N, 2.02.2023

Petrõkina säras, Kiibus parandas kohta, venelannad võimutsesid, publik nautis

Ville Arike
, reporter
Petrõkina säras, Kiibus parandas kohta, venelannad võimutsesid, publik nautis
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Niina Petrõkina.
Niina Petrõkina. Foto: Eero Vabamägi

Tallinnas lõppenud iluuisutamise Euroopa meistrivõistlused pakkusid palju nii sportlastele kui ka huvilistele. Publik toetas nii õnnestujaid kui ka ebaõnnestujaid, seda rõhutasid ka neisse leeridesse kuulunud ning vastavalt 8. ja 11. koha pälvinud Niina Petrõkina ja Eva-Lotta Kiibus.

Naiste üksiksõidus asus Petrõkina lühikava järel 17. ja Kiibus 15. kohal. Et vabakavale starditi ümberpööratud järjestuses, tuli Eesti uisutajatest esimesena jääle Petrõkina. Ta esitas fantastilise, piruettide sooritamisel ühe iluveaga kava ning rõõmustas selle lõppedes peaaegu sama emotsionaalselt nagu päev varem meeste üksiksõidus pronksmedali võitnud Läti esindaja Deniss Vasiljevs.

Petrõkina jäi pikaks ajaks liidrikohale

Petrõkina sai vabakavas isiklikuks rekordiks 128,77 punkti ning läks hetkel, mil jääl oli käimata veel 15 uisutajal (üks sportlane loobus vabakavast) ülekaalukalt juhtima. Tema järel tulnud soomlanna Jenni Saarinen sai peaaegu 30 punkti vähem.

Seejärel oli Kiibuse kord. Esimene, toeloop’ide kaskaad tuli hästi välja, ent lutz’u hüpates Kiibus kukkus. Valusalt. Ta jätkas vapralt, kuid kava teisel poolel veel ühele lutz’ule minnes oli ebakindlus juba silmaga näha. Hüpe jäigi kolmekordse asemel üheseks. Täna 19. sünnipäeva tähistav Kiibus, kelle vabakava isiklik rekord on oktoobrist alates üle 137 punkti, sai nüüd kohtunikelt neid 112,48. Tippmargist veerandsaja võrra vähem ning ta ei varjanud oma suurt pettumust. Ent Eesti käes oli kaksikjuhtimine, Petrõkinal 187,07 ja Kiibusel 171,64 punkti.

Nelja järgmist naist tabas EMi pinge ning kui nood oma esituse lõpetasid, olid Eesti uisutajad endiselt liidrid! See tähendas, et kindlustatud on vähemalt 10. ja 11. koht ning esikümnesse jõudmine tähendas meie riigile kaht kohta ka järgmise aasta EMile!

Sõita oli veel üheksal naisel ning ei šveitslanna Alexia Paganini ega valgevenelanna Viktoria Safonova suutnud Petrõkinast mööduda. Juba esikaheksas! Alles lühikavas seitsmendaks tulnud Jekaterina Rjabova (Aserbaidžaan) suutis lõpuks liidriks tõusta ning tugevaima grupi naised samuti Petrõkina selja taha ei kukkunud.

Nagu eeldada võis, esitasid Venemaa uisutajad võimsa tulevärgi ning kuigi neil ei õnnestunud kaugeltki kõik, võeti võimas kolmikvõit. Maailmarekordiomanik Kamila Valijeva sai veenva kulla, lühikavas ebaõnnestunud valitsev maailmameister Anna Štšer­bakova tõusis Aleksandra Trussova ette hõbedale. Vabakava eel teist kohta hoidnud belglanna Loena Hendrickxi repertuaaris neljakordseid hüppeid pole ning see tähendas, et tal polnud lootustki medalit saada.

Iluuisutamise EM

Naiste üksiksõidu võitja Kamila Valijeva.
Naiste üksiksõidu võitja Kamila Valijeva. Foto: Eero Vabamägi

Naiste üksiksõit

1. Kamila Valijeva (Venemaa) 259,06

2. Anna Štšerbakova (Venemaa) 237,42

3. Aleksandra Trussova (Venemaa) 234,36

8. Niina Petrõkina 187,07

11. Eva-Lotta Kiibus 171,64

Meeste üksiksõit

1. Mark Kondratjuk (Venemaa) 286,56

2. Daniel Grassl (Itaalia) 274,48

3. Deniss Vasiljevs (Läti) 272,08

14. Arlet Levandi 208,52

Jäätants

1. Viktoria Sinitsõna – Nikita Katsalapov (Venemaa) 217,96

2. Aleksandra Stepanova – Ivan Bukin (Venemaa) 213,20

3. Charlene Guignard – Marco Fabbri (Itaalia) 207,97

20. Solene Mazingue – Marko Jevgeni Gaidajenko 143,89

Kui esitused tehtud, läks publiku kiitmiseks. Õigusega.

Karjääri suurim hetk, emotsioonid keesid üle

Tundus, et kohati paistsid emotsioonid Petrõkina näost välja juba sõidu ajal. Kui kava lõppes, paiskusid need kõik pealtvaatajate juubelduste saatel valla. Pärast lühikava oli 17-aastane Eesti piiga tunnistanud, et tuhandete inimeste ees sõitmine tekitas liigset närvilisust. Laupäeval sai ta närvide talitsemisega juba hakkama.

