R, 9.12.2022

Rattaspordiajalugu teinud aafriklane kolmekordistab enda palga

Siim Kaasik
, reporter
Rattaspordiajalugu teinud aafriklane kolmekordistab enda palga
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Biniam Girmay.
Biniam Girmay. Foto: KURT DESPLENTER/ZUMA PRESS/SCANPIX

21-aastane Eritrea jalgrattur Biniam Girmay võitis eelmisel nädalal esimese aafriklasena klassiku. Tema järgmine siht on etapivõit Giro d'Italial ja seejärel juba Tour de France'il. 

Girmay on üks rahvusvahelise jalgrattaliidu (UCI) talendiprojekti edulugudest. UCI toob igal aastal väljaspoolt Euroopat kokku grupi noori ning annab neile võimaluse Vanas Maailmas läbi lüüa. Ka Girmay haaras sellest võimalusest kinni, olles toona 18-aastane. Talendporgrammiga liitumiseks oli tal piisavalt hea CV, sest 2018. aastal krooniti ta Aafrika meistriks grupi- ja temposõidus ning meeskondlikus temposõidus.

UCI andis talle Šveitsis elamise, piisavalt taskuraha ning professionaalsed treeningtingimused. Girmay ülesanne oli mõelda vaid jalgrattaspordile. Kõlab nagu iga ambitsioonika noorsportlase unistus? Ilmselt küll, kuid Girmay vihkas seda perioodi.

Suur võit kolmekordistab palga

«Tulin pärast treeninguid koju ja istusin üksinda toas. Olin väga üksildane. Ma ei näinud mitte kedagi ega rääkinud mitte kellegagi. Söök oli halb, keelt ma ei osanud. Mul kadus usk ära,» kirjeldas ta elu Šveitsis.

Pärast sadat päeva üksinduses saabus palgapäev. Girmayl õnnestus võita kohe oma esimene võistlus Euroopas. Eritrealane oli kiireim 2018. aasta Aubel - Thimister – Stavelot’ velotuuri esimesel etapil, jättes lõpuspurdiga enda selja taha Belgia tulevikutähe Remco Evenepoeli. Girmayl polnud õrna aimugi, kes on uueks Eddy Merckxis peetav Evenepoel, kuid finišis anti talle sellest teada. «Sa alistasid Remco!» kuulis ta rahvast hüüdmas.

Selle aasta 18. märtsil teatas ta Het Laatste Nieuwsiel antud intervjuus, et soovib esimese mustanahalise aafriklasena võita mõne klassiku. Kaks nädalat hiljem triumfeeris ta 84. korda toimunud Gent-Wevelgemi kuulsal päevasõidul.

Intermarché-Wanty-Goberti meeskonnas sõitev rattur sisuliselt kolmekordistas triumfiga enda palga. Tema praegune leping Prantsusmaa meeskonnaga kehtib 2024. aastani ning toob talle aastas sisse 300 000 dollarit. Cyclingnews kirjutab aga, et Intermarché on valmis mehe palga tõstma miljoni euroni aastas.

Eritreas on jalgrattasport au sees

Jalgrattasport on kuue miljoni elanikuga Kirde-Aafrikas asuvas Eritreas au sees. Spordiala tõid riiki 1885. aastal Itaalia kolonisaatorid, kuid kohalikel elanikel ei lubatud tol ajal veel võistlustel osaleda. 1939. aastal seadused muutusid ning põline eritrealane Ghebremariam Gebru alistas kõik itaallased, tõustes hoobilt rahvuskangelaseks. Tänapäeval meelitavad iganädalased võidusõidud Eritreas raja äärde tuhandeid pealtvaatajaid. Teleri vahendusel elatakse kirglikult kaasa nii suurtuuridele kui ka Euroopa tähtsamatele klassikutele.

Ka Girmay oli noorena jalgrattaspordifänn, kuid läks esmalt hoopis jalgpallitrenni. Seda sellepärast, et poisikesena kartis Girmay jalgratta pealt maha kukkuda. 12-aastaselt sai ta sõita oma vanema venna maastikurattaga. Kartused osutusid tõeks ja ta kukkuski korduvalt, kuid armastus jalgrattaga sõitmise vastu ületas hirmud.

Girmay lemmiksportlaseks kujunes neljakordne maailmameister Peter Sagan. Kui ta sai 16-aastaseks, kinkis rattaentusiastist isa talle esimese võidusõiduratta. «Me ei olnud vaesed, aga see ratas oli väga kallis,» meenutas Girmay.

184 sentimeetrit pikk rattur kasvas üles Eritrea pealinnas, 2400 m kõrgusel merepinnast asuvas Asmaras. «See annab mulle loodusliku eelise. Eritrealaste vastupidavus on erakordne,» lausus Girmay.

Mõneti võib Eritread võrrelda Kolumbiaga. Mõlemad riigid asuvad kõrgel ning rattasport on neis palavalt armastatud. Esimese kolumbialasena võitis Luis Herrera Tour de France’i etapi 1984. aastal. 35 aastat hiljem suutis Egan Bernal tuua Kolumbiasse esimese Tour de France’i üldvõidu.

Ka Girmay unistab suurelt, kuid esialgu sihib ta Tour de France’i etapi-, mitte üldvõitu. Teine suur eesmärk on võita 2025. aastal Rwandas peetavad maailmameistrivõistlused. «See annaks jalgrattaspordile Aafrikas võimsa tõuke,» tõdes Girmay.

Biniam Girmay Gent-Wevelgemi ühepäevasõidu finišis. 
Biniam Girmay Gent-Wevelgemi ühepäevasõidu finišis. Foto: Stephanie Lecocq/EPA/SCANPIX

Rambivalgus on ühtaegu tore kui ka ebameeldiv

Pärast pühapäevast triumfi klassikul suundus Girmay tagasi kodumaale. Seal treenib ta kuni maikuuni, et valmistuda Itaalia velotuuriks. Eesmärgiks on võita vähemalt üks etapp. «Ma ei ole oma lage veel saavutanud,» ütles Girmay, kelle sõnul on tal plahvatuslikud lihaskiud. «See tähendab, et suudan ka hästi sprintida.»

Intermarché spordidirektori Aike Visbeeki sõnul on Girmay sarnaseid talente palju, kuid Eritrea ratturi teeb eriliseks see, et ta on treenitav. Girmay nõustub sellega. «Tugevus ja vastupidavus on vaid üks osa sellest spordialast. Sa pead suutma grupis ka oma positsiooni eest võidelda ja jalgratast valitseda. Kõike seda on võimalik õppida, kui sul on tahe olemas,» kinnitas sportlane.

Suured võidud on Girmayle toonud ka palju tähelepanu, millega rattur pole veel harjunud. «Muidugi olen tähelepanu üle õnnelik, sest see näitab, et olen midagi korda saatnud. Kuid tegelikult mulle ei meeldi rambivalguses olla. Mulle meeldib jalgrattaga sõita ja võita, kuid ma pole kunagi kuulsust taga ajanud. Pealegi ei näe ma end teistele eeskujuna. Olen täpselt samasugune mees, nagu olin eile,» lausus ta Gent-Wevelgemi klassiku võidu järel.

Märksõnad
Tagasi üles