P, 27.11.2022

Podcast ⟩ Legendaarne Peeter Randaru: Kirdi vigastada saamises võis mängida rolli idiootselt tehtud ajakava

Postimees Sport
Legendaarne Peeter Randaru: Kirdi vigastada saamises võis mängida rolli idiootselt tehtud ajakava
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Magnus Kirdi õnnetu moment eelmise aasta MMil.
Magnus Kirdi õnnetu moment eelmise aasta MMil. Foto: Tairo Lutter

Kergejõustikuteemalises taskuhäälingusaates «Staadionijutud» on kätte jõudnud juubeliosa, mis eristub kõigist eelnevatest täielikult, sest Manta Maja stuudios võtab istet legendaarne kohtunik ja staadioniteadustaja Peeter Randaru.

67-aastase Randaru võib liigitada vaieldamatult meie läbi aegade tunnustatumate kohtunike hulka, kellel on märgatav osa selles, et Eesti kergejõustikuliit kuulub võistluste korraldamises Euroopa absoluutsesse tippu ja saab välismaalastelt alatihti kiita. Pealegi on Randaru kasvatanud suureks neli rahvuskategooria kohtunikust poega-tütart.

«Tore on vaadata, kuidas pisikestest poistest-tüdrukutest saavad mitte ainult olümpiavõitjad ja tippatleedid, vaid ka väga head treenerid. Olen nüüd ka seda juba näinud. Selline protsess on kõrvalt vaadates maruhuvitav. Kohtunik ei tohi küll väga välja näidata, mida ta tunneb, aga teinekord on tulnud ette ka seda, et pühid silmanurgast pisara ära või hääl läheb ilusa hetke ajal teise tämbrisse,» tunnistab Randaru, kes on staadionil tuntud oma otsekohesuse ja aususe poolest.

Karl Rinaldo (vasakul) ja Peeter Randaru Manta Maja stuudios
Karl Rinaldo (vasakul) ja Peeter Randaru Manta Maja stuudios Foto: EKJL

55 aastat poleks võimalik kohtunikuametit pidada, kui see endale ei meeldiks, ütleb Randaru, kes jutustab saates mitmeid humoorikaid ja liigutavaid lugusid meie selle ala korüfeedest. Muuhulgas toob ta näite paljukordsest Gruusia kergejõustikumeistrist ja kümneid eestlasi tippu viinud Martin Kutmanist.

«Tore mees oli Martin Kutman. See võis olla Tartus Tamme staadionil, kui ta tegi ühe tiiru ja siis teise tiiru ümber kettaheiteringi. Ma küsisin talt, et mis ta otsib? Kutman vastas: »Kõik räägivad, et vorm on kadunud. Ma mõtlesin, et otsin selle siis üles!«»

Seekordses saates saame muuhulgas teada, millise Eesti tippkergejõustiklase tegemisi jälgib Randaru tänu tolle noorpõlve võistlemisega seotud liigutavale momendile erilise tähelepanuga, miks Magnus Kirt Randaru hinnangul tegelikult Dohas toimunud MM-il õlga vigastada võis, millised on kohtunikuameti töötasud ja kuidas Märt Israelile aastate eest kogemata ebareaalselt pikk kettakaar mõõdeti.

Saate viimases osas esitame taas kergejõustikusõpradele küsimuse, mille vastuseid ootame aadressile ekjl@ekjl.ee. Saadet juhib Karl Rinaldo.

Märksõnad
Tagasi üles