Björgen on kliimasoojenemise pärast mures: 20 aastaga on talved palju muutunud

Marit Björgen teenis edetabelis 7. koha.

FOTO: LEHTIKUVA/REUTERS

8-kordne olümpiavõitja ja 18-kordne murdmaasuusatamise maailmameister  Marit Björgen on ärevil murdmasuusatamise tuleviku pärast. Norralanna sõnul on talved aastatega palju muutunud ja kliimasoojenemine seab ohtu suusatamise kui ala tervikuna.

Endise suusataja hinnangul väljendub kliimasoojenemine ka iga-aastastes lumeoludes.

«Kunagi ei ole olnud nii heitlike talvesid nagu praegu. Eriti selles osas, mis puudutab lume mahatuleku aega ja selle kogust. Olen märganud viimase 20 aasta jooksul, mil ma profitasemel sõitsin, suuri muutusi,» rääkis Björgen väljaandele Dagblandet.

39-aastase norralanna sõnul mõjutab kliimasoojenemine juba praegu hooajaeelseid treeningtingimusi. «Vaadake näiteks Val Senales'i liustikku. See on koht, kus sportlased käivad hooaja hakul valmistumas. Olen seal treeninud 20 aastat ja näinud suuri muutusi liustiku suuruses. Selle sulamine on olnud väga märkimisväärne,» tundis Björgen muret.

Läbi aegade edukaima murdmaasuusataja hinnangul võib soojenev kliima panna löögi alla suusaspordi jätkusuutlikkuse. «Tahan näha suusatamist elavana, aga kliimasoojenemise tõttu olen ma tõsiselt mures meie spordi tuleviku pärast,» lõpetas Björgen.

Tagasi üles