Sprindi maailmameister sai võistluskeelu ega võistle Tokyo olümpial

Christian Coleman 2019. aastal kergejõustiku MMil Dohas. FOTO: HANNAH MCKAY/Reuters/Scanpix

Meeste 100 meetri jooksu maailmameistrile Christian Colemanile määrati kaheaastane võistluskeeld ja ameeriklane ei saa startida Tokyo olümpiamängudel.

24-aastasele sprinterile sai saatuslikuks dopinguproovide andmisest eemale hoidmine. Esimest korda eksis ta dopinguvastaste reeglite vastu pea kaks aastat tagasi. Coleman ei olnud testijatele kättesaadav 2019. aasta 16. jaanuaril ning veel 26. aprillil ja 9. detsembril. Vastavalt reeglitele tähendab kolmelt testimisest puudumine positiivset dopinguproovi ja võistluskeeldu.

Teisipäeval otsustas puhta spordi nimel tegutsev organisatsioon (AIU) jätta Colemani võistluskeelu jõusse. USA esisprinter pääses alles eelmisel aastal napilt teisest samasugusest keelust, kui ta oli rikkunud hooajal 2018-2019 Adamsi poliitikat ehk ei andnud dopinguküttidele oma asukohast teada.

Suvel sõnas Coleman, et ta üritas apelleerida AIU väidet, justkui oli ta 9. detsembril dopinguküttidele kättesaamatu, kuid tulutult. «Ja nüüd võib mind oodata võistluskeeld mingi teo eest, mis jääb praeguseks juba pea aasta taha,» lausus Coleman, kelle sõnul on tegemist antidopingu inimeste teadliku üritusega talle käru keerata.

Nimelt ei andvat ameeriklase sõnul neile rahu asjaolu, et ta eelmise aasta Doha MMi eel võistluskeelust pääses. Toona pidi Colemanile määratama aastane võistluskeeld, kuna ta oli kolmel korral aasta jooksul jätnud oma asukoha ametnike ees saladuseks. Rikkumised fikseeriti 2018. aasta 6. juunil, 2019. aasta 16. jaanuaril ja 26. aprillil. Coleman aga apelleeris, et esimene nendest rikkumistest jääb tegelikult 2018. aasta aprilli algusesse ega mahu seega ette nähtud 12-kuise perioodi sisse. See otsus ka rahuldati.   

Ameeriklase sõnul oli ta dopinguküttide külastushetkel poes jõulukinke ostmas ning tal on selle tõendamiseks ka vajalikud tšekid ja pangaväljavõtted olemas. «Olin enam kui valmis dopinguproovi andma, kui keegi oleks mulle selles osas helistanud. Mulle anti sellest ebaõnnestunud üritusest teada aga alles järgmisel päeval.»

Ametlikest dokumentidest ilmneb, et dopingukütid tõepoolest ei üritanud tol päeval Colemaniga telefoniteel ühendust võtta. Küll olid nad tema ukse taga koputamas üle tunni aja, kuid ühtegi vastust nad ei saanud.

Tagasi üles
Back