R, 9.12.2022

Nõmme Kalju andis «tankiks» värvatud Sergei Frantsevile hundipassi, aga sõjamasina motiivist ei loobu

Ville Arike
, reporter
Nõmme Kalju andis «tankiks» värvatud Sergei Frantsevile hundipassi, aga sõjamasina motiivist ei loobu
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Sergei Frantsevi seekordne ametiaeg Nõmme Kaljus jäi ühe aasta pikkuseks.
Sergei Frantsevi seekordne ametiaeg Nõmme Kaljus jäi ühe aasta pikkuseks. Foto: Tairo Lutter

Nõmme Kalju jalgpalliklubi andis teada, et meeskonna 2018. aastal Eesti meistriks tüürinud Sergei Frantsev peatreeneri ametis ei jätka. Aasta tagasi oli sõlmitud kaheaastane leping, seega tähendas otsus sisuliselt vallandamist. Uut juhendajat soovib Kalju leida samuti välismaalt.

Tähelepanuväärne on asjaolu, et aasta tagasi, Frantseviga sõlmitud lepingust teada andes, kirjutas Kalju president Kuno Tehva sotsiaalmeedias: «Me läheme rallit sõitma. Üleliigse roogime välja, isegi tagaistmed, elektriaknad ja polstrid, vajame tanki, et oma eesmärkideni jõuda!»

Postimehega vesteldes selgitas Tehva aasta eest: «See võttis ehedalt kokku, kes me oleme ja kuhu läheme.»

Ta lisas, et hindab mängijates kõige enam iseloomu ja seda, et tanki vedades ollakse valmis liikuma eesmärkide poole.

Esimeseks sihiks oli karikavõit, mis andnuks õiguse osaleda käesoleval hooajal eurosarjas. See jäi saavutamata, Kalju langes kevadel kohe veerandfinaalis. Meistrisarjas lõpetati taas neljandana, medalikolmik (Levadia, Flora, Paide) jäi väga kaugele ning tegelda tuli hoopis tagant tulnud Legioni tõrjumisega. Kui eeloleval suvel karikavõitjaks ei tulda, jäädakse järgmiselgi hooajal eurosarjast eemale.

Nõmme Kalju president Kuno Tehva.
Nõmme Kalju president Kuno Tehva. Foto: Tairo Lutter

Asi hakkas pihta sellest, et meil on uus spordi­direktor Argo Arbeiter, kel on klubi sportliku poole osas oma nägemus.

Kalju president Kuno Tehva

Tank oli olemas, kuid eesmärkideni Kalju ei jõudnud.

Arbeiter tuli oma nägemuse ja mõtetega

Tehva rõhutas, et ainult tulemused Frantsevile saatuslikuks ei saanud, teema on laiem. «Asi hakkas pihta sellest, et meil on uus spordidirektor Argo Arbeiter, kel on klubi sportliku poole osas oma nägemus. See on normaalne protsess ning sellest lähtuvalt teeme valikuid ja tekivad uued mõtted. Argo on saanud sisse elada, jälgida treeninguid, protsesse. On toimunud analüüsid, kollektiivne arutelu, millises suunas Kalju tahab liikuda. Frantsev tegi oma tööd südamega, hästi, aga see aeg lihtsalt lõppes ära,» selgitas Kalju president kolmapäeval Postimehele.

Kas see tähendab, et tankifilosoofia sai läbi? «Tankimotiivist Kalju kindlasti ei loobu! 2018. aastal, kui meistriks tulime, ütlesid paljud, et meie vastu on väga ebameeldiv mängida. See motiiv jääb alles, Euroopa tuntud klubidest esindab seda näiteks Madridi Atletico,» vastas Tehva.

«Ent võib-olla teatud teistsugune lähenemine filosoofilises mõttes, teistsugune meeskonnasisene organiseeritus on küll plaanis. Frantsev on väga kõrgete nõudmistega, väga range treener. Hooaeg oli Covidi ja muude probleemide tõttu väga keeruline ning vaimne pool on olnud punases. Tundsime, et vajame keskkonnamuutust ja värskust nii treenerite kui ka mängijate tiimi.»

