N, 8.12.2022

Sõbra tõsine vigastus avas Eesti korvpallikoondislasele unistuste võimaluse

Jarmo Jagomägi
, Reporter
Sõbra tõsine vigastus avas Eesti korvpallikoondislasele unistuste võimaluse
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Jaan Puidet rassis hooaja alguses TalTechis mehiselt, nüüd avanes hea võimalus Hispaaniast.
Jaan Puidet rassis hooaja alguses TalTechis mehiselt, nüüd avanes hea võimalus Hispaaniast. Foto: Raul Mee/Postimees Grupp/scanpix Baltics
  • Eestlased võitlesid ühe koha eest
  • Võtmesõna: mitmekülgsus
  • Puidetist saab taas profimängija
  • Miks ei saanud TalTech end käima?

Öeldakse, et ühe inimese õnnetus võib olla teise õnn. Nõnda juhtus korvpallur Jaan Puidetiga, kes teenis sõbra ja koondisekaaslase Martin Paasoja trauma tõttu senise karjääri parima lepingu.

Alustuseks tuleb kruttida ajaratast mõni kuu tagasi. Suvel otsis ambitsioonikas Hispaania esiliiga klubi Valladolidi Real tagamängijat, kes suudaks täita nii number «ühe» kui ka «kahe» positsiooni. Sõelal olid kaks eestlast: Paasoja ja Puidet. Valik langes esimesele.

Saatusel olid aga omad plaanid. Paasoja alustas hooaega hästi ning mängis end kindlalt põhimeheks. Pärast nädalast koondisepausi jõudis ta Valladolidi eest platsil olla vaid minuti, kuni põlve vigastas. Trauma täpsem tõsidus on veel selgumisel, ent tänavu ei naase terav tagamees kindlasti väljakule.

Tiim vajas asendust, mistõttu pöörduti teise eestlase poole. «Pärast Paasoja vigastust arvasin, et see kõne võib tulla. Konkureerisime suvel ju ühele positsioonile,» jutustas Valladolidiga hooaja lõpuni kehtiva lepingu sõlminud Puidet Postimehele.

Mitmekülgne mängija

Põhimõtteliselt on tegemist üks ühele vahetusega. Mõlemad paistavad silma kõva võitluslikkuse, tahtmise ja kaitsemänguga – skoorimine pole esmatähtis. Põhipositsioon on «kaks», ent vajadusel suudetakse ka teisi kohti katta. Profiil sobib ideaalselt peatreener Hugo Lopezi mudelisse.

Jaan Puidet

Sündinud: 4. jaanuaril 1992
Pikkus: 194 cm
Kaal: 90 kg

Võistkonnad:​
2008–2009 Kuremaa
2009–2010 Pärnu
2010–2011 Kalev/Cramo
2011–2015 TTÜ
2015–2018 Jämtland Basket
2018–2019 TalTech
2019–2020 Jämtland Basket
2020 TalTech
2020–... Valladolid

Eesti-Läti liiga tänavuse hooaja statistika:
12 mängu, 29.55 minutit, 11,3 punkti, 6,7 lauapalli, 3,1 resultatiivset söötu

Jaan Puidet (vasakul). 
Jaan Puidet (vasakul). Foto: Raul Mee

«Jaan on kogenud mängija, kellesarnast pole keset hooaega lihtne leida. Ta on väga mitmekülgne, suutes tegutseda eri positsioonidel. Ta aitab kindlasti kaasa lauavõitluses, pick'n'roll mängus ja kaitses. Loodetavasti jõuab ta pärast Paasoja õnnetut vigastust meile kiiresti appi,» märkis Lopez.

Puidet on piiri taga mänginud varemgi, kuid Rootsi pole eriti võrreldav Hispaania esiliiga tipuga. «Tase on kindlasti teravam. Ma ei tea, kui palju – kohale jõudes selgub. Aga ütlen, et see leping on unistuse täitumine. Olen seda pikalt oodanud ja kaua kõvasti vaeva näinud,» tõdes 28-aastane pallur.

«Ühe inimese õnnetus võib olla teise õnn. Mul on Paasojast väga kahju. Kui teda nüüd koondises nägin, oli ta oli võrreldes varasemaga hoopis teine mängija. Paistis, et Valladolidis veedetud aeg mõjus talle väga hästi.»

Üleminek TalTechist käis väga kiiresti. Leping koostati umbes 24 tunniga, mõtteaega põhimõtteliselt ei antudki. Neljapäeval Postimehega vesteldes rääkis Puidet, et ootab Covid-19 testi tulemust, et võimalikult kiiresti Hispaaniasse lennata.

«Jaan on kogenud mängija, kellesarnast pole keset hooaega lihtne leida. Ta on väga mitmekülgne, suutes tegutseda eri positsioonidel.»

Valladolidi peatreener Hugo Lopez.

«Peatreeneriga rääkisime 5–10 minutit. Väga pikalt ei arutanud, põhiline suhtlus algab kohapeal. Mänedžeriga olen pidevalt ühenduses, et testid saaks kiiresti tehtud, misjärel saaksin lennukile hüpata,» selgitas Puidet.

