Heiki Nabi kaebas Eesti Antidopingu kohtusse (2)

Postimees Sport
Copy
Heiki Nabi.
Heiki Nabi. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Kreeka-rooma maadleja Heiki Nabi esitas Harju Maakohtule hagi Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutuse (EADSE) ja Sihtasutuse Eesti Antidoping (EAD) tegevuse suhtes, milles taotleb talle määratud esialgse võistluskeelu tühistamist. 

EADSE ja EAD edastasid Nabile 17. veebruaril teatise, milles informeerisid talle esialgse võistluskeelu määramisest. Otsuse põhjuseks toodi, et Nabi 6. jaanuari võistlusvälise dopingukontrolli analüüs sisaldas keelatud ainet letrosooli, seisab pressiteates. 

Nabi palub kohtult esialgse võistluskeelu peatamist, sest EADSE ja EAD on selle seadmisel rikkunud enda kehtestatud reegleid, käitunud vastuoluliselt, varjanud sportlase eest olulist materjali, millega tal nende endi reeglite järgi on õigus enda kaitse ettevalmistumiseks tutvuda ning on läinud vastuollu Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri (WADA) koodeksiga. 

Nabi leiab, et EADSE ja EAD rikkusid WADA koodeksit, sest ei andnud talle võimalust seletuste andmiseks ei enne ega peatselt pärast esialgse võistluskeelu määramist. Nabi vahetut ärakuulamist ei ole siiani võimalikuks peetud. Samuti varjavad EAD ja EADSE Nabi eest esialgse võistluskeelu määramise menetluse materjale. 

Nabi hinnangul on tema süüdimõistmisel ja karistamisel rakendatud selgelt ennatlikke ja ebaproportsionaalseid meetmeid ning palub kohtult nende tühistamist. Samuti rõhutab 35-aastane sportlane, et kohaldatud keeld piirab otsustaval määral tema õigusi treenida ja võistelda ehk valmistuda tänavu suvel toimuvateks Tokyo olümpiamängudeks. 

Heiki Nabi esindava vandeadvokaat Paul Kerese sõnul pöördus sportlane kohtusse selleks, et säilitada võimalus olümpial osalemiseks, kui distsiplinaarkolleegium ei tuvasta teadlikku dopingu tarvitamist. 

«Olümpiamängud on kohe käes ja praegune menetlus sattus kõige magusamale ettevalmistusajale. Selleks, et Heiki saaks tulemuslikult olümpiaks valmistuda, peab ta osalema rahvusvahelistes laagrites ja võistlustel, sest tema tasemega vastaseid Eestis ei leidu. Letrosooli puhul ei ole esialgne võistluskeeld automaatne, vaid selle võib jätta ka kohaldamata. Paraku varjavad EAD ja EADSE meie eest esialgse võistluskeelu menetluse materjale, mida nad omaenda reeglite artikli 13.14.1. alapunkti a) kohaselt on sportlase nõudmisel kohustatud koheselt üle andma. Seega me tegelikult ei tea, miks esialgne võistluskeeld määrati, miks ei ole arvestatud rikkumise esmakordsust ja seda, et taoliste ainete juhuslik sattumine sportlase organismi on võimalik näiteks läbi saastunud toidu, inimkontaktide kaudu või kasvõi jõusaali atribuutika katsumisel,» selgitas Keres. 

Ta lisas, et «WADA koodeks sätestab enne lõpliku distsiplinaarotsuse langetamist range konfidentsiaalsuse nõude, mida antud juhul on A-proovi leiu lekitamisega rikutud ja seega on Nabi kaotanud süütuse presumptsiooni, mis samuti segab olümpiaks valmistumist.»

Nabi taotleb endiselt B-proovi analüüsimist esimesel võimalusel ning soovib koos esindajaga kindlasti ise selle avamise protseduuri juures viibida. Teavitame avalikkust B-proovi avamise aja selgumisest viivitamatult.

Kommentaarid (2)
Copy
Tagasi üles