R, 9.12.2022

PM BELGRADIS ⟩ MMi üllatajal Nazarovil on potentsiaali joosta 100 meetrit 10 sekundiga. «Ma isegi ei julge seda öelda!»

Jarmo Jagomägi
MMi üllatajal Nazarovil on potentsiaali joosta 100 meetrit 10 sekundiga. «Ma isegi ei julge seda öelda!»
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Karl-Erik Nazarov (esimesel rajal paremal) tegi MMil võimsad jooksud.
Karl-Erik Nazarov (esimesel rajal paremal) tegi MMil võimsad jooksud. Foto: IMAGO/BEAUTIFUL SPORTS/Axel Kohring/Scanpix

Oleks keegi veel mõned päevad tagasi öelnud, et Eesti mees on sprindidistantsil maailma neljas mees, saadetuks ta ilmselt otse kuu peale. Aga just sellise tembuga sai Belgradi sise-MMil hakkama Karl Erik Nazarov.

Alati heast energiast pakatavast 23-aastane sportlasest õhkas nüüdki juba paar päeva enne starti suurt enesekindlust. Laupäeval selgus, et selle taga peitus ka sügav sisu. Nazarov tungis peamiselt mustanahaliste mängumaale ning lõpetas MMi heas mõttes šokeeriva neljanda kohaga.

Võistluse formaat on nõudlik – tugevamatel sprinteritel tuleb ühel päeval teha kolm jooksu. Üks hommikul, kaks õhtul. Füüsiliselt, aga eelkõige vaimselt väga tugev Nazarov läbis kadalipu hiilgavalt. Esimeses jooksus põrutas ta Eesti rekordi 6,55, finaali viis 6,59 ning neljanda koha tõi 6,58.

Miski pole võimatu

Enne Belgradi MM-debüüti polnud Nazarov 6,60 piiri alistanud. «Olen sellest mõelnud juba väga-väga ammu, kuidas ma just nendes olukordades tahan näidata, milline inimene ja milleks võimeline olen. Nii palju kui mäletan, olen unistanud, et sellise olukorras olla, teha neid jookse. See on praegu lihtsalt ulme,» kirjeldas ta esimesi emotsioone finaali järel.

Oli selge, et medalid jagavad kolm sportlast. Väga tihedas heitluses edestas itaallane Lamont Marcell Jacobs (6,41) vaid kolme tuhandikuga ameeriklast Christian Colemani ja samuti jänkit Marvin Bracy't (6,44).

60 meetri finaal

1. Lamont Marcell Jacobs 6,407

2. Christian Coleman 6,410

3. Marvin Bracy 6,44

4. Karl Erik Nazarov 6,58

5. Adam Thomas 6,60

6. Jerol Elcock 6,63

7. Bolade Ajomale 6,63

8. Arthur Cisse 6,69

Finaalis lahutas kaht paremat vaid kolm tuhandikku.
Finaalis lahutas kaht paremat vaid kolm tuhandikku. Foto: CHINE NOUVELLE/SIPA/Scanpix

«Teadsin juba enne jooksu, et kolm meest on teisest maailmast. Üritasin ülejäänutest parem olla,» arutles Nazarov. «Ei taha naljakalt kõlada, aga võitsin n-ö normaalsete inimeste jooksu.»

Kust tuleb praeguse maailma neljanda sprinteri ebaeestlaslik enesekindlus? «Mind on kasvatatud selliseks, et midagi pole võimatu. Kui võtad midagi ette, tee seda nii kuis jaksad. Võib-olla julgen teha, mida mõtlen. Mõnel võivad olla head ideed, aga nad ei julge neid ellu viia. Olen eesmärgid võtnud ega peatu enne, kui need saavad täidetud,» vastas Nazarov.

Tal on veel lühikese karjääri jooksul olnud mitmeid treenereid, kes kõik väärivad tänu. Tänavusele edule ladus aga vundamendi taanlasest juhendaja Mikkel Larsen, kellega koostööd alustas Nazarov novembris. Kõik sujub isegi oodatust paremini.

«Ma pole loogilisemat hooaega veel kogenud. Vorm, ettevalmistus, kõik liikus õiges sammus. Isegi kui jooksin mingil perioodil 6,7, ei hakanud ma kordagi endas kahtlema. Võis jääda mulje, et ma ei liigu päris nii nagu eelmisel aastal, aga jäin rahulikuks,» selgitas Nazarov, kes sai ka MMil treenerilt tuge.

