Katkestus karjääris
Pikki aastaid kestnud sõjakoledused lõid maailmaspordi põhjalikult segamini ning rahvusvaheliste tiitlivõistluste organiseerimises tuli sisse vaheaeg. Arusaadavalt mõjutas juhtunu ka Eesti asemel nüüd Nõukogude Liidu värvides võistelnud Kotkase tegemisi. Sportlasteed mees küll jätkas, ent piiri taha polnud tal asja veel kaua.
Meile jääb tagantjärele ainult võimalus oletada, kui saavutusrohkeks võinuks kujuneda aastail 1938-1956 maailma paremate maadlejate sekka mahtunud mehe karjäär, kui võtta arvesse kõik võistlused, mis tema sportliku suutlikkuse tippaegadel pidamata jäid (näiteks 1940. ja 1944. aasta olümpiamängud) või kus NSV Liit ei osalenud (näiteks 1948. aasta olümpiamängud)...
Eesti Spordi Kuulsuste Hallist
Eesti Spordi Kuulsuste Hall avati Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis 2020. aasta oktoobris ning selle avaliikmeteks valiti 50 eelmise sajandi silmapaistvaimat Eesti sportlast-sporditegelast. Suurejooneline kuulsuste hall asub füüsilisel kujul Tartus, Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis ning lisaks sellele on muuseumis võimalik nautida veel erinevaid atraktsioone, püsinäitust «Eesti Spordi Lugu» ning tellides erinevaid haridusprogramme.
Euroopa valitseja
Ühtlasi sundisid need keerulised ajad teda sportliku motivatsiooni otsimisel leidlikkusele ja nii tegeleski mitmekülgselt andekas Kotkas maadluse kõrvalt mõnda aega innustunult kergejõustikuga. Muuhulgas saavutas ta suurepäraseid tulemusi vasaraheitjana, tulles sellel alal nii Eesti kui ka NSV Liidu meistriks ning püstitades koguni NSV Liidu rekordi.
Rahvusvahelistele võistlustele pääses varasemast tublisti küpsem ja elukogenum matihunt uuesti 1947. aastal Prahas, kus said üle pikkade aastate teoks Kreeka-Rooma maadluse EM-võistlused. Kuldmedalivõitjana tuli tšehhide pealinnast koju tagasi ka raskekaalus taaskord oma tiitlit kaitsnud Kotkas. Meistritroonile õnnestus tal sedapuhku kurioossel kombel püsima jääda suisa aastakümneteks, sest EM-võistluste korralduses saabus nüüd pikem paus. Järgmised Euroopa meistrivõistlused maadluses leidsid aset alles 1966. aastal ja see tähendab, et meie mees kandis Euroopa meistri tiitlit järjepidevalt kokku 28 aasta vältel (1938-1966)!