«Jah, olen väga rahul, et sain nendega hakkama ja suutsin näidata, mida oskan,» ütles vabakavas koguni 7. koha saanud EMi debütant rõõmsalt.

 

Nooruses vaatasin võistlusi telerist ja mõtlesin, kuidas sportlased ei tunne nii suure publiku ees võisteldes hirmu.

8. koha saanud Niina Petrõkina

«Suutsin lühikavaga võrreldes olla rahulikum ja nõnda oli kindlam sõita. Vaatasin jääle minnes tribüünidele – rahvast on siin nii palju! On väga tore, et huvilised tulid halli. Iluuisutamine on ilus, aga väga raske spordiala. Tõepoolest, minu emotsioonid keesid üle. Ma ei teadnud pärast sõitu, mida teha. Kahtlemata oli see minu senise karjääri suurim hetk. Nooruses vaatasin võistlusi telerist ja mõtlesin, kuidas sportlased ei tunne nii suure publiku ees võisteldes hirmu. Siin EMil sain teada, kui raske on niisugusel võistlusel end kokku võtta. Publik aitas väga.»

Kiibus ega tema treener Anna Levandi ei otsinud vabandusi ning kiitsid publikut toetuse eest. «Olen väga tänulik publikule, kes mind sellises raskes olukorras väga-väga toetas algusest lõpuni. Nende soe toetus ja vastuvõtt kindlasti pehmendavad seda kukkumist,» tänas Kiibus.

«Mul ei ole mitte millegagi õigustada seda kava. Me kõik juba ammu teame, milles mu raskused seisnevad, ma ei hakka ennast üle kordama. Kahjuks ma täna ei suutnud nendest tugevam olla, aga andsin endast nii palju, kui sain,» lisas Kiibus. Tasub korrata: ta tõusis 15. kohalt 11ndaks! Samas Kiibus teab: isiklikku rekordit korrates jõudnuks ta esikuuikusse.

Levandi: Kiibus väljendas sõiduga oma hingevalu

Levandi otsis abi filosoofilisest lähenemisest. Ta otsis ja ka leidis positiivset, ning see annab mõlemale jõudu edasi liikuda. Juhendaja meelest hoolealune ei uskunud endasse, et ta saaks oma kava puhtalt ära sõita. «Samas usun, et ta oleks võinud. Aga sportlane iseennast ei peta. Ta teab, et tal ei ole piisavalt suurt treenitust, ja siis hakkavad need kahtlused tulema – «äkki ma kukun?».»

 

Treener Anna Levandi (taga) lohutab Eva-Lotta Kiibust.
Treener Anna Levandi (taga) lohutab Eva-Lotta Kiibust. Foto: Eero Vabamägi

Võib-olla ta väljendas sõiduga kogu seda valu, mis tal hinges on – see lugu on ka naiste hingevaludest. Sõit oli väga naiselik.

Treener Anna Levandi Eva-Lotta Kiibuse vabakavast

«Kellele meeldiks rohkem kui 3000 pealtvaataja pluss kõigi televaatajate ees siruli minna? Muidugi ei meeldi! Ta kukkus ja mitte ilusti, see oli valus. On olemas kukkumisi, mis ei ole valusad, see aga oli valus kukkumine. Arvan, et teisele lutz’ule läks ta juba alateadliku hirmuga, et uuesti mitte panna samamoodi.

Aga ülejäänud elemendid olid ju ilusti tehtud, sõit oli ilus. Võib-olla ta väljendas sõiduga kogu seda valu, mis tal hinges on – see lugu on ka naiste hingevaludest. Sõit oli väga naiselik. Piruetid ja hinded tulid neljandal tasemel – kus ta endas kindel oli, tegi ta kindlalt.

Aga see pole piisav. Kui tahad kõrgemaid punkte, peab olema suurem treenitus. Ta on väga pettunud, tema eneseuhkus ei luba niimoodi esineda. Aga suur tänu suurepärasele publikule – kuidas ta hoidis meie tüdrukut, kuidas mõistis teda. Pärast ebaõnnestumisi andis publik Eva-Lottale hoogu, et võta ennast kokku ja mine edasi! Sügav kummardus, seda oli väga tore kogeda. See jääb meelde,» rääkis Levandi.

Kaasa elama tulnud rohkem kui 3000 inimesest – nii palju, kui koroonatingimustes lubatud oli – rääkimisest ei pääsenud pressikonverentsil ka medalivõitjad. «Publik on siin suurepärane ja väga toetav, seda armastust on tunda! Mulle väga meeldib siin võistelda,» kiitis 15-aastane Valijeva, kes kaks aastat tagasi krooniti Tondirabas juunioride maailmameistriks.

Kuu aja pärast toimub Pekingi olümpia, kuidas juba varem koha välja võidelnud Kiibus sellele vastu läheb? «Vahetame uisud, sest tuli välja, et ta oli kogu aeg sõitnud vale suurusega uiskudega,» teatas Levandi. «Aega on, neli nädalat. Usun küll, et ta saab enesekindluse kätte. Isegi sellest, mida ta siin sõitis. Ta peab endasse rohkem uskuma. Ta on võitlejatüüp, usun, et ta korjab ennast kokku. Muidugi eeldab see kõik, et ta saab normaalselt trenni teha. Vajalik maht tuleb ära teha, see tekitab eneseusalduse ja sisemise rahu.»

Märksõnad
Tagasi üles