Saada vihje

Blogi Lägreid nopib Pokljukast neljanda kuldmedali, lõpus kustunud Fak jäi koduradadel ikkagi medalita (15)

Copy
Sturla Holm Lägreid.
Sturla Holm Lägreid. Foto: ANTONIO BAT/EPA

10.-21. veebruarini peeti Pokljukas laskesuusatamise aasta tähtsaim võistlus ehk MM. Kokku jagati välja 12 medalikomplekti ning ülevaate kõikidest distantsidest saab Postimehe blogist.

Meeste ühisstart:

Pokljuka MMi viimase võistluse, meeste ühisstardiga sõidu võitis tänavu tõelise läbimurde teinud Sturla Holm Lägreid, kellele see oli juba neljandaks kuldmedaliks. Norralane tegi küll lasketiirudes ühe eksimuse, kuid sellest piisas, et konkurentidele alistamatuks jääda.

Viimasel ringil suutsid meeletu suusatempoga medalitele kerkida Johannes Dale ja Quentin Fillon Maillet. See duo sõi rajal ära Simon Ederi ja koduradadel võistelnud Jakov Faki ning jagasid vastavalät ära hõbeda ja pronksi.

MMi medalitabelis triumfeeris oodatult Norra, kes võitis nendelt tiitlivõistlstelt 12 medalit, millest kuus olid kuldsed. Maailmameistritiitli võitsid veel ka Prantsusmaa (2), Rootsi, Austria ja Tšehhi. Medaliarve suutsid avada veel Saksamaa (2 hõbedat), Valgevene, Ukraina ja Venemaa koondis (kõigile üks pronks).

Naiste ühisstart:

Täna oli Lisa Theresa Hauseri päev, sest austerlanna suutis ainsana kõik 20 märki lasketiirudes alla lasta. See tõi talle ka teenitud kuldmedali ning see oli seejuures esimene MM-kuld, mille Austria naiskond kunagi teeninud.

Kahvatumate medalite eest heitlesid lõpuks ainult norralannad, kes suutsid viimasel ringil meeletut tempot pakkuda. Hõbeda sai enda kaela Ingrid Landmark Tandrevold ning pronksi teenis uskumatu lõpuspurdi teinud Tiril Eckhoff, kes alistas lõpusirgel Anterselva maailmameistri Marte Olsbu Röiselandi.

Oma võimalus ajalooline medal Lätile võita oli ka Baiba Bendikal, kes hoidis viimase lasketiiru eel teist kohta. Tema kahjuks ebaõnnestus viimane püstitiir lätlannal täielikult ja see kukutas ta lõpuks üheksandale kohale.

Meeste teatesõit:

Norrakate jaoks oli 20. veebruar täielik pidupäev. Lisaks naiste teatesõidu kullale tegid samaväärse etteaste ka mehed. Norra nelik koosseisus Sturla Holm Lægreid, Tarjei Bø, Johannes Thingnes Bø ja Vetle Sjastad Christiansen domineerisid täielikult tänast võistlust. Juba avavahetusest saavutatud edu suudeti hoida lõpuni ja lõpuks oli edu hõbeda võitnud Rootsi ees 33,1 sekundit.

Venemaa laskesuusaliidu lipu all võistlevad Venemaa koondislased avasid Pokljuka MMi eelviimasel päeval medaliarve, kui täna saadi magus pronksmedal.

Eelmisel MMil meeste teatesõidus triumfeerinud Prantsusmaa pidi täna leppima neljanda kohaga. Nendele sai saatuslikuks neljandas lasketiirus trahviringil käimine.

Eesti neliku jaoks algas võistlus juba avavahetuses ebaõnnestunult, sest Rene Zahkna pidi avatiirus käima trahviringil. Võistlustulle said astuda veel ka Robert Heldna ja Kalev Ermits, kuid pärast kuuendat lasketiiru sai võistlus Eesti jaoks läbi. Kokku andis see täna 27 meeskonna konkurentsis 21. koha. Kokku lõpetas võistluse 19 koondist.

Naiste teatesõit:

Tiitlikaitsjana rajale läinud Norra jäi sarnaselt Anterselvas peetud MMile ka Pokljukas alistamatuks. Nende nelik Ingrid Landmark Tandrevold, Ida Lien, Tiril Eckhoff ja Marte Olsbu Röiseland pidi kasutama küll 11 varupadrunit, kuid sellele vaatamata ei tekkinud konkurentidel reaalset võimalust nende võitmiseks.

Saksamaa teenis teenitult hõbemedali, olles esikuuikust tegutsenud parimana lasketiirudes. Ukraina avas lõpuks medaliarve Pokljukas, kui nende naiskond lõpetas naiste teatesõidu kolmanda kohaga.

Eesti sõit algas kohe keeruliselt, kui Regina Oja kaotas liidritele enam kui kaks minutit. Lõpuks suutsid teised naiskonna liikmed Eesti kergitada 17. kohale. Võistlust alustas küll 23 naiskonda, kuid finišisse jõudis nendest 20. Ringiga said liidritelt sisse Lõuna-Korea, Läti ja Slovakkia.

