BLOGI JA GALERII ⟩ Eesti korvpallikoondis võitles visalt, kuid jäi kodusaalis Iisraelile alla (1)

Jarmo Jagomägi
, Reporter

Eesti korvpallikoondis kaotas 2023. aasta MM-valiksarja esimese «akna» teises mängus koduses Saku suurhallis võitluslikus lahingus Iisraelile 69:79.

Neljapäeval valiksarja võõrsil võiduga Saksamaa üle alustanud Eesti jäi täna kohe algusest tagaajajaks. Kogenud tegijatest ja noortest koosnev Iisrael survestas kaitses hästi meie tagamehi ning otsis rünnakulahendusi mitmekesiselt. Tasuks avaveerandi 20:14 võit.

Teise neljandiku alguses suutis Eesti kolmeste toel juhtima pääseda, ent positsioonirünnak oli endiselt üsna kipsis. Veerandaja teises pooles olid taas veidi paremad külalised, kuid pikaks pausiks oli nende edu vaid kolm silma.

Siis läks koduperemeestel raskeks. Eesti rünnak jooksis kolmanda veerandaja keskpaigas täiesti kokku ning Iisrael pääses ette 11 silmaga. Meie mehed küll ärkasid, ent viimase kümne minuti eel oli külalised peal 61:53.

Umbes 3000 pealtvaataja ees mänginud eestlased ei andnud aga alla. Kõva kaitsemängu toel jõuti mõned minutid enne lõpuvilet kahe punkti kaugusele. Enamaks kahjuks rammu polnud. Iisrael pani oma paremuse lõpuks maksma 79:69.

Eesti parimana viskas alles teise ametliku koondisemängu pidanud Mikk Jurkatamm 14 punkti. Ta sopsas kolmeseid 7st 4. Siim-Sander Vene lisas 13, Kristian Kullamäe 11 silma.

Iisraeli skoor jagunes väga ühtlaselt. Koguni kaheksa meest viskas vähemalt 8, aga mitte üle 10 punkti. Suures hädas olime kogenud mängujuhi Gal Mekeliga, kes lisaks 10 silmale jagas 10 tulemuslikku söötu.

Enne mängu

Mõlemad võistkonnad teenisid neljapäevases avamängus võidu. Eesti sai võõral väljakul 69:66 jagu Saksamaast, Iisrael oli koduplastil 69:61 parem Poolast.

«See võit on Eesti korvpallile suur saavutus. Meil on palju kutte, kes püüavad Euroopas korvpallis kõrgemale ronida,» ütles Eesti koondise peatreener Jukka Toijala.

Võrreldes esimese kohtumisega sai Iisrael olulist täiendust. Tiimiga liitus kaks Euroliiga mängijat, Tel Avivi Maccabi tagamees John DiBartolomeo ja suur äär Roman Sorkin.

Võidumängus Poola vastu vedasid Iisraeli kogenud tegijad. 33-aastane Gal Mekel ja kaks aastat noorem, samuti Maccabi hingekirja kuuluv Jake Cohen viskasid võrdselt 11 silma. Sama palju skooris ka korvi all müttav Tomer Ginat, tema noppis lisaks 11 lauapalli.

Neljapäeval tegi Iisraeli peatreenerina debüüdi Guy Goodes. «Peamine on võiduga alustada, vahet pole, kas see tuleb ilusa või koleda mänguga. Läheme Eestisse sama sihiga. Nad võitsid Saksamaad, nii et ees ootab raske väljakutse,» sõnas 50-aastane juhendaja enne äralendu Tallinna.

Muide, Iisrael jäi Poola vastu seitsme minutiga 4:19 kaotusseisu. Sellele vaatamata suudeti kohtumine üsna kindlalt võita. Teisel neljandikul hoiti vastased kuue silma peal.

Ühtekokku on tänaseks mänguks üles antud neli Maccabi pallurit. Lisaks eelnimetatud triole mängujuht Yiftah Ziv. Tasub aga ära mainida, et kogu kvartett on Euroliigas jäänud statisti rolli, mänguaega teenitakse kodustel meistrivõistlustel.