T, 4.10.2022

EOK kinnitas uued dopinguvastased reeglid

Postimees Sport
EOK kinnitas uued dopinguvastased reeglid
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Dopinguproovid. Pilt on illustratiivne.
Dopinguproovid. Pilt on illustratiivne. Foto: Michele Limina/Scanpix

Seoses Rahvusvahelise Antidopingu Agentuuri WADA koodeksi uuenemisega kinnitas Eesti olümpiakomitee Täitevkomitee täna Eestis kehtivad dopinguvastased reeglid.

WADA 2021 koodeksi põhilised uuendused:

  • senisele kümnele dopingureegli rikkumisele lisandus veel üks – 11. reegel, mis kaitseb teavitajaid/vilepuhujaid
  • raskendavate asjaolude ilmnemisel (nt mitme keelatud aine kasutamine) võib võistluskeeld pikeneda veel 2 aasta võrra
  • võltsitud andmete esitamist peale dopingureegli rikkumise kahtlustust võidakse käsitleda eraldi rikkumisena ja määrata täiendav võistluskeeld
  • võistlussisesel testimisel teatud keelatud ainerühmade ainete tuvastamine, mida on tarvitatud võistlusväliselt – võõrutusprogrammi läbimisel võidakse lühendada karistusaega

Dopinguvastaste reeglite uuendamise eesmärk on rakendada dopinguvastaseid reegleid üle maailma ühtsel viisil – nad ei peaks alluma riiklikele nõuetele ja kriminaal- või tsiviilmenetlustes rakendatavatele õigusnormidele.

Koodeksi järgimist Eestis korraldab Eesti Antidopingu ja Spordieetika Sihtasutus. WADA ettekirjutusel on EADSE-l vajalik pädevus ja kohustus olla oma otsustes ja tegevuses spordialadest ja valitsusest sõltumatu. See hõlmab piiranguteta keeldu, mille kohaselt ei tohi EADSE otsustesse või tegevusse sekkuda ükski isik, kes on samal ajal kaasatud mis tahes rahvusvahelise alaliidu, rahvusliku spordialaliidu, suurürituse korraldaja, rahvusliku olümpiakomitee, rahvusliku paralümpiakomitee või spordi või dopinguvastase tegevuse eest vastutava valitsusasutuse juhtimisse või tegevusse.

WADA koodeksis ning käesolevates reeglites on toodud uued mõisted nagu tervisesportlane ja kaitstud isik. Tervisesportlane tegeleb spordi või kehakultuuriga või osaleb sportlikus või kehakultuuriga seotud tegevuses hobi korras ning üldjuhul ei võistle. Kaitstud isikuks loetakse üldjuhul kas alaealist või piiratud teovõimega isikut. Mõlemale sihtrühmale kohaldatakse uusi reegleid koodeksis sätestatud erisustega.

Märksõnad
Tagasi üles