Paarissegateatesõit

Esikoha teenis Prantsusmaa duo Antonin Guigonnat–Julia Simon, kes kasutasid kaheksa tiiru peale kokku viit varupadrunit.

Neile järgnes üheksat varupadrunit kasutanud Norra (J.T. Bö–Tiril Eckhoff, +2,8), pronksile sõitis end Rootsi (Sebastian Samuelsson–Hanna Öberg, +22,6). 

Kuni viimase tiiruni oli kullakonkurentsis ka Itaalia, kuid Dorothea Wierer ei suutnud siis kõiki märke alla saada ka kolme varupadruniga, mistõttu tuli tal minna trahviringile. Lõpuks tuli ta üle finišijoone viiendana. 

Eesti duo Rene Zahkna–Johanna Talihärm alustas võistlust hästi ning pärast esimest vahetust andis Zahkna teatepulga üle üheksandana (0+2; +16,1). Talihärma esimene lamades tiir ebaõnnestus aga täielikult: tal tuli käia trahviringil ning teise vahetusega pudenes Eesti 19ndaks (1+6; +1.22,0).

Kolmandas vahetuses suutis Zahkna meid nelja koha võrra kergitada ning andis teate Talihärmale üle 15. kohal (1+7; +1.39,0). Ta heastas seejärel oma esimese vahetuse eksimused: kahes viimases tiirus ei tulnud ainsatki eksimust. Eesti tuli üle finišijoone kümnendana (1+7; +1.56,4). 

Tegemist on Eesti parima MM-tulemusega sellelt distantsilt: varem oli meil ette näidata 11. ja 12. koht.  

Meeste 20 km individuaaldistants

Meeste tavadistantsis võitis oma esimese MM-medali ja kohe kuldse Norra tulevikumees, 23-aastane Sturla Holm Lägreid. Värske maailmameister oli kõigis neljas lasketiirus täpne ning edestas teiseks tulnud Saksamaa vanameistrit Arnd Peifferit 16,9 sekundiga. 2019. aastal Östersundis sama distantsi võitnud Peifferi järel oli kolmas norralane Johannes Dale, kes eksis korra teises tiirus ja kaotas võitjale 40,9 sekundit.

Esikuuikusse mahtusid veel prantslane Quentin Fillon Maillet (2, +1.12,9), norralane Johannes Thingnes Bö (2, +1.13,5) ja 22-aastane venelane Said Karimulla Halili (0, +1.45,3).

Kuni viimase lasketiiruni püsis teise kümne koha konkurentsis ka Rene Zahkna, kes oli seni lasknud puhtalt, kuid tegi neljandas tiirus ühe eksimuse ning pidi lõpuks leppima 33. kohaga, kaotust 4.42,1. 21-aastane MM-debütant Robert Heldna sai 76. koha (4, +7.41,8) ja Kalev Ermits oli 94. (8, +11.16,8).

Naiste 15 km individuaaldistants

Nõnda, võtame siis võistluse ka kokku. Naiste 15 km individuaalvõistluse võitis tšehhitar Marketa Davidova, kelle jaoks on see esimene individuaalne medal MMidelt. Ta oli täna üks kahest naisest, kes ei eksinud neljas lasketiirus kordagi.

Davidova selja taga noppis hõbemedali seni Pokljukas kahvatult esinenud Rootsi täht Hanna Öberg. Ta eksis tiirudes korra ning kaotas tšehhitarile 27,9 sekundit. Pronksi võttis samuti ühe trahviminuti kogunud norralanna Ingrid Landmark Tandrevold.

Pokljukast juba kolm kuldmedalit kaela saanud Tiril Eckhoffi võistlus läks aia taha. Tõsi, ega individuaalvõistlus polegi kunagi olnud tema trump, aga 23. koht ja neli eksimust valmistavad kahtlemata pettumust.

Eestlannadest näitas taas parimat minekut 30. koha saanud Johanna Talihärm (2 eksimust, kaotust Davidovale +3.41,7). Regina Oja oli 62. (3; 6.16,8) ja jalaprobleemiga maadlev Tuuli Tomingas 75. (4; +7.19,4). Kokku said tulemuse kirja 93 naist.

Naiste 10 km jälitussõit

Sprindi maailmameister Tiril Eckhoff suutis jälitussõidus oma parimat stardipositsiooni kaitsta, võites karjääri ühekanda MM-kulla. Norralanna käis kokku kahel trahviringil.

Hõbemedali võitis austerlanna Lisa Theresa Hauser (1; +17,3) ning pronksi prantslanna Anais Chevalier-Bouchet (2; +33,0).

Hea võistluse tegi 20. kohalt startinud, 2020. aasta jälitussõidu maailmameister Dorothea Wierer. Ta lasi pihta kõigile 20 märgile ning finišeeris neljandal kohal (0; +45,2).

Eestlannadest oli parim 33. koha teeninud Johanna Talihärm, kes loovutas võrreldes sprindiga ühe positsiooni (4; +3.28,8). Tuuli Tomingasel oli raske nii rajal kui ka lasketiirus. Finišisse tuli ta eelviimasel ehk 59. kohal (4; +6.45,5).