«Tundsin täna (laupäeval – J.J) terve päev, et tal oli kindel ja rahulik. Mulle meeldib see. Kui oleme mõlemad kindlad ja rahulikud, ongi võimalik teha tiitlivõistlustel selliseid asju.»

Koostöö alguses seati eesmärgiks saavutada samasugune vorm nagu eelneval hooajal, mil Nazarov teenis Tourni sise-EMil 6,62ga kuuenda koha. Latt oli parajal kõrgusel, sest suvine periood ei läinud päris oodatud viisil.

«Tahtsime, et ta saaks aru, mis minu peal töötab ja mida on vaja, et kiiresti joosta. Aga lõpetasime 6,55 ja MMi neljanda kohaga. Arvan, et tal on väga hea meel,» märkis Nazarov, kes jagab Euroopa hooaja edetabelis teist kohta. Muide, mullusel sise-EMil andnuks see aeg hõbeda.

Hirmutav potentsiaal

Kasutades kulunud klišeed, siis siit on hea edasi minna. Järgmiseks tuleb oluliselt kasvanud kiirus realiseerida välitingimustes 100 meetri jooksus. Leidub valemeid, mis näitavad ajalist potentsiaali. Kogu tõde need mõistagi ei peegelda, aga spekuleerida on alati põnev.

«Ma isegi ei julge seda öelda! See on lihtsalt nii kiire aeg. Eesti rekordist me ei räägigi, need on juba mingid muud rekordid, mis tuleb ette võtta,» jättis parimal päeval 100 meetrit 10,42ga jooksnud Nazarov otsad lahtiseks.

Arvutame tema eest. 6,55 korda 1,53 võrdub 10,02. Millega seda võrrelda? Näiteks Eesti rekord 10,19 kuulub 2012. aastast Marek Niidule. 2018. aasta Berliini EMil võideti pronks 10,02ga.

Nazarov kiusas olümpiavõitjat

Karl Erik Nazarov rõhutas MMi jooksul korduvalt, et ta naudib suurvõistluste õhkkonda. Poolfinaali eel juhtus tal huvitav seik 100 meetri olümpia- ja hilisema Belgradi sise-MMi võitja Marcell Jacobsiga.

«Ooteruumis tekkis olukord, kus jäime Jacobsiga teineteisele silma vaatama – kes enne pilgu ära tõmbab? Siis tuli üks kohtunik vahele,» rääkis Nazarov rahuolevalt. «Sellised asjad mulle jubedalt meeldivad. Mentaalne mäng on mulle huvitav. Käib asja juurde. Eriti sprindis, kus tähtis on karisma.»

Kuigi 23-aastane eestlane osales täiskasvanute MMil esimest korda, tundis ta end kui kala vees. «Mulle meeldib tiitlivõistluste atmosfäär. Kui on palju kaalul, tunnen veidi teistsugust pinget. Peab natuke veel rohkem kokku võtma ja endast enam andma,» ütles ta.

Nii tihedas konkurentsis maksavad detailid. Kohati mõõdetakse vahet millimeetrites. «Sisimas usun endasse võib-olla grammi võrra rohkem kui mõned teised,» ütles Nazarov pärast poolfinaali, kus ta alistas esimesest kaheksa hulgast välja jäänud jooksjat sajandikuga.

Võidumees Lamont Marcell Jacobs.
Võidumees Lamont Marcell Jacobs. Foto: Jasper Jacobs/ZUMA Press/Scanpix

Õnneks või kahjuks ei panda spordis paberil midagi paika. Varasemalt ka tõkkejooksuga flirtinud Nazarov keskendub edaspidi vaid siledal maal lippamisele. Tuleval välishooajal tahab ta end proovile panna nii 100 kui ka 200 meetri distantsidel. Tõsi, neist viimase teritamist ta alles alustab.

Suvel on kavas kaks suurt tiitlivõistlust: juulis MM, augustis EM. Nende mõõdvõttude puhul mõtleb Nazarov eelkõige 100 meetris läbilöömisele ning Eesti teatenelikuga võiks samuti midagi korda saata.

Märksõnad
Tagasi üles