UEFA langetas staadioni vikerkaare värvide osas otsuse (4)

Rasmus Vatter
, Suvereporter
Copy
Allianz Arena.
Allianz Arena. Foto: Frank Hoermann/Sven Simon Via Www.imago-images.de/Scanpix

München linnavolinikud soovisid Allianz Arenat vikerkaare värvidega kattes näidata oma toetust LGBT liikumisele, pärast seda, kui möödunud nädalal võttis Ungari parlament vastu uue homoseksuaalsuse propageerimist keelustava seaduse. Nüüd saadi UEFA-lt sellele vastus.

Saksamaa võõrustab kolmapäeval jalgpalli EMi F-alagrupi raames Ungarit. Müncheni linnavolinikud võtsid kohtumise eel vastu otsuse, et kavatsevad seksuaalsete vähemuste toetuseks staadioni ümber ehtida.

«München toetab mitmekesisust, tolerantsust ja siirast võrdsust nii spordis kui ka ühiskonnas laiemalt,» vahendab Deutsche Welle volinike avalduse sisu.

«Saksamaa ja Ungari vahelises kohtumises soovime edasi anda visuaalse sõnumi Ungari LGBT kogukonna toetuseks, kes on pidanud kannatama hiljutiste seadusmuudatuste tõttu.»

Pühapäeval andis plaanile oma heakskiidus Müncheni linnapea Dieter Reiter, kes lubas, et kirjutab loa saamiseks UEFA-le.

Euroopa jalgpalliorganisatsiooni seisukoht kõlas järgmiselt: «Rassism, homofoobia, seksism ja kõik muud diskrimineerimise vormid on meie ühiskonna häbiplekiks ja esindevad ka jalgpallimaailmas ühte suurimat murekohta.

Sellest hoolimata on UEFA poliitiliselt ja usuliselt neutraalne organisatsioon. Kuna sellel palvel on poliitiline taust, saata sõnum Ungari parlamendile, siis ei saa UEFA seda kahjuks rahuldada,» vahendab CNN.

Suure tõenäosusega staadion siiski vikerkaare värvidega kaetakse, sest UEFA tegi ettepaneku ehtida staadionit näiteks hoopis 28. juunil, mis on Euroopa LGBT+ kogukonna tähistamise ja demonstreerimise kuupäev, või vahemikus 3.-9. juulini, kui toimuvad selle tähtpäeva raames erinevad pidustused.

Ungari parlament võttis neljapäeval vastu seaduse, mis keelab homoseksuaalsuse propageerimise alaealistele. Seadus võeti peaminister Viktor Orbáni Fideszi partei enamusega parlamendis vastu 157 poolt- ja ühe vastuhäälega. Opositsioon, välja arvatud rahvusliku Jobbiku saadikud, boikoteeris hääletust. Ungari LGBTQ kogukond näeb selles oma õiguste mahasurumist. Kriitikud juhivad tähelepanu, et seadus, mis keelab LGBTQ-gruppide haridusprogrammid ja reklaami, piirab nii väljendusvabadust kui ka laste õigusi. Veel ei ole teada, missugused karistused on seadusest üleastujatele mõeldud. 

Tagasi üles