Sprindis lausa 11. suusaaega näidanud Talihärm oli jälitussõidus suusakiiruselt 22. naine. Kiireimale Julia Simonile kaotas ta 44 sekundiga. Tomingas näitas 58. suusaaega (+2.55,0).

«Tiirus oli natukene probleeme,» tunnistas Talihärm ETV otseülekandes. «Lamades ei suutnud saada kontrolli enda keha ega relva üle, selline keeruline tunne oli. Rajal on vorm hea. Võib-olla suudan endast rohkem välja pingutada ja sellepärast on tiirus ka raskem. Kripeldab see, et ei suutnud lasketiirus ära teha. Siin pakuti päris palju.»

Meeste 12,5 km jälitussõit

Meeste 12,5 km jälitussõidus krooniti teist aastat järjest maailmameistriks 25-aastane prantslane Emilien Jacquelin. Sprindis kolmanda koha teeninud prantslane läbis lasketiirud puhaste paberitega. Tema selja taga toimus põnev duell kaheksandana rajale pääsenud rootslase Sebastian Samuelssoni ja sprindis viienda koha teeninud Johannes Thingnes Bø vahel. Peale jäi lasketiirud eksimuseta läbinud rootslane, kes edestas 0,8 sekundiga kaks trahvi lasknud norralast.

43. kohalt startinud Zahkna käis kahel trahviringil, kuid suutis teist korda sel hooajal punktikohale sõita. 40. kohal finišisse tulnud eestlane kaotas maailmameister Jacquelinile 4.43,1.

ETV otseülekandes sõnas Zahkna, et viimased kaks ringi olid ränkraske kannatamine. «Inimesel on uskumatu tahtejõud. Neljas ring läks nii raskeks, aga viimane ring tuli haamer ja kaotust ainult kogunes. Oleks tahtnud seisma jääda, aga olen nii palju suvel-sügisel aega ja energiat ohverdanud. Pühendaks punkti oma tüdrukule Merilile. Täna päästis mind laskmine.» 

Naiste 7,5 km sprint

Naiste sprindidistantil noppis karjääri kaheksanda MM-tiitli suurfavoriidiks peetud Tiril Eckhoff. Norralanna oli enne tänast võitnud kolm sprindivõistlust ning kõik need järjest enne MMi. Täna eksimatult tiirus tegutsenud norralannale järgnesid päeva parimat aega suusarajal näidandu Anaïs Chevalier-Bouchet (1, +12,0) ja esimest korda kõrgseltskonnas poodiumile kerkinud Hanna Sola (0, +14,4).

Eestlastest tegi selgelt karjääri parima suusasõidu Johanna Talihärm, kelle hea võistluse rikkusid kolm eksimust lasketiirudes. Chevalier-Bouchet'le suusasõidus 33,1 sekundit kaotanud Talihärm jäi finišis Eckhoffist 1.52,3 kaugusele. Tuuli Tomingas teenis kahe eksimusega 45. koha, kaotust võitjale 2.17. Ainsana jäi jälitussõidust välja Regina Oja, kes pidi nelja trahviringiga leppima 83. kohaga. Kokku lõpetas võistluse 99 sportlast.

Meeste 10 km sprint

Meeste 10 km sprindis krooniti esimest korda maailmameistriks rootslane Martin Ponsiluoma (0; 22.41,1). Hõbemedali võitis prantslane Simon Desthieux (0; +11,2) ning pronksi prantslane Émilien Jacquelin (1; +12,9).

Veidike üllatuslikult jäid medalita norralased. Parimana teenis Johannes Dale neljanda koha (1, +22,4). Johannes Thingnes Bø oli viies (2; +22,5).

Eestlased saavad rõõmustada Rene Zahkna üle, kes pääses 43. kohaga (0; +1.48,2) jälitussõitu. Ülejäänud eestlased ebaõnnestusid. Raido Ränkel lõpetas 90. kohal (4; +3.40,8), Kalev Ermits oli 92. (3; +3.41,3). Kokku lõpetas võistluse 104 laskesuusatajat.

Segateatesõit:

Väga keerulistes ilmaoludes sõidetud võistluses triumfeeris tiitlikaitsjana rajale läinud Norra (Sturla Holm Lægreid, Johannes Thingnes Bø, Tiril Eckhoff ja Marte Olsbu Røiseland). Røiselandile oli see karjääri 10. MM-kullaks, millega ta tõusis selles arvestuses Magdalena Neuneri järel teisele kohale.

Segateatesõidus noppis teise koha Austria (David Komatz, Simon Eder, Dunja Zdouc ja Lisa Theresa Hauser), kellel kogunes kaotust Norrale lõpuks 27 sekundit. Poodiumile kerkis veel Rootsi (Sebastian Samuelsson, Martin Ponsilouma, Linn Persson ja Hanna Öberg), kes suutsid napilt edestada Ukraina koondist.

Suusarajal konkurentidele meeletult kaotanud Eesti lõpetas võistluse 19. kohal. Kaotust Norrale kogunes finišis 5.06,3.

Tagasi üles