Jalgpalli puhul võib olla nii, et vaatan 89 minutit, lootes, et midagi juhtub, aga tuleb välja, et otsustav sündmus oli juba esimesel minutil ära.
Joosep Susi
JS: Jalgpalli puhul võlub mind teatav ajalisuse eripära. Üllatusi sünnib iseenesest harva, sest võimalikud stsenaariumid on võrdlemisi piiratud, aga me ei tea kunagi, kas ja millal juhtub. Korvpallis näiteks teame, et mäng jõuab mingisuguse tulemuseni, visatakse mingi hulk korve. Jalgpalli puhul võib olla nii, et vaatan 89 minutit, lootes, et midagi juhtub, aga tuleb välja, et otsustav sündmus oli juba esimesel minutil ära.
TK: Korvpallis olen hakanud vaatama ainult teisi poolaegu.
JS: Jan, sinu kirjeldust jalgpallimängule mineku kohta kuulates tundus, et ega see väga palju ei erinegi näiteks rokk-kontserdile minekust. Paar tundi enne mängu on mingi tegevus, paar tundi pärast on mingi tegevus. Publiku suhe toimuvaga on võibolla natuke teistsugune. Jalgpalli puhul räägitakse, et publik läheb tribüünile kinnistama oma väärtushinnanguid ja identiteeti. Teatris seda vast nii palju ei tehta, aga rokk-kontserdil küll.
SK: Kui mõtlen, miks mulle jalgpalli ja popkultuuri seosed meeldivad, siis olen lapsest peale kuulnud jutte, kuidas sportlased on otud ja totud. Teadagi küll, kus sportlased olid, kui mõistust jagati, nagu see klišee ütleb. Kui suuremaks saad ja leiad, et ohoo, et meil on olemas nutikaid ja oma näoga jalgpallureid, siis ühisosa ühendab. See on mind tõmmanud. Kui loen, et Leighton Baines kuulab Tame Impalat või et Pat Nevin palus poolajal vahetust, et minna postpungi kontserdile, siis see on see fun osa, mis ühendab. Kui räägitakse depressioonis inimestest, siis teiste läbielamiste kohta lugemine annab jõudu. Võibolla on siin sama asi, et jalgpallikultuur võib olla pelgupaik, kust leiad omasuguseid.
JK: Ma hoian ikka massi mõistest kinni nagu uppuja Titanicu pardast. Elias Canettil on raamat «Massid ja võim», kus ta toob välja neli massi määratlust. Mass vajab suunda, armastab tihedust, tahab igavesti kasvada ja massi sees on oluline võrdsus. Mulle tundub, et kui võtame suuri ilminguid, siis on jalgpall sellele kõige lähemal, ehk isegi lähemal kui Eestis laulupidu.
Vaata kogu konverentsi ja vestlusringi täispikkuses: