Perni sõnul aimas prokuratuur kohe pärast Austrias alustatud menetlust, et kaasus võib esile kerkida ka Eestis. «Mäletan, et mõtlesin huviga sellele, kas Austria menetlusega seonduv võiks anda alust menetluseks ka Eestis. Jättes kirjutamata kõikidest prokuratuuri ja politsei mõttekäikudest nendin, et lõpuks pidingi võimaliku menetluse alustamise küsimust Eestis prokurörina kaaluma mina,» kirjutab Pern aastaraamatus.
Tema sõnul oli meedias avaldatu järel kõige tõenäolisem see, et menetlust saab Eestis alustada vaid Mati Alaveri või Andrus Veerpalu suhtes. «Avalikku infot Austria kriminaalmenetluse kohta laekus meedia kaudu pidevalt. Mõistsime ridade vahelt infot lugedes, et Alaver võib väga suure tõenäosusega olla kahtlustatav ka Austria kriminaalmenetluses,» selgitab Pern.
Riigiprokuröri sõnul tuli seetõttu menetlust teha väga hoolikalt. «Euroopa Inimõiguste Kohtu praktikat arvestades võib ühesuguste asjaoludega uue kriminaalmenetluse alustamine olla ebaseaduslik. Fakt, et Austria menetleb juba kõiki Mati Alaveriga seotud kuritegusid, nullinuks meie võimalused kriminaalmenetluse tegemiseks Eestis. Eesti menetlus, mille raames teinuks me menetlustoiminguid ilma Austria kolleegidega konsulteerimata, võinuks jäävalt kahjustada ka Austria menetlust. Infovahetuses Austria kolleegidega abistas meid Eurojust ning kokkuvõttes otsustasime alustuseks vähemalt Mati Alaveri suhtes menetluse alustamise,» kirjutab Steven-Hristo Evestuse järel ametisse astunud Pern.
Juhtiv riigiprokurör kirjeldab aastaraamatus, et pärast uurimise algatamist on ajaaken tõendite kogumiseks väga üürike. «Hetkest, mil info poolelioleva kriminaaluurimise kohta avalikuks saab, muutub kõik. Kahtlustatavad hakkavad tõendeid peitma ja hävitama. Prokuröridel ja uurijatel algab võidujooks ajaga, et allesjäänud tõendid siiski leida. Teadsime, et Alaverile on meedia vahendusel selleks võidujooksuks stardipauk juba antud,» kirjutab Pern.