Taisse siirdunud väravavaht: palavaks siin alles läheb

Kert Kütt (tagaplaanil) uute meeskonnakaaslastega.

FOTO: Erakogu

Kui paljud eestlased unistavad praeguste külmade talveilmadega soojast kliimast, siis eelmisel aastal Nõmme Kalju jalgpalliklubi väravat kaitsnud Kert Kütt saab lähiajal seda külluses nautida.


31-aastane Kütt sõlmis jaanuaris aastase kontrahti Tai kõrgliigas eelmisel hooajal 12. kohaga lõpetanud Bangkoki Army Unitediga ning teenis sellega oma esimese välislepingu.

Eestlane veetis jaanuari alguses meeskonna juures kaks nädalat testimisel ning seejärel tegi juba uue tööandjaga koos seitse päeva ka trenni. Käimasoleva nädala lõpuni viibib puurilukk veel Eestis ja hakkab seejärel meeskonnaga valmistuma märtsis algavaks hooajaks.

Kohalikest tunduvalt pikem

«Eks ma vaatasin välisklubi otsides mitmel pool ringi, kuid minu jaoks sobis Tai väga hästi – kliima on soe ja saan eluks huvitava kogemuse. Selliseid variante ei tule tihti ette,» oli väravavaht avanenud võimaluse üle õnnelik. «Tai eelis on kindlasti see, et seal ei tule kunstmuru peal mängida. Eks ma läbi juhuste jõudsin sinna. Ühel mind abistaval Rumeenia agendil oli seal kontakt ning nii ma testimisele jõudsingi.»

Kui Taist on eestlaste jaoks saanud küllaltki populaarne reisisihtkoht puhkamise eesmärgil, siis jalgpalliväljakul rassimine on hoopis midagi muud. Midagi kerget seal kindlasti oodata ei ole.

«Kliima vajab kindlasti harjumist. Jaanuaris oli seal juba soe ning kohalikud ütlesid, et kuumaks alles läheb,» muigas Kütt. «Mina olen eelkõige profijalgpallur ja lähen sinna tööd tegema. Minul on sellevõrra lihtsam, et olen väravavaht ega pea nii palju jooksma kui väljakumängijad.»

Kuigi ühtegi ametlikku mängu pole Kütt Kagu-Aasia riigi kõrgliigas veel pidanud, on juba enne hooaja algust kindel, et eestlane jääb seal silma – 201 cm kasvuga on Tais lihtsalt võimatu märkamatuks jääda.

«Kohalikud on, jah, väiksemat kasvu. Samas on klubis ka teisi leegionäre, kuid nad on minust lühemad. Nii pikka jalgpallurit ei olnud nad varem näinud,» avaldas Kütt. «Inimesed on väga sõbralikud ja eluolu üritatakse teha võimalikult mugavaks. Mis seal salata, ka sealne teenistus on võrreldes Eesti omaga parem.»

Taavi Rähn andis nõu

Võrreldes Eesti liigaga tuleb väravavahil Tais pallida ka tunduvalt suurematel staadionidel ja märgatavalt arvukama publiku ees. FC Army Unitedi kodu­staadioniks on Bangkokis asuv Thai Army Sports Stadium, kuhu mahub 20 000 inimest.

«Bangkokis olles nägin meeskonna hooaja viimast kohtumist ja siis oli tribüünidel 3000–4000 inimest, kuid samas ei otsustanud see matš enam midagi. Keskmiselt peaks publikuarv jääma 5000 ja 10 000 vahele,» tutvustas Kütt.

Praegugi mängib Eesti jalgpallureid meie jaoks eksootilistes paikades, kuid Tai kõrgliiga oli seni olnud valge laik. Aasias teenib koondislastest praegu leiba keskkaitsja Taavi Rähn, kes esindab Hiina esiliigaklubi Tianjin Songjiangi.

«Suhtlesin Taaviga ja ta andis mulle vihjeid, kuidas asjad Aasias käivad. Eelkõige uurisin eluolu kohta, ja näiteks kellaaegadest seal niimoodi kinni ei peeta nagu Euroopas,» rääkis Kütt.

Tagasi üles