Inimestel on rohkem vaba aega, nad oskavad seda hinnata ja kogu elu kvaliteet on paranenud, seega näen liikumise hindamist ja sellega tegelemise tõusu eeskätt noorte inimeste arvelt, kes tahavad ja oskavad teistmoodi elada. Põlvkonda, kes tuleb vaesest ajast, kelle tervis ja heaolu on kehvemal järjel, me kardetavasti ümber ei õpeta.
Ent kindlasti tekivad ka uued küsimused – kas näiteks e-sport on sport? Kas me liigitame selle ka liikumisharrastuse alla? Kindlasti on kümne aasta pärast arusaamad veidi teistsugusemad kui täna.
Kas me täna, 2020. aasta hakul saame öelda, et taristu taha enam midagi ei jää? Vabandus, et «mul ei ole kohta, kus sportida», lihtsalt enam ei päde?
Me saame veel öelda, et Eestis ei ole piisavalt ujulaid. Kuid muidu on tõesti nii, et põhimõtteliselt on spordirajatis igast inimesest 20 minuti kaugusel. Kergliiklusteid, kus saab tasuta joosta, rattaga sõita või kepikõndi teha, on tõesti meeldivalt palju.
Oleme rääkinud kahest tulevikku suunatud mõttest, aga mis teile tänases Eesti spordis kõige enam muret teeb?
Tippspordi osas teeb murelikuks kaks suunda. Esiteks, head tulemused tulevad jätkuvalt üllatusena. See viitab metsikusele – potentsiaalile, mis justkui on olemas, aga medalid ei tule süsteemse töö tulemusena. Ja teiseks, liiga palju meie tippudest jõuavad suurte tulemusteni välismaal treenides, välismaiste treenerite käte all. Kokkuvõtvalt, liiga palju on juhuslikkust ja liiga vähe Eesti sisest teadmist.
Teie käest ei saa jätta ka küsimata, kui hullus seisus on praegu Eesti spordi maine?
Maine on viga saanud. Olin hiljuti Rootsis, kus tegelikult oli arutluse all hoopis teine teema, kuid lõpuks jõudsime ikka dopingujuttudeni välja. Põhjamaad ja Eesti on head partnerid, kuid paratamatult tundub vahel, et kui aus ja läbipaistev see suhe ikkagi on, kui kõik aeg-ajalt petmist tunnistavad.
Kristjan Port
- Sündinud: 9. mail 1960
- Haridus: doktorikraad 1990. aastal Tartu Ülikoolist
- Kuulunud Eesti keskmaajooksjate paremikku
- Töö: Tallinna Ülikooli loodus- ja terviseteaduste instituudi spordibioloogia professor
- Aastast 2004 EOK treenerite kutsekomisjoni esimees, aastast 2007 SA Antidoping nõukogu liige, aastast 2019 EOK täitevkomitee liige.