Skip to footer
Saada vihje

Kergejõustikulegend kaotas 7,1 miljonit eurot

Haile Gebrselassie lõpetas jooksukarjääri 2015. aastal.

Kahekordne 10 000 m jooksu olümpiavõitja Haile Gebrselassie on lisaks Etioopia Kergejõustikuliidu juhtimisele ka ärimees, kuid pidi hiljuti maha kandma 7,1 miljoni euro väärtuses vara.

Etioopias on lõpuks otsa saanud paar nädalat kestnud vägivaldsed protestid, mis algasid pärast seda, kui riigi suurima – neid on umbes 40 miljonit, riigis elab umbes 110 miljonit inimest – rahvuse oromo õiguseid kaitsnud laulja tapeti 29. juunil pealinnas Addis Abebas.

Ka ise oromo rahvusest pärit olnud Haacaaluu Hundeessaa oli väga populaarne laulja. Tema tapmisele järgnenud protestides suri veidi alla 289 inimest, kelle hulgas on nii tsiviilisikuid kui ka politseinikke. Vigastatute arv on sadades, mundrikandjad on arreteerinud 7000 inimest.

Hundeessa lasti seni tundmatute isikute poolt maha, kuid tema tapmisega seoses on politsei vahi alla võtnud viis inimest. Mõrvas on süüdistatud nii Etioopia opositsiooniparteid kui ka mässajate grupeeringut.

Gebrselassiel on mitu hotelli, millest kaks asusid Oromo maakonnas ehk jäid protestide keerisesse. Üks neist langes täielikult tuleroaks, teist rüüstati ja põletati osaliselt, kirjutab Die Welt.

Jooksja Haile Gebrselassie.

Kaks korda maratoni maailmarekordit parandanud Gebrselassie sõnas, et hiljutine vägivald näitas vihkamise kõige võikamat palet. «Me poleks varem suutnud isegi mõelda, et midagi sellist võib toimuda,» lisas ta.

Muide, lisaks kergejõustikuliidu vedamisele ja hotelliäris osalemisele töötab Gebrselassie veel mitmel rindel. Näiteks müüb ta Addis Ababas Hyundai autosid ja omab kohvifarmi.

47-aastane Gebrselassie on lisaks kahele olümpiavõidule triumfeerinud ka MMidel. 10 000 m jooksust on tal tervelt neli kuldmedalit, kui ta võitis 1990. aastatel neli järjestikust tiitlivõistlust.

Internet pandi kinni

Ajakiri Time teatab, et 34-aastase Hundeessaa tapmise järel suleti Etioopias internet ning taastati alles neli nädalat hiljem. Võimud tahtsid nii olukorda kontrolli all hoida, sest mida vähem liigub info, seda suurem on tõenäosus, et olukord rahuneb kiiremini maha.

Hundeessaa tapmine ajas inimesed tagajalgele, kuna laulja palad tõstsid esile ajalooliselt esinenud ebaõiglust. Näiteks konfiskeeriti 19. sajandi lõpus paljudelt inimestelt maavaldused, et luua pealinn Addis Abeba.

Ta laulis lootusest, et kunagi näevad etiooplased multikultuurset riiki, mis on oma paljude rahvuste nägu. Tõsi, kui oromolased võivad sellega päri olla, on Etioopias kamaluga inimesi, kelle vaated on vastupidised.

Hundeessaa toetajate arvates tappis laulja surm nende lootuse paremale riigile. Mõrva järel on lahvatunud viha ja meeleheide, mis sümboliseerib rünnakut nende identiteedi vastu.

Kommentaarid
Tagasi üles