T, 31.01.2023

Penaltiekspert tõi välja olulise nüansi Mbappe eksimuse eel

Toimetas Karl Juhkami
Penaltiekspert tõi välja olulise nüansi Mbappe eksimuse eel
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kylian Mbappe löök, mille Yann Sommer tõrjub.
Kylian Mbappe löök, mille Yann Sommer tõrjub. Foto: Marcio Machado/ZUMA Wire/Scanpix

Kylian Mbappe eksimus penaltiseeria otsustava lööjana tähendas seda, et valitseva maailmameistri Prantsusmaa jaoks lõppes tänavune jalgpalli EM juba kahksandikfinaalis. Kui paljude arvates on penaltiseeria loterii, kus vahel inimesed eksivadki, siis Norra penaltieksperdi sõnul polnud Mbappe eksimus mingi juhus.   

«Mbappe pidi minema lööma penaltit, millel on kõige suurem surve. Kui tema eksib, pudeneb Prantsusmaa konkurentsist. Seda survet mõistame me selle löögi puhul kõik, kuid tegelikult on selle juures veel palju-palju nüansse,» vahendab Norra ringhääling kohaliku Spordiakadeemia professori Geir Jordeti sõnu, kes on juba aastaid uurinud just penalteid.

Oma uurimustele tuginedes toob ta välja kaks asjaolu. Esiteks, superstaarid eksivad penaltitel sagedamini kui teised. Teiseks, vahetult pärast vilet tehtud löökidel eksitakse samuti rohkem. 

Mbappe löögi puhul tulevadki mängu mõlemad nüansid. Pariisi Saint-Germaini ründetuusa pilk hüppas enne löögiõiguse saamist palli ning peakohtuniku vahel ning kui vile kõlas, asus ta kohe lööma. Ning eksis.

«Me näeme kohe ära, et Mbappe asetab palli väga kiiresti penaltikohale. Seejärel võtab ta aega, et koht sisse võtta ning kui kohtunik annab vile, on tal uuesti kiire,» sõnab Jordet. 

Mbappel kulus kõigest 0,5 sekundit, et pärast kohtuniku vilet teha hoojooksu esimene samm. Ülejäänud, penalti realiseerinud tiimikaaslased võtsid endale tunduvalt rohkem aega. Presnel Kimpembel kulus esimese sammu jaoks 4 sekundit, Marcus Thuramil ja Oliver Giroud'l 4,1 sekundit ning Paul Pogbal koguni 6,3 sekundit.

«Teised prantslased hingasid rahulikult sisse ja välja ning võtsid aega. See polnud juhuslik, vaid täiesti teadlik käitumine,» leiab Jordet.

Tema sõnul on säärane kiirustamine omasem aga superstaaridele, mistõttu saabki erinevatelt suurturniiridelt noppida näiteks Cristiano Ronaldo, David Beckhami, Lionel Messi ja Roberto Baggio nimesid.

Mis puudutab Šveitsi lööjaid, siis Jordeti sõnul olid nemad samamoodi rahulikud. Kõige kiiremini tegutses nende viimane lööja Admir Mehmedi, kes seisis pärast vilet paigal kolm sekundit. «Ta kontrollis äärmiselt stressirohket olukorda võrdlemisi hästi,» tunnustas teadlane.

Märksõnad
Tagasi üles