N, 8.12.2022

Eelmisel EMil näppu lõiganud võrkpallikoondis tahab seekord väljakul võimu näidata

Karl Mihkel Eller
Eelmisel EMil näppu lõiganud võrkpallikoondis tahab seekord väljakul võimu näidata
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Eesti on võrkpallimaa. Fotol fännid 2019. aasta EM-finaalturniiril Hollandis. 2. aprillil algab piletite eelmüük Tallinnas toimuvatele EMi alagrupimängudele. Loodetavasti septembriks lõdvenevad piirangud lubavad publiku tribüünidele.
Eesti on võrkpallimaa. Fotol fännid 2019. aasta EM-finaalturniiril Hollandis. 2. aprillil algab piletite eelmüük Tallinnas toimuvatele EMi alagrupimängudele. Loodetavasti septembriks lõdvenevad piirangud lubavad publiku tribüünidele. Foto: Mihkel Maripuu / Postimees

Naljapäeval 1. aprillil avaldati Eesti võrkpallikoondise kandidaatide 25-liikmeline nimekiri. Koondis koguneb mais, koondisesuvi algab Euroopa Kuldliigaga ning kulmineerub septembris koduse EM-finaalturniiriga.

2019. aastal detsembri viimastel päevadel koondise peatreeneriks saanud Cedric Enard tegi võrreldes mullusega nimekirjas mõned vangerdused, kuigi koondise tuumik on endine. Põhisidemängijana jätkab raudvara, juunis 42. sünnipäeva tähistav Kert Toobal. Koondisest ei puudu ka diagonaalründaja Renee Teppan, nurgaründaja Robert Täht ja temporündajad Ardo Kreek ja Andri Aganits.

Näiteks on aga koondisesse kutsutud TalTechis terve hooaja olude sunnil diagonaalründajana tegutsenud Valentin Kordase, välja jäid mullu koondisesse kuulunud Markus Uuskari ja Taavi Nõmmistu. Nurgaründajatest ei ole koondises vanameister Keith Pupart, kuid lisandunud on Karli Allik, kes on ennast tõestanud Saksamaa kõrgliigas Königs Wusterhauseni Netzhoppersi klubis. Bundesligaga on väga hästi kursis ka Eesti koondise loots, kes juhendab Berliini klubi. Lisaks kuulub koondisesse Oliver Orav, kes on eelnevatel aastatel kutses pigem ära öelnud, viidates töökohustustele.

Fännidel ja mängijatel on valusalt meeles kahe aasta tagune EM-finaalturniir, kus Eesti ei suutnud punktiarvet avada ning jäi 24. kohale. Viie kuu pärast algavaks EMiks valmistumisel tuleb peatreener Cedric Enardil eelkäija Gheorghe Cretu vigadest õppida ning prantslane käis välja lubaduse, et koondis läheb kõiki eesootavaid kohtumisi võitma. «Soovin näha koondist, mis läheb väljakule igat matši võitma,» ütles Enard intervjuus Postimehele.

Eesti rahvusmeeskonna kandidaadid

Sidemängijad: Kert Toobal (Bigbank Tartu), Robert Viiber (Libertas Cantù, Itaalia), Markkus Keel (Nice Volley-Ball, Prantsusmaal), Renet Vanker (Selver Tallinn).

Temporündajad: Henri Treial (ST NAZAIRE VOLLEY-BALL, Prantsusmaa), Ardo Kreek (Arago de Sète, Prantsusmaa), Timo Tammemaa (ASSECO RESOVIA RZESZÓW, Poola), Alex Saaremaa (Bigbank Tartu), Andri Aganits (P.A.O.K. Thessaloniki, Kreeka), Mart Naaber (CV Teruel, Hispaania).

Nurgaründajad: Karli Allik (Netzhoppers KW-Bestensee, Saksamaa), Martti Juhkami (VFB Friedrichshafen, Saksamaa), Märt Tammearu (Bigbank Tartu), Robert Täht (ASSECO RESOVIA RZESZÓW, Poola), Kristo Kollo (Selver Tallinn), Oliver Orav (Selver Tallinn), Andrus Raadik (Selver Tallinn), Albert Hurt (Bigbank Tartu), Stefan Kaibald (Bigbank Tartu).

Liberod: Silver Maar (Pärnu VK), Johan Vahter (Saaremaa VK).

Diagonaalründajad:  Oliver Venno (Police Qatar, Katar), Renee Teppan (Selver Tallinn), Hindrek Pulk (Saaremaa VK), Valentin Kordas (TalTech).

Peatreener Cédric Énard (Berliini Volley, Saksamaa), abitreenerid Loïc Geiler (Frejus, Prantsusmaa) ja Oliver Lüütsepp (Akaa Volley, Soome), abitreener/statistik Alar Rikberg (Bigbank Tartu), statistik/mänedžer Märt Pajusalu (Saaremaa VK), ÜKE treener Mirko Fasini (Kaliningradi Lokomotiiv, Venemaa), füsioterapeut Siret Kalbus, füsioterapeut Meribel Saar, mänedžer Robin Ristmäe.

Eesti koondis alustab esimese treeninglaagriga 3. mail Tartus. Pärast sõprusmänge avaldab peatreener mai lõpus 16 mehest koosneva nimekirja, kellega alustatakse Euroopa Kuldliigat. 2016. ja 2018. aastal turniiri võitnud Eesti ihkab ka sel korral esikohta. Peatreener Enard lubas, et järeleandmisi ei tehta. «Tahan võita, selge see. Tahan, et meeskond oleks igal võistlusel parimal tasemel, kaasa arvatud sõpruskohtumistes. Ametlikes mängudes tuleb võidelda ja minna väljakule võitma,» oli Enard enesekindel.

