Kuidas kulges Tour de France’i esimene kõrgeima kategooria tõusuga etapp?

Tour de France'i 14. etapp.

FOTO: AFP / Scanpix

Tänasel 14. etapil pistsid ratturid rinda senise Tour’i kõige raskema tõusuga. Etapil tuli alistada legendaarne Col du Tourmalet tõus.

Tänasel etapil oli esimene tõus seitsmest, mis ületab 2000 meetri piiri merepinnast. Enne seda olid ratturid sõitnud neljanda kategooria Côte de Labatmale tõusu ja esimese kategooria tõusu Col du Soulour. Tänane Col du Tourmalet tõus kuulus HC kategooriasse ehk kõige kõrgemasse tõusude kategooriasse.

Etapil ründasid esimesena Vincenzo Nibali (Bahrain-Merida) ja Peter Sagan, kes aga Cyclingnews’i sõnul ei saanud jooksiku rolli kaua nautida, kuna 15-pealine jälitajate grupp püüdis nad peagi kinni. Jätkati 17-kesi jooksikutena.

Täpilist särki kandnud ehk parim mägironija Wellens oli jooksikute hulgas ning kogus veelgi rohkem tõusupunkte. Jooksikute hulka kuulusid lisaks ka Matej Mohorič (Bahrain Merida), Luis León Sánchez (Astana), Sergio Henao (UAE Team Emirates), Ilnur Zakarin (Katusha-Alpecin), Marco Haller (Katusha-Alpecin), Carlos Verona (Movistar), Alexis Vuillermoz (AG2R La Mondiale), Matthieu Ladagnous (Groupama-FDJ), Lennard Kämna (Team Sunweb), Guillaume Martin (Wanty-Groupe Gobert), Élie Gesbert (Arkéa-Samsic) and the Total Direct Énergie trio of Lilian Calmejane, Romain Sicard and Rein Taaramäe.

Cyclingnews vahendab, et peagruppi kontrollis tiim Groupama-FDJ eesotsas väga tugeva mägironija Pinot’iga. Col du Soulour’i tõusul tõsteti aga tempot ning 60 km enne lõppu jäi peagrupp väiksemaks. Esimene tuntum nimi, kes peagrupist välja kukkus oli Prantsuse rattur Bardet. Samuti langes peagrupist välja Adam Yates, mõlema mehe puhul oli nii vara peagrupist langemine üllatuslik.

Kui sõita oli jäänud veel 30 km vähendas juhtgrupp jooksikutega vahe vaid 40 sekundi peale. Vahepeal sõitu juhtima läinud Gesbert püüti kinni.

Viimasel kilomeetril aga tõstis Pinot tempot ning sõitis teistest kindlalt ette – temaga ei suudetud järsul tõusul sammu pidada. 

Särkide jaotumine 14. etapi järel:

Kollane särk ehk üldliider – Julian Alaphilippe (Deceuninc-Quick-Step)

Roheline särk ehk punktide arvestuses liider – Peter Sagan (Bora-Hansgrohe)

Täpiline särk ehk parim mägironija – Tim Wellens (Lotto Soudal)

Valge särk ehk parim noor rattur – Egan Bernal Gomez (Team Ineos)

Tagasi üles