P, 26.03.2023

Statistiline kurioosum, võtmelülide vigastused ja mullu võrkpallist eemal olnud üllataja

Karl Rinaldo
, Võrkpall24 peatoimetaja
Statistiline kurioosum, võtmelülide vigastused ja mullu võrkpallist eemal olnud üllataja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Silver Maar (valges Eesti koondise särgis) on Pärnu VK põhilibero, kuid ei saa praegu oma koduklubi alati aidata.
Silver Maar (valges Eesti koondise särgis) on Pärnu VK põhilibero, kuid ei saa praegu oma koduklubi alati aidata. Foto: Sille Annuk

Võrkpalli Credit24 Meistriliigas jäi seljataha hooaja kuues mängunädal, kus viiest kohtumisest neljas olid võidukad Eesti klubid.

Balti liiga liidrina kindlustas positsiooni Saaremaa Võrkpalliklubi, kes alistas nädala keskses kohtumises Tartu Bigbanki 3:1. Ent nädalavahetus pakkus nii mõndagi huvitavat ka muudes mängudes.

1) Libero – pealtnäha väike, aga tähtsuselt nii suur! Paar viimast nädalat tuletasid meile meelde, kui oluline on teist värvi särgiga mehe roll meeskonnas. Kui karikavõistluste veerandfinaalis pidi Pärnu mängima Tallinna Selveriga otsustavat mängu kaitseväkke siirdunud Eesti koondislase Silver Maarita, ei suutnudki Avo Keele hoolealused servi kätte saada ja langesid konkurentsist.

Muide, lisaks spordiroodus aega teenivale Maarile on hetkel kaitseväes veel üks Pärnu libero, 19-aastane Eesti noortekoondise põhimees Allar Keskülla, ent tema naudib sõduripõlve 11 kuud ja pole seetõttu tänavu meeskonda isegi registreeritud.

Sarnast vaatepilti võis näha ka möödunud laupäeval, kui TalTech, kelle koosseis on sarnaselt Pärnule mõnest konkurendist oluliselt õhem, pidi Riia Tehnikaülikooli vastu toime tulema hüppeliigesevigastusega kimpus oleva Cris Karlis Lepata.

Janis Sirelpuu proovis nii üht- kui ka teistpidi, aga servi kätte ei saadudki ja 0:3 kaotus oli tõsiasi. Vastuvõtul jäi enim hätta endine tempo- ja nüüdne nurgaründaja Mihkel Tanila, Riia poolel säras aga ukrainlasest sidemängija Vitali Šitkov, kes lõi koguni kuus ässa. TalTechis hoitakse pöidlad pihus, et Lepa vigastus ei kujuneks väga tõsiseks, sest võitluses koha eest play-off’is on saarlane asendamatu lüli, kes hoiab nii vastuvõtul kui ka kaitsemängus meeskonna mängu kontrolli all.

2) TalTechi ja Riia Tehnikaülikooli mäng pakkus ka ühe harvanähtava statistilise kogumi. Nimelt ei suutnud nurgaründajad Tamur Viidalepp ja Mihkel Tanila ega ka diagonaalründaja Valentin Kordas tuua avageimis ühtegi punkti. Kas taolist asja on siinmail kõrgliiga tasemel viimasel kümnendil üldse juhtunud? Teatavasti on just nurgaründajad ja diagonaalründaja need, kes saavad mängudes enim tõsteid ja toovad tänu sellele ka enim punkte.

Olgugi et TalTech kaotas avavaatuse kindlalt, mängiti geimis 38 pallivahetust. TalTechile tõi tolles geimis 6 punkti (+6) temporündaja Jörgen Vanamõisa, ühe punkti lisasid sidemängija Aleksander Eerma ja temporündaja Sten Perillus. Viidalepa, Tanila ja Kordase saldoks kujunes aga 14 rünnakut ja 0 punkti. Lisa ei tulnud triolt ka servil ega blokis.

