Ööpäev läbi rüganud Norra suusatajad haarasid enda nimele pöörase rekordi

Anders Aukland 2012. aastal Tartu maratoni finišis.

FOTO: Margus Ansu/Postimees

Kuigi koroonaviiruse tõttu maailmas praegu spordivõistlusi ei toimu, ei tähenda see, et üksinda trenni ei võiks vihtuda. Näiteks Norras panid endised suusatajad Anders ja Jørgen Aukland ning Joar Thele ennast proovile kestvussuusasõidus. 

Vennad rühkisid kodumaal järjepanu 32 tundi, enne kui viimaks suusaklambrid saabaste küljest lahti ühendasid. Ning nagu tehnikavidinad hiljem näitasid, läbisid nad selle ajaga 516 kilomeetrit. 

Kahjuks või õnneks pole tegu maailmarekordiga: näiteks 24 tunni suusasõidu tippmark kuulub soomlasele Hans Mäenpääle, kes jõudis ööpäevaga läbida 472 kilomeetrit. Aga tolle rekordi purustamine polnudki norrakate eesmärgiks. Nad tahtsid lihtsalt ennast proovile panna. 

«See oli päris metsik. Aga ka lõbus ja tore kogemus,» sõnas 47-aastane Anders, kes tõusis 2002. aasta Salt Lake City olümpial Norra teatemeeskonnaga ka poodiumi kõrgeimale astmele. «Meie eesmärk polnud sõita mitte nii kiiresti kui suudame, vaid nii kaua kui suudame. Nägime sõidu jooksul päikest loojumas, ööpimedust ning päikest uuesti tõusmas.»

Kui mehed said aga 465 kilomeetri peal teada, et neil on võimalik purustada Norra senine kestvussuusasõidu rekord, võtsidki nad selle sihile. Norra telekanali TV2 väitel kuulus senine tippmark 1983. aastast Björn Lökkeni nimele, kes läbis toona 48 tunniga 513,5 kilomeetrit. 

«Saime aru, et 50 kilomeetrit võib pärast sellist katsumust osutuda väga pikaks. Kogu aeg oli tunne, et oleme lõpus, kuid reaalsuses oli veel 10 km jäänud. Kõige keerulisem osa oli aga öösel suusatamine,» jätkas Anders, kelle auhinnakapis on lisaks olümpiakullale veel MM-kuld (2003) ning kaks MM-hõbedat.

MK-sarjas jõudis ta poodiumile 13 korral, neli aastat noorem veli Jørgen jõudis MK-sarjas poodiumile kõigest korra. 26-aastane Thele on ennast proovile pannud ainult World Loppeti pikamaasõitudel.

Meestega koos startinud Thea Krokan Murud ründas nädalavahetusel ka naiste maailmarekordit (375,6 km), kuid tema jaks sai otsa veidi enne 350 km verstaposti. 

«See ei pruugi olla tervislik, aga ohtlik ka mitte,» sõnas ta TV2-le. «24 tunni jooksul on palju pause, kokku umbes kolme tunni jagu söömist ja niisama hängimist. See pole halvasti veedetud ööpäev.»

Tagasi üles