Eesti laskesuusatajad jäid EM-finaalis viimaste sekka

Tuuli Tomingas.
Tuuli Tomingas. Foto: Jarek Jõepera

Laskesuusatamise EMi avaalal - supersprindis - pääsesid Eesti mehed küll 30 parema hulka, ent nad ei saa oma esitusega finaalis rahule jääda.

Rene Zahkna ja Kalev Ermitsa võistlus läks aia taha juba avatiirus, sest nad käisid kahel trahviringil. Supersprindis on laskmine aga eriti oluline, mistõttu on juba üks trahviring hea tulemuse saavutamiseks liiast.

Lõpp-protokolli läks Zahknale (kaks trahviringi ja kaks varupadrunit, kaotust võitjale +1.19,6) 25. koht, Ermits (3+4; +1.48,1) oli 27. Suusarajal näitas Zahkna 22. ja Ermits 25. aega. Lasketiirus oldi vastavalt 16. ja 30.

Euroopa meistriks krooniti kodupubliku lemmik Sergei Botšarnikov, kes edestas Adam Vaclaviku Tšehhist ja Dmõtro Pidrutšnõid Ukrainast vastavalt 0,4 ja 0,5 sekundiga.

Naiste seas osales ainsa eestlannana Tuuli Tomingas. Tema lootused kadusid kolmandas tiirus, kus ta pidi minema oma võistluse esimesele ja viimasele trahviringile. Kokkuvõttes kasutas Tomingas kahte varupadrunit.

Neljandas tiirus tõusis võitjaks venelanna Jevgenija Pavlova, kes lasi kõik märgid maha. Varem liidrikohta hoidnud Dzinara Alimbekava käis trahviringil, kuid suutis hõbemedalist kinni hoida. Tomingas kaotas Pavlovale 2.09,5 ja sai 27. koha.

Enne finaali:

Meeste eelsõidus jõudis neljast eestlasest 30 parema sekka ehk kell 16.30 algavasse finaali kaks. Kahe tiiru peale üht varupadrunit vajanud Rene Zahkna oli kaheksas, kaotades kiireimale sportlasele Anton Smolskile (7.53,4) 24,4 sekundiga. Ermits, kes kasutas kaht varupadrunit ja käis ühel trahviringil, lõpetas 120 võistleja seas 19. kohal (+39,9).

Joosep Perv oli 105. (2+2; +2.39,8), Mart Vsivtsev jäi viimaseks (2+2; +4.52,9).

Eestlannadest pääses ainsana kell 17 algavasse finaali Tuuli Tomingas, kes läbis tiirud puhaste paberitega, kaotades kiireimale Dzinara Alimbekavale (9.42,0) 31,8 sekundit.

Regina Oja oli 101 sportlase konkurentsis 48. (2+2; +1.06,4), Kadri Lehtla 50. (0+2; 1.08,7) ja Grete Gaim 90. (+2.40,8). Stardinimekirjas oli ka Johanna Talihärm, ent tema rajale ei läinud.

Muide, esialgu oli EMi korraldusõigus eestlastel, kuid lumepuuduse tõttu viidi võistlus Minskisse. Ka seal polnud olukord kiita, ent lõpuks tassiti vajalik rajakate üle riigi kohale.

Supersprint tuli võistluskavva alles hooajal 2017/18, peamiselt peetakse seda siiani IBU karikasarjas. Tegemist on alaga, kus sportlased läbivad eelsõidus kilomeetri pikkuse ringi kolmel korral kahe lasketiiruga.

Finaalis võideldakse medalite eest juba viie kilomeetri pikkusel distantsil, lasta tuleb neljal korral. Mõlemas voorus on sportlastel lasektiirus kasutada üks varupadrun. Finaalsõitudega alustatakse kell 16.30 ja 17.

Eelmisel nädalal lõppes Itaalias Anterselvas MM, kus eestlannade parimaks tulemuseks jäi Oja 30. koht sprindis, meeste seas oli Zahkna jälitussõidus 49. EMil ei võistle maailma kõige teravam tipp.