:format(webp)/nginx/o/2020/12/15/13530042t1h7fa2.jpg)
Rootsi jalgpallitreeneri Roger Palmgren CV on kirjum kui vikerkaarevärviline lipp. Ta on tegutsenud nelja Musta mandri koondise peatreenerina ja juhendanud klubisid nii Aafrikas kui ka Aasias. Ning mõistagi on ta selle aja jooksul üle elanud nii mõnegi äreva hetke.
Hiljuti külastas 57-aastane juhendaja taskuhäälingut Snett-inåt-bakåt, kus rääkis oma Aafrika kogemustest lähemalt.
Näiteks peatus ta pikemalt seigal, kui ta sattus järjekordse riigipöörde ajal tulevahetusse, millest isegi osa võttis. «Me pidime tule avama,» sõnas automaadile valu andnud rootslane mikrofoni taga.
Palmgren alustas juhendajakarjääri 1990. aastal Rootsis, kui ta ülendati regionaalliigas pallinud FC Cafe Opera mängivaks treeneriks. Kolme aastaga kerkis ta kolm liigatasandit, mille järel tehti talle juba professionaalne pakkumine. Seda Itaaliast, kus FC Arezzo soovis endale noortetreenerit.
Sealgi alustas rootslane edukalt, pärast mida lähenes temale Sierra Leone alaliit, kes pakkus võimalust proovida kätt rahvusvahelisel tasandil. Ning Palmgren lõigi käed. 1995. aastal võitis ta Sierra Leonega kaheksa Lääne-Aafrika riigi osalusega Amilcar Cabral karikaturniiri ning kvalifitseerus Aafrika rahvuste karikale.
Praegu, 25 aastat hiljem, on jätkuvalt tegemist Sierra Leona koondise edukaima aastaga.
Hiljem juhendas Palmgren Mustal mandril veel ka Kongo DV, Rwanda ja Namiibia rahvusesindusi ning erinevaid Lõuna Aafrika ja Nigeeria klubisid. Kokku tegutses ta Aafrikas treenerina tosin aastat.
Kõige dramaatilisemad kogemused pärinevad tal aga Sierra Leone perioodist, vahemikus 1994–1996.
Nimelt röövisid kohalikud mässajad ta ühe U20 MM-valikmängu eel ära. Ent seda ei tehtud mitte lunaraha eesmärgil, vaid selle asemel pidi Palmgren terve öö kuulama mässajate liidri Foday Sankohi juttu sellest, kuidas too tahaks rootslast propaganda eesmärgil ära kasutada. «Hommikul lasti mind kohe lahti,» meenutab juhendaja.
Ent hullem ootas veel ees. See juhtus järjekordse vägivaldse riigipöörde ajal, kui ühel hetkel hakati tema linna ründama. «Aga me tulistasime vastu,» põrutas Palmgren.
«Sina ka?» päris taskuhäälingu saatejuht.
«Jaa. Meil tuli ju ennast kaitsta. Me pidime tule avama. See polnud üldse meeldiv kogemus,» meenutas juhendaja.
Just selline oli Rootsi meediamajadele saadetud taskuhäälingu õrritusklipp. Täispikkuses podcasti saab riigis kuulata alles teisipäevast.
Kokkuleppemängud olid igapäevased
Aafrika jalgpallist rääkides ei saa paraku üle ega ümber kokkuleppemängudest. Palmgreni sõnul kohtas ta kõige rõlgemaid petuskeeme Nigeeria klubi Kwara Unitedi eesotsas tegutsedes.
Ta oli 2006-07 hooajal parasjagu hotelli fuajees, kui klubi juhtkond kohtus sealsamas kohtunikega. Õigusemõistjad olevat silmapilgutuse saatel öelnud, et karistusalas võite kukkuda palju tahate, viidates nõnda kergekäeliselt antavatele penaltitele.
Palmgren saigi aru, et Kwara võit on kivisse raiutud, kuid järgmisel päeval leidsid tema hoolealused ennast poolajaks 0:2 kaotusseisust.
Vaheajal tiimile õpetussõnu jagades kuulis rootslane, kuidas kõrvalruumis, mis juhtus olema õigusemõistjate oma, käis suur madin.
«Kohtunik sai kõvasti peksa. Ta tuli verisena väljakule ning vilistas kuidagi teise poolaja ära,» meenutas Palmgren seika. Mõistagi võitis Kwara lõpuks tolle kohtumise.