Professionaalne tiim

Põhjalikud eelteadmised tulid Paasojalt, kes tiimi igakülgselt heaks kiitis. «Pidavat olema väga professionaalne klubi, kõik on tipp-topp. Nende eesmärk on pidevalt areneda – selle nimel nähakse kõvasti vaeva,» rääkis Puidet.

«Tundub, et seal tehakse kõike südamega. Juhuslikult ei tooda kohale mingeid n-ö staare. Mängijaid skauditakse päris põhjalikult. Uuritakse, millised on nad inimestena ja kuidas sobivad tiimiga kokku. Kõik on hästi detailne. Mulle öeldi kohe, et saan osaks suurest perest.»

Martin Paasoja (palliga) sai Hispaanias hästi hakkama, ent vigastus rikkus ilusa hooaja.
Martin Paasoja (palliga) sai Hispaanias hästi hakkama, ent vigastus rikkus ilusa hooaja. Foto: RealValladolidBaloncesto

Valladolidil on tõepoolest suured plaanid. Tänavu ühendati jõud väga jõuka jalgpalliklubiga, kelle eeskujul soovitakse samuti kõrgliigasse jõuda. Puidet suhtub karjääri tõsiseimasse katsumusse kerge aukartuse, ent suure ootusega.

«Eks ole päris omamoodi väljakutse seal hakkama saada. Mütsiga ei saa kindlasti lööma minna. Igas trennis tuleb olla keskendunud ja valmis – oma kohast tuleb hambad ristis kinni hoida. Kindlasti hea proovikivi,» arvas ta.

TalTechiga liitudes asus Puidet tudeerima veeteede haldamise ja ohutustehnika eriala. Kuigi loengud toimuvad praegusel ajal suuresti veebis, jätab ta õpingud mõneks ajaks tagaplaanile, et ootamatult avanenud võimalusest maksimum võtta.

«Hakkan uuesti professionaalselt korvpalli mängima. Tuleb 100-protsendiliselt keskenduda. Vaimselt ja füüsiliselt pole võimalik kaht jumalat teenida,» kinnitas Puidet. «Aga läksime lahku sõbralikult. Eestisse tagasi tulles tahaksin õpingutega jätkata. Ei tahaks, et semestri jagu tööd prügikasti lendab.»

Mis oli hooaja alguses lahti TalTechiga?

Hispaania esiliigast avanenud võimalust polnud Jaan Puideti sõnutsi põhimõtteliselt võimalik tagasi lükata, ent praeguses olukorras TalTechist lahkumine tekitas väikeseid süümepiinu.

Tehnikaülikool ajas tänavu kokku väga nimeka võistkonna. Enda ridadesse meelitati mitmed endised ja praegused koondislased, kuid mängumootorit ei saadud kuidagi nurruma. Alles möödunud nädalal teeniti hooaja esimene koduvõit, paar päeva hiljem alistati Kalev/TLÜ.

Esitused polnud kaugeltki ideaalselt, ent selgelt paremad kui mõned nädalad tagasi. Nüüd jäädi aga ilma ühest liidermängijast. Tõsi, Puidet usub, et temast jäänud auk lapitakse kiiresti kokku.

«Kõik põhimängijad tulid eri kohtadest, mängupildilt ja kohati täiesti teistsugustest rollidest. Lisaks oli meil hooaja alguses hästi palju vigastusi. Vahepeal tegime trenni kuue või kaheksakesi, mõnikord oli 12 meest. Polnud teada, kellega saab mängudel arvestada,» selgitas Puidet kehva stardi tagamaid.

Ta tõdes, et üksteise tundmaõppimine ja mõistmine võttis oodatust kauem. Vaatamata välisele kriitikale hoiti siiski pidevalt kokku, tekkinud probleemid lahendati võistkonna sees. Kannatlikkus tasus end ära, sest Puideti arvates toimus viimaste nädalatega kõva läbimurre.

TalTechi meeskond hoidis kokku ka rasketel hetkedel. 
TalTechi meeskond hoidis kokku ka rasketel hetkedel. Foto: Raul Mee/Postimees Grupp/scanpix Baltics

«Viimased trennid oli superhead. Omavahel käis mõnus lõõpimine, kõik olid rõõmsad. Tekkis nauding, mida oleme kogu aeg otsinud,» jutustas Puidet. «Käisime läbi igasuguse jama, oli raske aeg. Natuke on kahju, et nüüd, kui kõik hakkab kokku jooksma, tuleb lahkuda.»

Ta lisas: «Aga loodus ei salli tühja kohta. Tuleb keegi teine, kes saab rohkem vastutust ja teeb asjad ära. Meil oli suhteliselt ühtlane sats. Arvan, et neil pole probleemi minu lahkumine ära lappida. Esimesed mängud võivad olla raskemad, aga olen kindel, et olukord lahendatakse hästi.»

Märksõnad
Tagasi üles