R, 9.12.2022

Eesti vormelisõitja rallidebüüdi eel: mul on rallist null kogemust

Kuulujutud Otepää Talveralli kohta ei vasta tõele
Siim Kaasik
, reporter
Eesti vormelisõitja rallidebüüdi eel: mul on rallist null kogemust
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Ralf Aron jälgimas Austrias Red Bull Ringil toimuvat võidusõitu.
Ralf Aron jälgimas Austrias Red Bull Ringil toimuvat võidusõitu. Foto: PREMA

Erinevalt eelmisest aastast tänavu Otepää Talverallil maailma kiireimaid rallimehi ei näe, kuigi kuulujutud andsid selleks viimase hetkeni lootust. Küll aga näeb Eesti meistrivõistluste avaetapilt esimest korda ralliautoga kihutamas vormelisõitjat Ralf Aronit.

Aasta tagasi tõi Hyundai rallimeeskond Lõuna-Eestisse nii Ott Tänaku kui ka Thierry Neuville’i. Kuigi ka tänavuse võistluse reklaam hõikab välja, et stardis on maailma parimad rallisõitjad, siis päris tippe Lõuna-Eestisse siiski ei tule. 

«Tänapäevaseid Rally1-autosid meil stardis ei ole,» kinnitas võistluste peakorraldaja Marko Koosa. Ta lisas, et Otepää Talveralli oli küll WRC-tiimide ootel, kuid sel korral ühelgi meeskonnal huvi Eestis kihutada polnud.

Sprintrallil paneb end proovile siiski esinduslik seltskond. Võistlustulle asub seitse R5 ehk Rally2 arvestusse kuuluvat autot. Lisaks neile on starti oodata kolme protot ning üle pika aja saab Eesti teedel sõitmas näha kohalikele rallisõpradele tuttavat Mini Cooper WRC-autot, mille roolis Valeri Gorban.

Möödunud aastal Otepää Talverallile ametlikult pealtvaatajaid ei lubatud, kuid tänavu müüakse võistlustele piiratud koguses pileteid. 
Möödunud aastal Otepää Talverallile ametlikult pealtvaatajaid ei lubatud, kuid tänavu müüakse võistlustele piiratud koguses pileteid. Foto: Arvo Meeks

Vormelisõitja ralliautos

Tähelepanelikumad rallisõbrad on märganud, et stardinimekirjast leiab ka 23-aastase vormelisõitja Aroni. Viimastel aastatel on ta keskendunud küll Prema tiimijuhtimise tööle erinevates sarjades, kuid on kätt soojas hoidnud ka ringrajasõidus. Otepääl teeb ta aga oma rallidebüüdi.

«Rallisport on mind alati huvitanud, olen selle alati kaasa elanud. Võtan seda võistlust tõsiselt, sest tahan näha, mida ralli endast tervikuna kujutab – milline on testipäev ja kuidas käib legendi kirjutamine. Mul on rallist null kogemust,» lausus kolm hooaega F3-sarjas sõitnud Aron.

Otsus osaleda Otepää Talverallil sündis siiski Aronil suhteliselt viimasel minutil. «Suur roll on siin Tanel Kasesalul, kes oli vaba ning nõus tulema legendi kirjutama. See oli määrav, et sain enda kõrvale niivõrd kogenud tüübi. Tänan Kupatama Motorsporti ja kõiki, kes selle projekti aitasid kokku panna,» ütles Aron.

Ühepäevasele talverallile antakse start laupäeval, 29. jaanuaril kell 12.30 Otepääl asuvast Tehvandi spordikeskuse juures asuvast võistluskeskusest. Võistlustrassi pikkuseks on planeeritud 182,90 km, millest kiiruskatsed moodustavad 58,47 km. Kokku on kavas kuus kiiruskatset, millest korduvaid katseid on kolm.

Tema istumise all on Kupatama Motorsporti poolt ette valmistatud BMW M3, millega ta teeb tutvust homsel testisõidul. Kokku on EMV6 võistlusklassis startimas 14 BMW ralliautot. Kohalist eesmärki Aron endale seadnud pole, sest ta ei oska arvatagi, kui kiire ta ralliauto roolis olla võiks.

Vanaema viskas nalja

«Ma pole mitte kunagi ralliautoga sõitnud, mul pole õrna aimugi, kui kiire võin olla. Minu jaoks pole see oluline. Lähen sõitma ikkagi enda, mitte kellegi teise jaoks. Sõidan enda tempoga ja kui see on kiire, siis väga lahe. Kui pole, siis pole midagi hullu,» lausus ta.

Kogu võidusõitjakarjääri jooksul on Aroni suurim fänn olnud tema vanaema. Kui aga ringrajamees vanaema oma rallidebüüti vaatama kutsus, kasutas viimane võimalust lõõpimiseks. «Ta ütles, et ma lõpetan ju teises kraavis. Kutsusin ta siis esimesse kurvi vaatama,» ei jäänud Aron võlgu.

Rallidebüüdi suurimaks väljakutseks peab Aron legendi kirjutamist ja kaardilugeja kuulamist. «Reaalne autojuhtimine ja kiirus pole probleem. Rõhku tuleb panna koostööle kaardilugejaga,» sõnas ta.

Tema kõrval istuval Kasesalul on kogemust üksjagu ning seda ka MM-sarjas. Möödunud hooajal luges ta Sardiinia rallil kaarti Georg Linnamäele ning Rally Estonial Karl-Markus Seile.

Otepää Talverallist kaugemale ulatuvaid ralliplaane Aronil praegu ei ole.

Tuleval hooajal jätkab ta töötamist Prema vormelimeeskonnas, kuid ta ei saanud veel täpsustada, millises võistlussarjas.

Märksõnad
Tagasi üles