosoofia on ründav jalgpall. Mulle meeldib, kui meeskond ründab, mängib agressiivselt, aga samas organiseeritult. Selline on minu stiil. Oleme selle kallal järjest rohkem vaeva näinud. See on protsess.

Ma tõesti ei tea, kuidas meil õnnestus täna kõik raskused ületada. See on jalgpall. Aga suutsime juba eelmises mängus sel staadionil (Trans viigistas 2:2 Floraga - toim) näidata väga kvaliteetset jalgpalli. Meeskond tundis: oleme valmis ja tahame! Riietusruumis tundsin, et meeskonna vaim on laes. See oli täna ilmselt kõige tähtsam.»

Nõmme Kalju peatreeneri kt. Roman Kožuhhovski:

«Ugge eemaldamine muutis mängu käiku. Meil ei olnud tahtmise ja valmidusega pingutada probleemi, aga see tegi meie elu arusaadavalt palju keerulisemaks. Eriti arvestades, et me ei mänginud täna 90, vaid 120 minutit. Siis tekkis meil loovusega probleeme. Aga ma ei arva, et kohtunik pidi tingimata ses olukorras taolise otsuse langetama.»

(Liliu rahulolematusest pärast väljavahetamisest): «Kui jäime vähemusse, olin sunnitud tegema taktikalises plaanis muutusi. Mu otsused olid sellised. Et Liliu reageeris nii nagu ta reageeris, pole minu jaoks mingi probleem. Mõistan mängijat, kes tahab mängida. Küllap mõistab ka tema, miks mina just nii otsustasin. Meie vahel on kõik hästi.»

Tagasi üles
Back