Hiina iluuisutaja sünge mälestus: oli ka päevi, kus treener lihtsalt peksis mind

Yu Shuran Helsingi MMil.

FOTO: LEHTIKUVA/REUTERS

Endine Hiina iluuisutaja Yu Shuran meenutas oma karjääri algust, kus ta koges ohtralt treenerite vägivalda.

Yu teatas, et Hiina treenerid kasutasid nii minevikus kui ka tänapäeval noorte tüdrukute peal väga palju vägivalda. Seda nii füüsiliselt kui ka mentaalsel viisil. «Minu suhtes algas see kõik 11-aastaselt. Pidin pärast iga eksimust käe üles tõstma ja näitama kõigile, et just mina eksisin. Oli ka päevi, kus treener lihtsalt peksis mind mitu korda, kuni mu nahk marraskile läks,» meenutas Yu.

Tema treeningrühma kuuluvaid tüdrukuid nimetati trennides laiskadeks, rumalateks, kasututeks ja ülekaalulisteks. Olgugi, et sellised ütlused viisid paljud tüdrukud endast välja, siis nutmine oli rangelt keelatud.

2017. aastal Helsingis toimunud MMil osalenud Yu esindas suurvõistlusel Singapuri, kuid pidi oma karjäärile juba 17-aastaselt joone alla tõmbama. Tal avastati neuroloogiline häire, mis on arvatavasti põhjustatud just treenerite alandustest.

Ta tuli selle avaldusega välja, sest nägi dokumentaalfilmi «Athlete A», kus näidati USAs lahvatanud skandaali võimlejate seksuaalse väärkohtlemise kohta. «Võimlemine ja iluuisutamine on üsna sarnased, sest mõlemal alal võistlevad enamasti väga noored naised. Seetõttu saavad täiskasvanutest treenerid veel mitte nii kogenud inimesi ära kasutada,» selgitas hiinlanna.

19-aastane Yu elabki nüüd Singapuris, kust on pärit tema isa. Ta nõuab Rahvusvaheliselt Olümpiakomiteelt, et nemad tegeleksid selle probleemiga ning kaitseksid noori sportlasi väärkohtlemise eest.

Tagasi üles
Back