Pronksine neljapaat jõudis võimsa esitusega MK-etapi finaali

Eesti nelik neljapäeval treeningul. FOTO: Robert Väli / Eesti Sõudeliit

Horvaatias Zagrebis peetaval MK-etapil võitis Eesti paarisaeruline neljapaat kindlalt oma eelsõidu ja jõudis homsesse finaali. 

Koosseisus Jüri-Mikk Udam, Allar Raja, Tõnu Endrekson ja Kaspar Taimsoo läbisid 2000 meetrit ajaga 5.55,40, mis oli konkurentsitult parim. USA-d edestati 2,78, Tšehhit 8 ja Prantsusmaad 21,99 sekundiga. 

Teise eelsõidu parim oli Poola (5.56,00), jättes seljataha Norra (+3,36) ja Saksamaa (+34,21). Homme kell 16 algavasse A-finaali pääsesid vaid mõlemad sõidu parimad. Ülejäänud paatkonnad püüavad kohta läbi vahesõidu. 

Eesti kahepaat (Mikhail Kushteyn – Johann Poolak) jäi oma eelsõidus Poola (6.27,39) ja kahe Saksamaa (6.28,43 ja 6.38,67) järel neljandaks ning peab edasipääsu püüdma vahesõidu kaudu.

Enne võistlust

Paar nädalat tagasi Itaalias toimunud EMil võõrustajate ja Hollandi järel pronksi võitnud Jüri-Mikk Udam (Tallinna SK), Allar Raja (SK Kalev), Tõnu Endrekson (Pärnu SK) ja Kaspar Taimsoo (Viljandi SK) teevad viimaseid ettevalmistusi mai keskel peetavaks Tokyo OMi kvalifikatsiooniregatiks: selleks sobib MK-etapp väga hästi. Ehkki kvartette on stardinimekirjas vaid seitse, on need valusa jalaga: võistlustules on Tšehhi, Prantsusmaa, USA, Saksamaa, Poola ja Norra.

«Riike tõesti Horvaatias väga palju pole, ent võistlusel on tähtis roll testida olümpiamängude eel eraldistarte,» selgitas sõudeliidu peasekretär, võistluspaigas tiimi mänedžerigi ametit pidav Robert Väli, kelle sõnutsi võidakse Jaapanis sellist stsenaariumit rakendada äärmuslike ilmaolude tõttu.

«Paatkonnad loositakse esimeseks stardiks ära ja seejärel nad puntidega, väikesed vahed sees, stardivad. Minu mäletamist mööda on eraldistarte kasutatud 2014. aastal Prantsusmaal ning paar aastat hiljem Rotterdamiski,» lisas Väli sõudeliidu kodulehele antud intervjuus.

Erilist stardikorraldust on Zagrebis plaanis testida vaid eelsõitude puhul: kõik stardivad ühel rajal 30-45-sekundilise intervalliga. Eesti nelik saab veele kell 13.12 grupis, kus teevad kaasa Tšehhi, USA ja Prantsusmaa. Seejärel kell 13.18 hakkab sõitma teine punt. Mõlemast seltskonnast esimene tagab koha finaalis, teised jätkavad vahesõidus.

Eessõudja Taimsoo sõnutsi on tiim peale EMi kenasti taastunud. «Siiani on kõik olnud tasakaalus: kodus veedetud nädal kulges edukalt, tegime tavapärase plaani järgi trenni, kõik sujus,» rääkis viljandlane. Teeneka spordimehe arvates eraldistart üldises plaanis midagi ei muuda. «Tavapärane start on küll lihtsam, sest siis näed, mida konkurendid teevad, ent see ei tähenda, et me muretseksime: teeme oma sõitu ja peame keha korralikult käima saama,» selgitas atleet.

Kahepaate läheb veele 20, sealhulgas Eesti tandem Mikhail Kushteyn (Narva SK) – Johann Poolak (SK Kalev). Head võimalused pjedestaalile tõusta on Saksamaal, Poolal ja Šveitsil.

Peale võistlust jäävad koondislased 12. maini Horvaatiasse harjutama. Seejärel suundutakse Šveitsi Luzerni, kus neil avaneb mai keskel viimane võimalus olümpiapileti lunastamiseks. Tokyosse pääseb lisaks üheksale varem pääsme taganud kvartetile vaid kaks nelikut.

Tagasi üles
Back