N, 8.12.2022

Eesti koondis alustab omapärast MMi: praegu peaks käes olema meeskonna tippaeg

Postimees Sport
Eesti koondis alustab omapärast MMi: praegu peaks käes olema meeskonna tippaeg
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Risto Lall (vasakul) ja statistik Henrik Lennermark MM-valikturniiril Taanis,
Risto Lall (vasakul) ja statistik Henrik Lennermark MM-valikturniiril Taanis, Foto: Tarmo Tammus/ESHL

Eesti meeste saalihokikoondis alustab Helsingis toimuval MM-finaalturniiril mängudega täna keskpäeval, kui kohtutakse Filipiinidega. Peatreener Risto Lall nimetab meeskonna tugevusteks ühtlast taset ja tehnilisust ning seab esimeseks eesmärgiks alagrupist edasipääsemise.

Meeste MM-finaalturniir pidanuks toimuma mullu detsembris, aga lükati koroonaviiruse tõttu aasta võrra edasi. 2020. aasta veebruaris peetud kvalifikatsioonist Eesti meeskond edasi ei jõudnud, aga kuna Austraalia ja Jaapan pidid reisipiirangute tõttu finaalturniirist loobuma, esitas Rahvusvaheline Saalihokiliit (IFF) Eestile erikutse, mis muidugi vastu võeti, seisab pressiteates. 

«Esimene indikatsioon, et võime sellise kutse saada, laekus tänavu septembris, kui Sakus toimus U19 vanuseklassi neidude MM-valikturniir. Kinnituse, et meeskond on MM-ile oodatud, saime oktoobris. Kuigi aega oli väga vähe, õnnestus novembris teha paaripäevane treeninglaager Rootsis,» selgitab MMile eelnenud sündmuste käiku 2017. aastast Eesti koondist juhendanud Risto Lall.

16 koondise osalusel peetavat saalihoki MM-finaalturniiri mängitakse omapärase süsteemi järgi, kus maailma edetabeli põhjal on moodustatud kaks tugevamat (A ja B) ning kaks nõrgemat alagruppi (C ja D). A- ja B-alagruppide kaks paremat tagavad koha veerandfinaalis, kaks nõrgemat kohtuvad 1/8-finaalides C- ja D-alagruppide kahe paremaga. C- ja D-alagruppide kaks nõrgemat jätkavad mängudega kohtadele 13.-16.

Eesti kuulub D-alagruppi koos Kanada, Singapuri ja Filipiinidega, kes sai MMile peale samuti IFF-i erikutsega ning on laupäeval kell 12 meeskonna esimene vastane. «Filipiinid on MMi debütandid ja puudub igasugune teave peale selle, et kõik nende mängijad kuuluvad Rootsi madalamate liigade klubidesse. Ühtegi tuntud tasemega mängumeest neil samas pole. Kas Filipiinidel kohalikke meistrivõistlusi üldse peetakse, ei tea,» sõnas Lall.

Ülejäänud kaks vastast, Singapur ja Kanada kohtusid omavahel reedel pärastlõunal. Kanada võitis 9:8. «Singapur mängis taktikaliselt pigem hästi, kuigi oli tehniliselt vastasest kehvem. Kanada mäng on ühemehešõu. Neid veab Soome kõrgliigaklubis Nokia KrP mängiv Kanada passiga soomlane Valtteri Viitakoski, kes viskas neli väravat. Peame valmis olema tõsisteks mängudeks. Lõdvalt ei saa võtta midagi,» iseloomustas Lall ülejäänud kaht vastast.

Meeste saalihoki jõuvahekorrad on üldiselt olnud, et MMile jõudnud Euroopa meeskonnad muu maailma esindustele ei kaota. Kanadaga kohtus Eesti kahel eelmisel MMil, 2016 võideti 16:4 ja 2018 9:2. Aasia meeskondadele pole Eesti samuti kunagi kaotanud. Selle kõige valguses on edasipääs D-alagrupist kindel siht.

Saalihoki on valdavalt amatöörspordiala, mis tähendab, et pikka ettevalmistust finaalturniiriks saavad endale lubada ainult tippkoondised. Enamik, sealhulgas Eesti panevad end lahinguks valmis kiiresti. «Neljapäeval jõudsid kõik mängijad Helsingisse. Reede hommikul tegime trenni ja õhtusel koosolekul käime laupäevase mängu läbi. Palju rohkem ei jõua, kui puhata ja valmistuda. Mänguhommikul toimuvad veel viisikute koosolekud,» märkis Lall.

Samas on peatreener optimistlik, et MMiks ollakse valmis hästi. «Praegune treeneritetiim on võistkonnaga tööd teinud neli aastat. Kuigi valikturniir mullu veebruaris läks meil untsu, siis just praegu peaks olema käes aeg, kus see võistkond on oma tipptasemel. Suur enamik mehi on varem MMil mänginud, ainsaks debütandiks on Alexander Dahlberg.

Meie tugevus on ühtlus, sest omame kolme tasemel viisikut, mis võimaldab koormust jaotada. Usun, et me ei väsi kohamängudeks ära. Esimene eesmärk on muidugi alagrupist edasi pääseda, aga tähtis on, et kui kohamängud kätte jõuavad, ei oleks nii, et jalg on pehme ja mõte ei tööta,» räägib Lall.

Eesti meeskonda ootavad ees neli järjestikust mängupäeva. Laupäeval kell 12 on vastaseks Filipiinid, pühapäeval 14.45 kohtutakse Kanadaga ning esmaspäeval 10.15 Singapuriga. Kui tullakse kahe parema sekka ja kvalifitseerutakse 1/8-finaali, mängitakse see teisipäeval. Kui jäädakse kahe viimase sekka, jätkatakse samal päeval mängudega 13.-16. kohale.

Märksõnad
Tagasi üles