Statistikapomm Šotimaa selg on vastu seina, kuid Inglismaa on suurfavoriit

Copy
Avamängus Horvaatiaga tõusis Inglismaa koondise kangelaseks Raheem Sterling, kes lõi kohtumise ainsa värava.
Avamängus Horvaatiaga tõusis Inglismaa koondise kangelaseks Raheem Sterling, kes lõi kohtumise ainsa värava. Foto: JUSTIN TALLIS/Scanpix

Reedel kell 22 lähevad jalgpalli EMil omavahel vastamisi Inglismaa ja Šotimaa. Kuigi kahel koondisel on pikk ajalugu, siis viimase aja tulemused ning vorm peaksid soosima inglasi.

Maailma edetabeli alusel on mängu kindlaks favoriidiks Inglismaa. Nad asuvad seal lausa neljandal kohal, Šotimaa täpselt 40 kohta tagapool 44. positsioonil. Samas on Šotimaa seisus, kus teine järjestikune kaotus võiks nad turniirilt koju saata ja seda proovitakse kindlasti vältida.

Valikturniiril kogus Inglismaa kaheksast mängust seitse võitu ja kokku 21 punkti ning võitis Tšehhi ees A-alagrupi. Vastaste väravavõrku sahistati lausa 37 korral ja endale lasti lüüa vaid kuus tabamust. See tähendab, et keskmiselt lõi Inglismaa valiksarjas 4,63 väravat mängu kohta. Nende parimaks skooritegijaks oli mõistagi Harry Kane 12 tabamusega.

Šotimaa jäi oma alagrupis Belgia ja Venemaa järel kolmandaks, saldoks viis võitu ja viis kaotust. Väravaid löödi 16, kuid endale lubati lüüa 19 ehk valikturniir lõppes negatiivse väravate vahega. Eriti terava jalaga oli Šotimaa ründaja John McGinn, kes lõi seitse väravat.

Kui palju väravaid kumbki meeskond EMil lööb? Leia tõenäosused SIIT!

EM-finaalturniirile kvalifitseerus Šotimaa aga läbi play-offi, kuhu pääseti tänu Rahvuste liiga C-divisjoni alagrupivõidule. Play-offis alistas Šotimaa esmalt Iisraeli ja siis finaalis Serbia. Kusjuures mõlemad võidud tulid penaltiseerias.

Omavahel on Inglismaa ja Šotimaa kohtunud lausa 114 korda ja saldo on suhteliselt tasavägine. Inglismaa on võitnud 48 kohtumist, Šotimaa 41 ja 25 korda on lepitud viigiga. Kusjuures just need koondised pidasid 30. novembril 1872 ajaloo esimese ametliku jalgpalli maavõistluse. Toona jäi tulemuseks 0:0. Nende viimane vastasseis toimus 2017. aasta juunis ja siis jäädi 2:2 viiki. Viimasest kümnest omavahelisest mängust on Inglismaa võitnud lausa seitse. Korra maitses võidurõõmu ka Šotimaa, kahel korral on jäädud viiki.

Kusjuures inglaste jaoks on tegu juba 10. korraga, kui osaletakse EM-finaalturniiril. Viimati jäädi sealt välja 2008. aastal. Nende parimaks saavutuseks on seni 1968. aastal saavutatud kolmas koht, 1996 jõuti kodusel turniiril poolfinaali, kuid siis langeti praeguse peatreeneri Gareth Southgate'i penaltiseerias ebaõnnestunud soorituse tõttu välja.

Kas Harry Kane tõuseb EMi parimaks väravalööjaks? Leia tõenäosused SIIT!

Šotimaa mängib EM-finaalturniiril alles kolmandat korda. Tõotatud maale pääsesid nad ka 1992. ja 1996. aastal, kuid mõlemal juhul piirduti alagrupiturniiriga. Kahe turniiri peale mängiti kuus mängu, millest teeniti kaks võitu, viik ja kolm kaotust.

Šotimaa oli esimeses voorus tiim, kelle arvele jäi enim blokeeritud lööke. Tšehhid suutsid lausa 11 löögile ette jääda. Inglased jäid silma sellega, et sooritasid mängus Horvaatia vastu vaid kaks triblingut. See oli turniiri kõige madalam näitaja. Šotimaal oli neid 21, millega nad olid selles osas edetabeli tipus.

Inglismaa viimased tulemused suurturniiridel:

2016 EM: Venemaaga 1:1, Walesiga 2:1, Slovakkiaga 0:0, Islandiga 1:2

2018 MM: Tuneesiaga 2:1, Panamaga 6:1, Belgiaga 0:1, Colombiaga 1:1 (penaltid 6:5), Rootsiga 2:0, Horvaatiaga 1:2

EMile eelnenud maavõistlused: Austriaga 1:0, Rumeeniaga 1:0

Tulemused EMil: 1:0 Horvaatiaga

Šotimaa viimased tulemused suurturniiridel:

2018 MM: ei kvalifitseerunud

2016 EM: ei kvalifitseerunud

EMile eelnenud maavõistlused: 2:2 Hollandiga, 1:0 Luksemburgiga

Tulemused EMil: 0:2 Tšehhiga

Tagasi üles