Võrkpallikoondise peatreener Cedric Enard.
Võrkpallikoondise peatreener Cedric Enard. Foto: Tairo Lutter/Postimees Grupp/scanpix Baltics

Eesti kuulub ühte alagruppi Belgia, Läti ja Hispaaniaga, finaalturniir mängitakse Belgias Kortrijkis. «Kuldliiga on raske turniir, alagrupp on päris kõrgel tasemel. Meil on hea meeskond ja kui kõik on sel hetkel terved, siis nad saavad ka mängida. See on parim viis EMiks valmistumiseks,» sõnas Enard.

EMil koondis enam ämbrisse ei astu

Saku Suurhallis toimuvast EMi alagrupiturniirist ei taha Enard liiga vara rääkima hakata. «See on küll suve kõige suurem sündmus ja seda ei saa peita, aga tahan suve esimesel poolel keskenduda Kuldliigale, selle finaalturniirile ja loodetavasti ka Challenger turniirile, kuhu soovime jõuda,» oli Enard kindel ja lisas, et enne EMi tuleb mängijatele leida aega puhkamiseks. «Mängijad peavad taastuma, ka klubihooajast. Lõppev hooaeg on olnud nende jaoks väga väsitav. Arvestades koroonaviiruse tingimusi, oli neil raske jõuda oma perede juurde.»

Kogu koondis on kahe aasta tagusest EMist õppinud ning ei taha suuri sõnu välja öelda. Nurgaründaja Robert Täht ütles, et pigem annab eelmise EMi ebaõnnestumine motivatsiooni, sellest on tehtud oma järeldused ja uuesti sellisesse ämbrisse ei astuta. «Kaks aastat tagasi võib-olla lõikasimegi näppu nende suurte sõnadega. See aasta võiks pea liiva alla panna, tööd teha ja siis lõpuks väljaku peal näidata, milleks me suutelised olema,» arvas praegu kõhuvigastusega kimpus olev ja koduklubi Rzeszowi Asseco Resoviaga kokkuleppel töölepingu lõpetanud Täht.

Renee Teppan 2019. aastal EM-finaalturniiril Rotterdamis.
Renee Teppan 2019. aastal EM-finaalturniiril Rotterdamis. Foto: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Kodune EM on mängijatele suureks motivatsiooniks ja eelkõige loodetakse, et publik pääseb saali. 2. aprillil algas piletite eelmüük registreerunud fännidele, piletid on kõigile kättesaadavad 16. aprillist. Eesti võrkpallikoondise ametlikuks fänniks saab end registreerida Postimehe veebikeskkonnas, mis annab võimaluse soetada tribüünile kõige paremad istekohad.

Sel hooajal Tallinna Selveri ridadesse kuulnud diagonaalründaja Renee Teppan sai enda sõnul ka natuke parema pildi ette, millises seisus on koondise järelkasv. «Tuleviku mõttes on meil nii mõnigi huvitav noor olemas. Suve esimene pool saab olema just nendele noortele ülikasulik, silmas pidades miks mitte ka juba EMi,» prognoosis Teppan.

Konkreetsetest eesmärkidest ei taheta veel rääkida

Arvestades teadmatust, milline viiruslik olukord valitseb Eestis ja Euroopas septembris, pole lõplikult kindel, kas publik tribüünidele pääseb. «Täna ei tahaks veel sellele mõelda, et keegi saali ei saa,» ütles Teppan, kelle sõnul oli klubihooajal tühjade tribüünide ees mängimine päris kurnav. «See sõltub mängijast, aga ise olen selline tüüp, kellele meeldib show ja atmosfäär. Hoiame pöidlaid, et kõik laabuks,» püsis Teppan optimistlik.

Kõhilihasevigastusest taastuv Robert Täht kuulub suvisesse koondisenimekirja.
Kõhilihasevigastusest taastuv Robert Täht kuulub suvisesse koondisenimekirja. Foto: MIHKEL MARIPUU/PM/SCANPIX BALTICS

Väljaku ääres kaasa elavad fännid annaksid mängijatele lisajõudu ning kuulsat Eesti kodumängude atmosfääri ootab pikisilmi ka peatreener Enard. «Olen palju rääkinud Hannoga (Pevkur, Eesti Võrkpalli Liidu president - toim) ja kuulnud, et teie kodumängud on midagi teistsugust. Tahan seda ise kogeda,» ütles Enard.

EMi kuueliikmelisest alagrupist pääsevad edasi neli paremat. Hooaja tippsündmuse konkreetsetest eesmärkidest ei tahtnud juhendaja veel rääkida. «Me mängime kodus ja loodame väga, et fännide silme all. Kui kõik tuleb välja, pääseme alagrupist edasi. Tahan, et oleksime suurim üllataja, sest olgem ausad, me pole suurfavoriidid,» ütles Enard.

Vastutuse koorma lükkas peatreener oskuslikult suurtele ja tugevamatele tiimidele. «Me mängime kodus, kõik meie mehed peavad olema auahned ja võitlema igas mängus. Tahan, et võistluse lõpuks jääks meie meeskond silma, kui kõige võitluslikum meeskond. Kui see soov täitub, siis võime rääkida ka heast tulemusest,» ütles Enard lõpetuseks.

Märksõnad
Tagasi üles