R, 9.12.2022

Aafrika Rahvuste karikal ajab üks skandaal teist taga

Christopher Krutto
Aafrika Rahvuste karikal ajab üks skandaal teist taga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Gaboni ründaja Aaron Boupendza lamab maas pärast Ghana mängijalt Benjamin Tettehilt saadud hoopi.
Gaboni ründaja Aaron Boupendza lamab maas pärast Ghana mängijalt Benjamin Tettehilt saadud hoopi. Foto: Kenzo Tribouillard/Scanpix

Kui novembris hakatakse Kataris selgitama jalgpallis maailma parimat koondist, siis praegu Kamerunis toimuval Aafrika Rahvuste karikal selgub, kelle rahvusesindus kroonitakse Musta mandri parimaks. Kuigi võistlus on põnev ja juba on sündinud nii mõnigi üllatus, siis tänavu on palju rohkem saanud tähelepanu turniiriga kaasnenud skandaalid.

Kuivõrd maailmas korraldab hetkel paksu pahandust koroonaviiruse omikrontüvi, siis ei olnud sellest pääsu ka Aafrika Rahvuste karikal. Korraldajad oskasid eeldada, et nii mõneski meeskonnas ilmselt kolle puhkeb – nii ka läks – ja seetõttu pandi reeglitesse, et kui tiimil on kasutada 11 tervet mängijat, siis peavad nad ka väljakule tulemas. Kusjuures väljakumängijatel ning väravavahtidel vahet reeglis ei tehtud. See tähendab, et halvema õnne korral peaks mõni tiim väravasse panema kas väljakumängija või siis platsile hoopis väravavahi. Tõsi, sellist olukorda pole turniiri esimese pooleteise nädala jooksul veel aset leidnud.

Ühelt poolt on korraldajate otsus arusaadav, sest Aafrika Rahvuste karikas toimub samal ajal Euroopa tippliigadega ja seetõttu oleksid viivitused ajakavas valusad, sest mängijad peavad varem või hiljem koduklubide juurde naasma. Ometi on see otsus saanud ka kriitikat.

«See on pettumust valmistav, sest kui sul annavad 11 mängijat positiivse koroonaproovi, siis pole võimalik mängida. Nad peavad seda reeglit muutma. Minu arvates peaks FIFA midagi selle kohta ütlema, sest see on mängijatele ja koondistele väga keeruline olukord,» sõnas endine Kameruni koondislane Eric Djemba-Djemba Sky Sports Newsile antud intervjuus.

Kuivõrd Kamerunis on vaktsineeritud umbes 3 protsenti elanikkonnast, siis pole ime, et juba enne turniiri sattusid mitmed koondised koroonaviirusega hätta. Näiteks Egiptus lükkas algset Kameruni reisimise aega veidi edasi, sest koondises tuvastati mõned nakatunud. Senegal pidi juba turniiri esimeses kohtumises saama hakkama ilma seitsme mängijata. Nende hulka kuulusid ka Londoni Chelsea väravavaht Edouard Mendy ja Napoli keskkaitsja Kalidou Koulibaly. Alles eile tabas koroonapuhang Tuneesia koondist, nemad peavad Eesti aja järgi homme kell 21 algavas mängus võib-olla olema ilma lausa 12 mängijata, kes peavad isolatsioonis viibima.

Lisaks sellele, et koroonaviirus on juba praeguseks oma jälje turniirile jätnud, siis enne Aafrika Rahvuste karikat sattus Elevandiluuranniku põhiväravavaht Sylvain Gbohouo dopinguskandaali. Nimelt andis puurivaht detsembris positiivse dopinguproovi. Täpsemalt leiti tema organismist trimetasidiini jälgi. Kuigi peatreener Patrice Beaumelle lootis mängijat siiski kasutada, siis FIFA määras talle ajutise võistluskeelu, kuni juhtumi täpsemad detailid on selged.

Uskumatu fopaa kohtunikult

Ometi on veelgi rohkem tähelepanu saanud see, mis toimub platsil. Kõige kõnekam episood leidis aset Mali ja Tuneesia vahelises kohtumises, mille lõpust kujunes täielik farss. Nimelt vilistas Zambiast pärit kohtunik Janny Sikazwe mängu lõppenuks juba 85. minutil. Veidi hiljem sai õigusemõistja eksimusest siiski aru ja lasi kohtumisel uuesti jätkuda.

Kuigi tolle kohtumise teisel poolajal oli mitmeid mänguseisakuid ja kaks korda kontrolliti ka VARi, siis Sikazwe lõpetas kohtumise uuesti 90. minutil, ilma ühegi lisaminutita. Mali võitis 1:0.

See ajas mõistagi vihale Tuneesia ametnikud, kes tormasid väljakule ja nõudsid, et kohtumine jätkuks. Siiski läksid mängujärgsed protseduurid vaikselt edasi, jagati välja juba kohtumise parima mängija auhind ning ühtlasi alustati pressikonverentsidega. Mali peatreener Mohamed Magassouba rääkis parasjagu meediaga, kui Aafrika jalgpalliliidu ametnikud tormasid sisse ja nõudsid, et kohtumine uuesti algaks. 40 minutit pärast teist lõpuvile olidki Mali mängijad taaskord platsil tagasi, kuid tuneeslased keeldusid ja andsid hoopis sisse protesti, mis polnud edukas.

Tõsi, hiljem andsid Aafrika alaliidu ametnikud teada, et Sikazwe viidi kohtumise järel kuumarabanduse ja tõsise vedelikupuuduse sümptomitega haiglasse kontrolli.

Ghana ja Gaboni 1:1 viigi järel läksid mõlema meeskonna mängijad platsil rüselema ja olukord lõppes sellega, et Ghana mängija Benjamin Tetteh äsas vastasmängijale Aaron Boupendzale ja teenis pärast lõpuvilet punase kaardi.

Gaboni mängijad siunavad kuulujuttude levitajaid

Kuigi Gabon on jõudnud 16 parema sekka, siis omad probleemid on neilgi. Nimelt tuvastati kahel põhimehel – Londoni Arsenalis mängival Pierre-Emerick Aubameyangil ja Nice’i Mario Leminal – uuringute käigus probleeme südamega. Lisaks neile diagnoositi sarnane probleem ka Axel Meyel. Kõik olid kusjuures alles hiljuti nakatunud ka koroonaviirusega.

Ometi pole lugu nii sirgjooneline, kui võiks tunduda. Kuivõrd Aafrika jalgpalliliidu liikmed ei soovinud riske võtta, siis saadeti kõik mängijad tagasi koduklubide juurde. Samas pallurid ise väidavad, et nende kohta levib valeinformatsioon. «Meil on mingeid muresid, mida on raske lahendada ja siis hakatakse veel kuulujutte levitama. Peame esiteks hoolitsema oma tervise eest. Ma ei hakka kommenteerima neid valesid kuulujutte ja loodan, et meeskond jõuab kaugele,» kirjutas Aubameyang Twitterisse. Sky Sports News kirjutab, et ka Arsenali arvates pole mängumehe seisund liiga tõsine.

«Ma ei hakka isegi toitma neid valesid, mis põhjustavad kahju. Mind ei saaks miski vähem huvitada,» postitas Lemina Instagrami.

Aafrika Rahvuste karikas kestab 6. veebruarini.

Märksõnad
Tagasi üles