Blogi: Chelsea murdis Euroopa liiga finaalis Arsenali ühes Meistrite liiga unistusega ja lõpetas kuueaastase pausi

Silver Tabo
Endisele koduklubile nüüd Chelsea särgis avavärava löönud Olivier Giroud osutab Eden Hazardile, kes säras finaalis kahe tabamusega. Foto: Adam Davy / PA Wire/PA Images

Aserbaidžaani pealinnas Bakuus selgus tänavune jalgpalli Euroopa liiga võitja, kui kahe Londoni klubi finaalis alistas Chelsea tulemusega 4:1 Arsenali ning krooniti ajaloos teist korda pärast hooaega 2013/14 Euroopa liiga tšempioniks. Ühtlasi tähendab Chelsea võit, et Arsenal ei saa ka järgmisel hooajal Meistrite liigas osaleda.

Igavalt kulgenud avapoolaeg lõppes väravatega viigiga, kuid teisel kolmveerandtunnil vajutas Chelsea gaasi põhja, kui esmalt avas väravaarve juba 49. minutil endise koduklubi vastu (mängis Arsenalis aastatel 2012–2018 – toim) skoorinud Olivier Giroud. Möödus 11 minutit ning jala sai valgeks belglasest poolkaitsja Eden Hazardi söödust Pedro.

65. mänguminutil tõi aga tabloole juba 3:0 edunumbrid penaltipunktilt palli võrku toimetanud Hazard ise. Ehkki minut hiljem Arsenali ridades vahetusest sekkunud Alex Iwobi vastas 69. minutil otse õhust sooritatud iluväravaga, siis 72. minutil vormistas 4:1 võidu teist korda sihile jõudnud Hazard.

Nii pidi Arsenali puurilukk, 37-aastasena karjääri viimase kohtumise pidanud Petr Čech korjama selja tagant koguni neli palli ning leppima kaotusega. Chelsea itaallasest peatreener Maurizio Sarri sai seevastu treenerina esimese suure triumfi.

Meeskonnad on sel hooajal omavahel kohtunud kaks korda – kui mullu 18. augustil peetud Inglismaa kõrgliiga Premier League teises voorus sai kodumeeskond Chelsea kirja 3:2 võidu, siis 19. jaanuaril alistas Arsenal oma koduväljakul linnarivaali skooriga 2:0.

Londoni klubid pole kunagi varem omavaheliseks derbiks nii kaugele pidanud sõitma. Linnulennult on Chelsea kodustaadioni Stamford Bridge'i ja Arsenali staadioni The Emirates Stadiumi vahemaa kümme kilomeetrit, ent nüüd leiab kohtumine aset Londonist 4612 kilomeetri kaugusel.

Arsenali ridades pole meeskonnaga poliitilistel põhjustel Bakuusse sõitnud armeenlane Henrih Mhitarjan.

Kui Arsenali peatreener Unai Emery on võitnud treenerikarjääri jooksul kolm Euroopa liiga karikat (aastatel 2014–2016 Hispaania meeskonnaga Sevilla – toim), siis Chelsea itaallasest juhendajal Maurizio Sarril pole veel ette näidata ainsatki suurt trofeed.

Karjääri viimase matši peab Arsenali legendaarne väravavaht Petr Čech. Seejuures mängis 37-aastane tšehh aastatel 2004–2015 Chelsea ridades. Viimaseks mänguks Chelsea koosseisus on mäng suure tõenäosusega Belgia koondise poolkaitsjale Eden Hazardile, keda seostatakse suuresti Madridi Realiga.

Kui Chelseal on järgmiseks hooajaks koht Meistrite liigas tänu Inglismaa kõrgliiga neljandana lõpetamisele olemas, siis klubi ajaloo esimest Euroopa liiga võitu jahtiv Arsenal jahib lisaks trofeele ka võiduga kaasnevat Meistrite liiga pääset.