PM SAKSAMAAL ⟩ Korvpallikoondise vägev triumf lõpetas 28 aastat kestnud ootuse

Ville Arike
Eesti korvpallurid rõõmustamas MM-valikmängus Saksamaa vastu.
Eesti korvpallurid rõõmustamas MM-valikmängus Saksamaa vastu. Foto: Fiba Basketball

Eesti korvpallikoondis alistas äsja MM-valikmängus võõrsil 69:66 Saksamaa. Viimati tegid meie kossumehed Kesk-Euroopa suurriigile säru 28 aastat EMil.

1993. aastal korraldati Vana Maailma suurturniiri just Saksamaal. Loos viis Eesti ühte alagruppi võõrustajatega, lisaks kohtuti kohe esimeses voorus. Ning Eesti tegi karukoopas, Berliini Deutschlandhalles aasta varem olümpiaturniiril veerandfinaali jõudnud meeskonnale tuule alla tulemusega 113:103! Liidrikoormat vedas 30 punkti visanud Aivar Kuusmaa, ent heas hoos olid kõik teisedki. Eesti teise poolaja tabavusprotsent oli ligi 80!

Edasine meie koondise seisukohalt enam sama rõõmustav polnud, kuniks tänaseni. Ametlikes mängudes on Eesti ja Saksamaa pärast toda EMi kohtunud kuus korda, kirjas on viis kaotust ja ahjusoe triumf.

Järgmisena viis saatus samad meeskonnad kokku 1997. aasta EMi valikturniiril. Saksamaa võitis kodumaal Hagenis 85:66 (meie edukaim Rauno Pehka 18 punktiga) ja Tallinnas 86:80 (Marek Noormets 19).

Kui Eesti kaheksa-aastase vaheaja järel 2001. aastal end uuesti EM-finaalturniirile murdis, andis loos üheks vastaseks taas Saksamaa. See oli aeg, mil Dirk Nowitzki oli kerkinud maailma üheks paremaks korvpalluriks ning Saksamaa koondis soomlase Henrik Dettmanni juhendamisel maailma tipus. 71:92 allajäämine (Martin Müürsepalt 15, Nowitzkilt 33 punkti) Türgis Antalyas peetud turniiril oli paratamatus.

Seejärel tekkis üle poolteise kümnendi väldanud paus. Uuesti kohtusime sakslastega 2019. aasta MM-valiksarjas ning vähemalt ühte mängu neist ei tahaks meenutada. 2018. aasta septembris kaotasime Tallinnas 43:86 (Rain Veideman 14). Mõni kuu hiljem Ludwigsburgis olid kaotusnumbrid viisakamad - 70:87 (Siim-Sander Vene 18).