R, 9.12.2022

Soome suusaekspert: Veerpalu ja Mae tõstsid Eesti suureks suusariigiks, nüüd on kõik kokku kukkunud

Karl-Joosep Küngas
Soome suusaekspert: Veerpalu ja Mae tõstsid Eesti suureks suusariigiks, nüüd on kõik kokku kukkunud
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 4
Eesti suusaässad Andrus Veerpalu ja Jaak Mae.
Eesti suusaässad Andrus Veerpalu ja Jaak Mae. Foto: Toomas Huik

Murdmaasuusatamises domineerivad üksikud riigid ning endised tugevad kantsid on selgelt hääbunud. Sellest rääkis hiljuti ka Soome suusaekspert Toni Roponen.

Roponen võttis Soome meedias sõna juba Tour de Ski ajal, kus meeste konkurentsis valitsesid täielikult Venemaa sportlased. Aleksander Bolšunov võitis seejuures kaheksast etapist koguni viis ning edestas finišis konkurente enam kui kolme minutiga. Seejuures oli seitsme parema sportlase seas lausa kuus venelast.

«Kui otsekoheselt öelda, siis on Venemaa domineerimine pigem teiste saamatus. Kui nemad välja jätta, siis oleks tegu justkui mõne B-kategooria võistlusega,» tõdes Roponen. «Prantsusmaa on vaikselt hääbunud, Rootsil pole parimad ajad, Saksamaa pole juba aastaid pildil olnud. Ka Šveitsis on vähenemas Dario Cologna efekt.»

Tippsportlaste arvukus meeste suusatamises on Roponeni sõnul kehv ka mitmes teises riigis, kus varem häid tulemusi võis oodata. Näiteks Austria suusatamise tappis dopinguskandaal ja Itaalia püsib elus ainult tänu tippsprinter Federico Pellegrinole.

«Kanada tipud Alex Harvey ja Devon Kershaw on karjäärile joone alla tõmmanud. Kasahstani Aleksei Poltoranin sattus dopinguskandaali. Andrus Veerpalu ja Jaak Mae tõstsid Eesti suureks suusariigiks, sama tegi Lukas Bauer Tšehhiga. Nüüd on nii Eesti kui ka Tšehhi tase lihtsalt kokku kukkunud,» hindas Roponen.

Soome ekspert tõdes, et Norra domineerimine on küll igav, kuid nendeta pole murdmaasuusatamisel üldse mõtet. «Tour de Ski näitas, kui tähtis on Norra murdmaasuusatamisele. Muidu on igav vaadata, kuidas viis norralast võidu eest heitlevad, kuid veelgi hullem on näha seal ainult venelasi,» nentis soomlane.

Märksõnad
Tagasi üles