3) Kes on Kristo Karp? Pühapäevane Tartu Bigbanki ja Saaremaa Võrkpalliklubi vaheline mäng pakkus omajagu üllatusi, alustades plakatiga kohale saabunud Urmas Talist ja lõpetades Tartu poolel vahetusest väljakule tulnud Kristo Karbiga. Kui kõik teised Saaremaa ja Tartu mängijad on siinsetele võrkpallisõpradele hästi teada-tuntud, siis Siim Päidi asemele vahetatud Karbi nime kuuldes võis nii mõnelgi jääda «karp lahti». Pole ka ime, sest näiteks eelmisel hooajal ei mänginud Karp üldse võrkpalli.

Teeme siis meistriliiga tasandil uue mängijaga lühidalt tutvust. Karp on 23-aastane ja 192-sentimeetrine temporündaja, kes saanud võrkpallialase alghariduse Tallinnas Jaan Prassi käe all ja mänginud varasemalt esiliigas Bigbanki farmklubis Eesti Maaülikoolis. Sügisel, mil Alex Saaremaa sai vigastada, kutsus peatreener Alar Rikberg Karbi Bigbanki treeningutele, et mängijatenappusega seotud probleemi leevendada. Suurklubi Saaremaa vastu pääses Karp esmakordselt Credit24 Meistriliigas pikemaks ajaks väljakule ja realiseeris seitsmest tõstest viis. Pole paha, nagu öelnuks Villu Reiljan 2008. aasta Õllesummeril, kui näinuks Karpi seal taoliseid numbreid esitlemas.

4) Hooaja esimest tõsisemat mängu ajal tekkinud vigastust nähti liigas samuti nädalavahetusel, kui Jelgava Biolarsi diagonaalründaja Karlis Pauls Levinskis maandus mängus Tallinna Selveriga teises geimis pärast rünnakut õnnetult ning väänas põlve välja. Saalis olijatele ja ülekande jälgijatele avanenud vaatepilt oli kole. 25-aastane Levinskis väänles põrandal mõnda aega, enne kui meeskonnakaaslased teda rahustama asusid.

Selgus, et Levinskisel polnud kunagi varem põlvevigastust olnud, seega tekkis tal uues olukorras ilmselt eelkõige šokk. Kuigi lätlane viidi kiirabiga EMOsse, sõitis ta mõned tunnid hiljem meeskonnaga ikkagi tagasi koju. Tänahommikuse seisuga pole veel selge, kui tõsine vigastus Levinskist tabas.

5) Pärnu Võrkpalliklubi üks teenekamaid ja olulisemaid lülisid, Häädemeestelt pärit Taavet Leppik on olnud viimastel nädalatel iseenda hall vari. Kui esmapilgul tundus, et viimatistes kohtumistes Selveri ja Jelgava vastu mäng lihtsalt ei õnnestunud, siis pühapäeval, mil nurgaründaja jäi Riia vastu sootuks mänguajata, selgus, et tegelikult on Leppiku kehvade esituste taga olnud põlvevalu. Läti tipu vastu aitas asendusmees Tony Tammiksaar pärnakad küll võidule, ent pikas plaanis vajab Pärnu suurepärase üldmänguga Leppikut kui õhku. Jääme lootma, et tervisemure taandub ja kogu elu Pärnus mänginud mees saab peagi taas platsil tegutsemist nautida.

Credit24 Meistriliiga mängud 31.10-1.11:

31.10 kell 15.00 (Pärnu SH) Pärnu VK – Jelgava Biolars 3:2 (25:21, 25:20, 21:25, 25:27, 15:7)
31.10 kell 19.00 (TalTech SH) TalTech – Riia Tehnikaülikool 0:3 (13:25, 18:25, 24:26)
01.11 kell 15.00 (TÜ SH) Tartu Bigbank – Saaremaa VK 1:3 (21:25, 14:25, 25:20, 25:27)
01.11 kell 17.00 (Audentese SH) Tallinna Selver – Jelgava Biolars 3:0 (25:23, 25:20, 25:17)
01.11 kell 19.00 (Pärnu SH) Pärnu VK – Riia Tehnikaülikool 3:1 (21:25, 25:14, 25:16, 25:19)

Standings provided by SofaScore LiveScore
Märksõnad
Tagasi üles