L, 4.02.2023

Neli lootustandvat noorsportlast pälvisid stipendiumi kogusummas 135 000 eurot

Postimees Sport
Neli lootustandvat noorsportlast pälvisid stipendiumi kogusummas 135 000 eurot
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Mehis Udam.
Mehis Udam. Foto: Eesti Laskesuusatamise Föderatsioon

Ettevõtjate loodud sihtasutus Noored Olümpiale valis 1. detsembril välja uued stipendiaadid, kelleks osutusid maadleja Viktoria Vesso, moodne viievõistleja Johanna Maria Jõgisu, odaviskaja Gedly Tugi ja laskesuusataja Mehis Udam. Sportlased saavad stipendiumi suurusega 10 000 eurot aastas, kogu olümpiatsükliks.

2024 aasta Pariisi olümpiaks valmistuvate suvealade sportlaste puhul tähendab see 30 000 euro suurust stipendiumi ja 2026 aasta Milano olümpiaks valmistuva taliala sportlase puhul 45 000 euro suurust stipendiumi. Seega kokku jagati sportlastele 135 000 euro väärtuses stipendiume. Stipendiumist kolmandik suunatakse vaimse treeningu, taastuprotseduuridesse, meediaga suhtlemise, meeskonnajuhtimise ja toetajate leidmise koolitustesse.

«Noored Olümpiale täidab Eesti spordimaastikul väga olulise tühimiku, toetades sellises vanuses sportlasi (18–23 a), kellel pole alati veel kõige rohkem ette näidata, kuid kellel on väga suur potentsiaal jõuda spordimaailma tippu. Proovime märgata talenti, kes jõuab kõige kaugemale, kuid on ilmselge, et iga meie panus on väga riskantne, sest noore sportlase karjääris võib väga palju äpardusi juhtuda. Alati sooviksime, et suudaksime koguda toetajatelt suurema stipendiumifondi, et toetada rohkem noori talente, sest neid, kes seda vääriksid, on kindlasti rohkem», ütles sihtasutuse kaasasutaja Paavo Pauklin.

«Kandidaatide hindamisel üritame aru saada, milline on sportlase isiklik võimekus jõuda spordimaailma tippu, milline on tugimeeskonna professionaalsus ja meie stipendiumiprogrammi mõju sportlase karjäärile. Meie stipendiumi puhul ei ole määrav, kui kaugele mõni kandidaat tänaseks jõudnud on, vaid pigem see, kuidas keegi on jõudnud tänasele tasemele ning kui palju on sportlases veel kasutamata ressursse tippu jõudmiseks», sõnas Noored Olümpiale kaasasutaja Valdur Jaht.

Tänavusele Noored Olümpiale stipendiumikonkursile kandideeris 17 sportlast 15 erinevalt olümpiamängude individuaalalalt. Lõppvaliku tegi kuue intervjuu-vooru pääsenud sportlase seast komisjon peale tulist arutelu, sest häid kandidaate oli palju ning konkurents suur.

Viktoria Vesso.
Viktoria Vesso. Foto: SA Noored Olümpiale

Viktoria Vesso (20) võistleb maadluses –65 kg kaaluklassis. Selle aasta U20 MM-il ja EM-il tuli Viktoria pronksmedalile ja lisaks on ta kolmekordne täiskasvanute ning kümnekordne noorteklasside Eesti meister. Viktoria puhul hindas komisjon kõrgelt tema sihikindlust ja pühendumust oma eesmärkide saavutamisel. Sportlasel ja tema meeskonnal oli väga selge arusaam, milliseid tegevusi on vaja teha, et jõuda oma arengus edasi, spordimaailma absoluutsesse tippu.

«Noored Olümpiale stipendium aitab mul treenida välismaal ning see on järgmise sammu astumiseks oluline, sest Eestis puuduvad hetkel võrdväärsed vastased», lisas Viktoria Vesso.

Moodne viievõistleja Johanna Maria Jõgisu (19) on saavutanud 2021. aastal kuldmedali juunioride vanuseklassis laskejooksu (eraldi viievõistluse ala) MM-il. Johanna on tugeva eneseanalüüsivõimega tasakaalukas ja mitmekülgne sportlane, kelles näeme potentsiaali tõsta Eesti viievõistlus uuesti maailma tippu.

Johanna Maria Jõgisu.
Johanna Maria Jõgisu. Foto: SA Noored Olümpiale

«Soovin Eestit väärikalt esitada ning moodne viievõistlus on põnev ala, mida järjest enam jälgitakse. Noored Olümpiale stipnedium annab mulle võimaluse seda kõrgemal tasemel teha», lisas Johanna Maria Jõgisu.

Gedly Tugi.
Gedly Tugi. Foto: SA Noored Olümpiale

Odaviskaja Gedly Tugi (20) on jõudnud U18 ja U20 Euroopa meistrivõistlustel pronksmedalile. Gedlys nägime sihikindlat ja pühendunud sportlast, kellel on väga hea viskekäsi. Samas on varasemad treeningud ja tehniline tase jätnud sportlasesse veel väga suure varu oma tulemusi parandada.

«Noored Olümpiale stipendium aitab mul jõuda 2024 Pariisi olümpiale ning võita sealt medal», sõnas Gedly Tugi.

Mehis Udam (18) saavutas selle aasta alguses toimunud laskesuusatamise noorte MM-il 6. koha kaks aastat vanemate poiste seas (veebruar 2021) ja seda kõige pikemal ehk individuaaldistantsil. Seejuures sõitis ta viimasel ringil päeva parima aja. Mehise puhul avaldas komisjonile muljet tema mitmekülgsus, mis on andnud talle nii väga hea vastupidavuse kui ka kiiruse. Muljet avaldav on ka tema kiire areng laskesuusatamises, sest noormees on laskesuusatamisega tegelenud ainult mõned aastad.

«Laskesuusatamine on väga nõudlik ala nii füüsiliselt kui ka vaimselt. Noored Olümpiale stipendium aitab mul just vaimset poolt tugevdada, et jääksin lasketiirus rahulikuks ja suudaksin enda eesmärgid saavutada», lisas Mehis Udam.

Mehis Udam.
Mehis Udam. Foto: SA Noored Olümpiale

Stipendiumikomisjoni kuulusid olümpiavõtija Gerd Kanter, spordipsüholoog Aave Hannus, Treener Marko Albert, spordimanaager Kadri Kallas, ettevõtja ja endine tippsportlane Tiit Rahkema ja Noored Olümpiale asutajad Valdur Jaht ja Paavo Pavuklin.

Tänavu anti stipendium välja viiendat korda. Eelnevalt on pälvinud toetuse Katrina Lehis (epeevehklemine), Marten Liiv (kiiruisutamine), Reena Pärnat (vibulaskmine), Kristjan Ilves (kahevõistlus), Joosep Karlson (aerutamine), Mattias Kuusik (Judo), Helary Mägisalu (maadlus), Anna Maria Orel (vasaraheide), Li Lirisman (Karate) ja Susannah Kaul (paraujumine). Koos 2021 aasta stipendiaatidega toetab sihtasutus Noored Olümpiale täna paralleelselt viit noorsportlast. Järgmine stipendiumikonkurss toimub tõenäoliselt peale 2022 aasta taliolümpiamänge.

Märksõnad
Tagasi üles