Loo tellimiseks pead olema sisse logitud Postimees kontole.
Logi sisse
Sul ei ole kontot?
Loo Postimees konto

Legendaarne Ants Eek pani kokku Eesti korvpalli kõigi aegade esiviisiku

Ants Eek. FOTO: Gert Kiiler / Sakala

Tänavusel aastal tähistab Eesti korvpall 100. juubelit ning selle auks üllitatav artiklisari poleks mõeldav ilma meheta, kes oli pikki aastakümneid korvpallis tegev tippkohtunikuna ning pärast selle karjääri lõppu on käe külge pannud Eesti Korvpalliliidu tegemistes.

See mees on 71-aastane Ants Eek, kellel rääkida värvikaid lugusid erinevatest ajastutest ja kes senini, isegi pealetuleva generatsiooni jaoks, on austatud ja hinnatud, kirjutab korvpalliliidu kodulehekülg.

Eek on uhke Eesti korvpalli üle. Enda lemmikajastuks kohalikus korvpallis peab Eek uue iseseisvuse algusaastaid, kui Eesti korvpall kuulus Vana Maailma tippu. «Kuigi arvan, et tänapäevane mäng on tänu kiirusele ja pealtpanekutele nauditavam, siis meie endise aja staaridest saaks ka täna korvpalliväljakul mitmed mehed tänu oma nahaalsusele väga hästi hakkama. Kui nimesid välja tuua, siis (Aivar) Kuusmaa, (Gert) Kullamäe, (Rauno) Pehka, (Martin) Müürsepp ja (Margus) Metstak näiteks,» loetleb ta.

Kaks meest eelnevast loetelust paigutaks Eek ka oma Eesti kõigi aegade esiviisikusse. «Ma natuke jään siin hätta, sest saan pakkuda vaid viimase poole sajandi mängijaid,» naerab palju näinud mees. «Aga paneksin sümboolses viisikus tagaliinis platsile Tiit Soku ja Aivar Kuusmaa ning pikkade kolmikuks Priit Tomsoni, Martin Müürsepa ja Jaak Lipso.» Ka sajandi parima treeneri kohta on mehel oma arvamus olemas ning ühe nimega Eek siin ei piirdu: «Teoreetikuna hindaksin parimaks Ilmar Kullamit, praktikutena Tiit Sokku ja Jaak Salumetsa ning emotsioonide kütjana Andres Sõpra.»

Kas peaksime uuele sajandile vastu astuva Eesti korvpalli tuleviku pärast väga palju südant valutama ja kas 100 aasta pärast üldse mängitakse Eestis seda mängu? «Kindlasti mängitakse, aga mis tasemel?» vastab Eek omakorda küsimusega ja lisab endale omase muigega: «Veidike tasub muretseda ikka, sest ega meie seis liiga kuldne pole. Aga vaadates aasta alguses peetud BSBC noorteturniiri poiste U18 mänge, siis see tagala pole meil nii tühi midagi.»

Artikkel ilmus Eesti korvpall 100 erilehel rubriigis «100 lugu», kus 2020. aasta jooksul ilmub portreelugu sajast korvpalliinimesest. Persoonide valik on lai: legendaarsetest Eesti tippmängijatest minevikust ja praegusest hetkest, kuni persoonideni, kes eelistavad varju jääda, kuid kelleta Eesti korvpall oleks oluliselt vaesem.

Intervjuu on tehtud enne, kui koroonaviiruse puhangu tõttu korvpalliliigad uksed sulgesid.

Tagasi üles
Back