Eesti spordi kuulsuste hall sai neli uut liiget, kel kamba peale ette näidata kuus olümpiamedalit

Toimetas Karl Juhkami
Copy
Kuulsuste halli sein Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis.
Kuulsuste halli sein Eesti Spordi- ja Olümpiamuuseumis. Foto: Eesti spordi- ja olümpiamuuseum

Eesti spordi- ja olümpiamuuseumis asuvasse Eesti spordi kuulsuste halli valiti rahva ja ekspertkomisjoni koostöös neli uut liiget. Uuteks liikmeteks sportlaste kategoorias valiti Kristina Šmigun-Vähi, Erki Nool ja Jüri Jaanson. Spordi mõjutajana osutus valituks Harald Tammer.

Eesti spordi kuulsuste hall austab ja tõstab esile Eesti spordi läbi aegade mõjukamaid sportlaseid ja taustajõude. 2020. aastal valis komisjon kuulsuste halli avaliikmeteks 50 eelmise sajandi silmapaistvat sportlast ja sporditegelast ning see on iga-aastaselt täienemas kahe-nelja Eesti spordiloo suurkujuga, kelle karjääri lõpust on möödunud vähemalt viis aastat.

«Eesti spordi kuulsuste hall on ühest küljest sümboolne austusavaldus silmapaistvatele isikutele Eesti spordiloos – alates märgilistest teerajajatest kuni edukaimate spordisangariteni. Teisalt on see aga ka väga eriline ruumiline keskkond, mis pakub võimaluse suurimaid saavutusi videopildis ehedalt taas läbi elada ning põlvkondadeüleselt jagada,» selgitas spordimuuseumi juhatuse liige Siim Randoja.

2021. aasta lõpus oli kõigil huvilistel võimalik esitada esimesed uute liikmete kandidaadid. Rahvas pakkus omalt poolt välja üle 30 erineva sportlase ja 15 spordimõjutaja, kelle seast lõpliku valiku tegi komisjon, kuhu kuuluvad Eesti spordi- ja olümpiamuuseumi, Eesti olümpiakomitee, Eesti olümpiaakadeemia ja Eesti spordiajakirjanike seltsi esindajad.

Kuulsuste halli uued liikmed sportlaste kategoorias:

  • Kristina Šmigun-Vähi, kahekordne olümpiavõitja, maailmameister, 8-kordne Eesti aasta naissportlane
  • Erki Nool, olümpiavõitja, Euroopa meister, 4-kordne Eesti aasta meessportlane
  • Jüri Jaanson, olümpiamedalist, maailmameister, Euroopa meister, 3-kordne Eesti aasta meessportlane

Spordi mõjutajate kategoorias lisandus:

  • Harald Tammer, endine tippsportlane, hilisem pikaaegne spordijuht ja spordiajakirjanduse teerajaja

Kõik kuulsuste halli liikmed saavad Eesti spordi- ja olümpiamuuseumi uue püsinäituse väärikaimasse saali personaalse eriväljapaneku – seinasuurusele ekraanile projitseeritava videoloo, autahvli, eluloo arvutikonsoolil ning võimalusel esemelise väljapaneku. Samuti ilmuvad kuulsuste halli liikmetest artiklid Postimees Sport veergudel.

Kuulsuste halli värske liikme, Jüri Jaansoniga toimub spordimuuseumis inspiratsioonikohtumine 26. aprillil kell 14:00. Kristina Šmigun-Vähiga on fännidel võimalik kohtuda spordimuuseumis 20. mail kell 13:00.

Eesti spordi- ja olümpiamuuseum avaldas koostöös Postimehega möödunud aasta jooksul loo igast Eesti spordi kuulsuste halli avaliikmest – seega ilmus 49 artiklit eelmise sajandi kõige silmapaistvamatest sportlastest ja sporditegelastest. Peatselt loodab Eesti spordi- ja olümpiamuuseum jagada artikleid ka neljast uuest sporditegelasest, kes kuulsuste halli juurde valiti.

Tagasi üles