Eesti ründetalent jätkab arengut Saksamaa tippakadeemias

Aleksandr Šapovalov Freiburgi punases rüüs. FOTO: Instagram

Tallinna FC Flora 16-aastane ründaja Aleksandr Šapovalov sõlmis täna lepingu Saksamaa Bundesliga klubi SC Freiburgiga, kelle töö noorte jalgpallurite kasvatamisel on teeninud kuulsust üle Euroopa. Klubide kokkuleppel üleminekusummat ei avaldata.

Eelmisel kevadel siirdus toona samuti 16-aastane väravavaht Karl Jakob Hein Nõmme Unitedist Londoni Arsenali. Šapovalovi näol on paljude spetside hinnangul tegemist võrreldava talendiga. Iseäranis huvitav, et ka noor ründaja käis Põhja-Londoni akadeemias korduvalt oskusi näitamas ja püsis viimseni Arsenali radaril, kuid lõpuks langes liisk siiski Freiburgi kasuks.

Miks?

FC Flora spordidirektor ja Eesti U17 koondise peatreener Norbert Hurt selgitas kogu protsessi, mis kestis umbes aasta.

«Aleksandri vastu tunti huvi väga mitmelt poolt. Aga välistasime juba eos võimaluse, et ta hakkaks klubist klubisse reisima, mis võinuks tekitada kõigis segaduse. Valisime välja kaks klubi, Arsenali ja Freiburgi,» kirjeldas Hurt. «Kui Arsenal jättis ta nii-öelda skauting-nimekirja ega teinud veel lõplikku otsust, siis Freiburg tuli pärast meie teist sealkäimist välja konkreetse pakkumisega.»

Hurda teada hakkab Šapovalov treenima koos aasta vanemate ehk 2002. aastal sündinud poistega. «Ka eelmisel korral Freiburgis viibides harjutas ta just selle võistkonnaga, kelle šveitslasest treeneri huvi oli suur ja selge. Samuti polnud otsustamisel vähetähtis esindusmeeskonna ja akadeemia vaheline side. Näiteks moodustatakse iga paari nädala tagant korra grupp parimatest akadeemia noortest, kellele viivad treeningu läbi esinduse juhendajad. See ei ole tänapäevases tippjalgpallis põrmugi tavaline. Kogu mängufilosoofia on klubis ühine,» näitlikustas Hurt.

Aleksandr Šapovalovi mängud FC Floras on vähemalt nüüdseks mängitud. FOTO: Janek Eslon / FC Flora

Noorjalgpallurite tootmise tehas

Freiburgi akadeemia töö tõhusus on teeninud jalgpalliilmas laialt tunnustust. 2001. aastal rajas väikelinna (230 000 elanikku) esindusklubi metsade keskele 12 miljonit eurot maksnud keskuse, mis ristiti «noorjalgpallurite tootmise tehaseks».

2011. aastal peatreeneriks asunud Christian Streich (eelneval 16 hooajal töötas ta sama klubi noortega!) tüüris Freiburgi Bundesligas viiendaks ja teenis ajakirjalt Kicker aasta treeneri nimetuse, ehkki Jupp Heynckes oli Müncheni Bayerniga võitnud kolm karikat.

2017-18 hooaja põhjal tehtud uuring näitas, et oma kasvandike esindusmeeskonda jõudmise osas on Freiburg Bundesliga kindel esinumber. Euroopa viie tippliiga klubide võrdluses asuti üheksandal kohal. Freiburgi U19 võistkond on Bundesliga sagedane võitja.

Tagasi üles
Back