Tulevikku vaatab Matikainen ootusärevalt ning tunnistab, et kuna mitu protsessi on edukalt tööle hakanud, ootab ta 2020. aastalt palju. Ta rõhutab taas, et oluline on töösse pandud süsteeme – strateegia kohandamist, regionaalsete treeningute elluviimist, noortevõistluste monitoorimist ja mängijate arenemise süsteemset jälgimist – jätkuvalt ellu viia, et suurematele jalgpalliriikidele lähemale liikuda. Samas pole taevas meie naistejalgpalli kohal sugugi pilvitu, sest suure probleemina toob Matikainen välja ka noormeeste jalgpallis tuntud murekoha: teatud vanuses kipuvad noored jalgpallist loobuma.
«Kui meil on 15aastaseid mängijaid 100 ning kahe-kolme aasta pärast vaid 30, siis see on drastiline langus,» nendib Matikainen murelikult. «Tahame aidata nii klubisid kui mängijaid, et tüdrukud tahaksid jalgpalli juures püsida. Sellise väljalangemisega tegelemine on üks järgmise aasta võtmeküsimustest. Kokkuvõttes aga võitleme nii paljudel eri rinnetel, et tahaksin veel kord rõhutada: peame oskama märgata ja väärtustada ka väikeseid võite.»
Kolme aastaga on kadunud kolm klubi
Tänavuse koduse naiste meistriliiga hooja eel selgus, et kõrgeimal tasemel mängimisest loobub 13kordne Eesti meisterklubi Pärnu JK. Kohast kõrgliigas loobus tänavu ka Tartu SK 10 Premium, kahe aasta eest jäi kõrgliiga ilma Levadia naiskonnast.
Pärnu JK loobumisotsuse kohta nendib naistekoondise peatreener Jarmo Matikainen, et see teeb teda väga kurvaks. «EJLi poolt tehti korduvaid pingutusi selleks, et PJK jätkaks, kuid lõplikult on see ikkagi klubi otsus,» sõnab Matikainen. «Aga nüüd peab meie prioriteet olema see, et mängijad leiaksid endale uued klubid, kus jätkata. Me ei saa endale lubada veel suuremat mängijate kaotust.»
Koondise abitreener Kaidi Jekimova lisab, et kõigi kolme loobunud klubi puhul sai otsustavaks asjaolu, et puudus korralik noortetöö, millega kõrgliiga võistkondadele mängijaid kasvatada. «Nii Pärnu kui Levadia naiskond oli koostatud konkreetsetest mängijatest, kes võistkonda vedasid,» selgitab Jekimova. «Kõigi kolme klubi puhul peab tunnistama, et nende noortetöö oli hiline või puudulik. Teatud aja saab sellisel puhul üle elada sellega, et mängijad tulevad teistest klubidest, aga on omaette küsimus, kui kaua see jätkusuutlik on. Kahjuks selliste tingimuste tõttu tekkiski lagunemine,» nendib Jekimova.
Samas ei arva Jekimova, et mitme naistevõistkonna konkurentsist langemine võib mõjutada nendes piirkondades tüdrukute jalgpalli populaarsust. Pärnus on PJKst tühjaks jäänud koha hõivanud meistriliigasse pääsenud Vaprus, pealinnas jagub teisigi klubisid peale Levadia ja Tartus teeb tüdrukute treeningutega tublit tööd Tammeka.
«Meil on neidki klubisid, kes veel ei saa meistriliigasse tulla oma noortevõistkonnaga, kuid ühel hetkel on selleks valmis,» selgitab Jekimova. «Näiteks nagu Saku Sporting jõudis kõrgliigasse võistkonnaga, millega on noorest saadik koos mängitud, või Tabasalu, kellel on hea noortetöö ja võimalus tulevikus kõrgliigasse jõuda. On tähtis, et nii klubi kui treener suudaksid sellistes olukordades mängijatele ja võistkonnale teed näidata.»