Kalju võitis hooaja jooksul 13 ja kaotas 13 liigamängu. Frantsev põhjendas kaotusi sageli nõnda, et selle koosseisuga polegi võimalik enamat saavutada. Kas president näeb asju samamoodi? Tehva otsis õigeid sõnu: «Kõik asjad on omavahel seotud. Meeskonnas oli ju palju mängijaid, kes on üht-teist võitnud. Suhtuksin kõigisse, nii mängijatesse kui ka treeneritesse, maksimaalse lugupidamisega. Meil oli sel hooajal väga palju vigastatuid ning juba seetõttu jäi koosseis sageli hõredaks.

Hooaja alguses olid esindus- ja duubelmeeskonna nimekirjad päris pikad ning plaanisime, et esindusest saavad mängijad allapoole appi minna. Kuid aja jooksul läksid nimekirjad lühemaks ning see mõjutas nii esinduse kui ka duubli tulemust.»

Kalju duubelmeeskond sai esiliiga B-s eelviimase koha ja langes astme võrra madalamale.

Pool meistri­liigat vahetab treenerit

Jalgpalli meistriliigas on tekkinud huvitav olukord: vähemalt pooled meeskonnad on teatanud treenerivahetusest. Mõnigi tiim on uue juhendaja juba paika saanud.

Mulluse hõbeda pronksmedali vastu vahetanud Paide linnameeskond asendas peatreeneri kohal Vjatšeslav Zahovaiko Eesti koondise endise lootsi Karel Voolaiuga. Narva Trans asendas Igor Põvini aastakümneid tagasi Venemaalt Soome kolinud Aleksei Jerjomenkoga.

Lisaks Nõmme Kaljut juhendanud Sergei Frantsevile on teada antud, et Tartu Tammekas ei jätka Dmitrijs Kalašnikovs. Viljandi Tulevik lõpetas septembris koostöö Jaanus Reiteliga, keda ajutiselt asendanud Sander Post kinnitas pärast hooaja lõppu, et rohkem teda sel kohal ei näe. Nood kolm tiimi pole uut juhendajat veel välja käinud.

Uue peatreeneri kandidaadid on Kaljul olemas. Tehva sõnul pole neist ükski Venemaalt ega Ukrainast. See lähenemine tähendab, et esindusmeeskond on liikumas sinnapoole, et suhtluskeeleks saab inglise keel.

«Pigem toome peatreeneri välismaalt, kohapealsed võimalused on ahtakesed,» ütles klubijuht. «Pean Vjatšeslav Zahovaikost (oli viis aastat Paide peatreener – toim) väga lugu, aga arvan, et praegu on tal vaja puhata ja atra seada. Arbeiter esitas oma nägemuse, millist peatreenerit vajame ja kuhu peaksime liikuma.»

Siht: eurosarja tagasi

Tehva möönis, et hooajale jättis jälje kevadine Getulio skandaal ning sellele järgnenud peasponsor Pafist ilmajäämine. «Loodame järgmiseks aastaks saada uusi toetajaid ja ka edaspidi Eesti tipus olla. Kindlasti tahame medalikohale tagasi jõuda. Niikaua kuni jaksan klubi vedada, on meil ideed ja nägemus, kuidas jõuda medalikonkurentsi. Kõik on võimalik, kui saame kokku sobiva eelarve ja teeme õigeid otsuseid.

Väga tähtis on karikasari – oleme finaalist kahe mängu kaugusel. Püüame nii kiiresti kui võimalik jõuda tagasi eurosarja. Kindlasti soovime Euroopas mängida 2023. aastal, mil Kalju tähistab 100. sünnipäeva. Me ei teinud otsust lühiajalise emotsiooni ajel – et jäime neljandaks. Leidsime, et kõige õigem on muudatus teha just praegu, mitte aasta pärast.»

Märksõnad
Tagasi üles