N, 2.02.2023

Tallinna linn päästab WTA-turniiri korraldajad hädast välja

Karl Mihkel Eller
Tallinna linn päästab WTA-turniiri korraldajad hädast välja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Tallinna linn toetab WTA turniiri 400 000 euroga, mis on kolmandik kogu võistluse eelarvest. Fotol vasakult: Eesti tenniseliidu peasekretär Allar Hint, Eesti esireket Anett Kontaveit ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart.
Tallinna linn toetab WTA turniiri 400 000 euroga, mis on kolmandik kogu võistluse eelarvest. Fotol vasakult: Eesti tenniseliidu peasekretär Allar Hint, Eesti esireket Anett Kontaveit ja Tallinna linnapea Mihhail Kõlvart. Foto: Konstantin Sednev
  • Turniiri eelarve on 1,2 miljonit eurot.
  • Tegemist on ainsa WTA turniiriga lähiregioonis.
  • Tallinnasse tahetakse meelitada veel tipptennisiste.

Sügisel Tallinnas toimuv WTA turniir on esialgu ühekordne üritus, mis võib saada traditsiooniks. Enam kui miljonilisest eelarvest täidab suure osa Tallinna linn, lisaks on abiks sponsorid ja kultuuriministeerium. Turniiri võõrustab Foruse spordikeskus Tondil, mille tribüünidele mahutatakse 2500 pealtvaatajat.

Kui veebruaris jõudis avalikkuse ette jutt võimalikust WTA turniirist Tallinnas, andis tenniseliit mõista, et olulise riigipoolse panuseta on seda raske korraldada. Peaminister Kaja Kallas oli toona resoluutne ja tõdes, et ligi miljonilist rahasüsti pole valitsusel praegu võimalik teha.

Tallinna linn oli turniiri algselt valmis toetama 100 000 euroga, kuid kolmapäevasel pressikonverentsil selgus, et nende panus on koguni neli korda suurem. 400 000 eurot planeeritakse WTA turniirile lisaeelarvest ning linnapea Mihhail Kõlvart avaldas lootust, et volikogu toetab linnaisade plaani.

Esialgu sõlmiti üheaastane leping

Eesti tenniseliidu peasekretär Allar Hint avaldas, et turniiri koondeelarve on 1,3 miljonit eurot, millest nad on suutnud maha kaubelda litsentsitasu. Puhtalt turniiri korraldamiseks on tarvis 1,1–1,2 miljonit eurot. Korraldajad loodavad, et osa eelarvest aitab katta piletitulu.

«Me tahaksime kokku saada 2500 kohta. Eks seal on teatud osa kutsutud seltskonda, aga 2000 piletit päevas müüa on eesmärk. Piletihinnad pole veel kinnitatud, aga need saavad selgeks lähema kuu jooksul,» ütles Hint.

26. septembrist kuni 2. oktoobrini toimuval Tallinna turniiril on WTAga sõlmitud üheaastane korraldusleping, ent Hint toonitas, et kui eestlastel on huvi, siis on seda sobivuse korral võimalik pikendada. «Järgmiste aastate mõistes on otsused vaja lukku lüüa turniiri lõppedes,» vihjas Hint, et tulevikuplaan tuleb varsti ära otsustada.

Kõlvart tõi esile ka sotsiaalmajandusliku külje: tegemist on siinse regiooni ainsa WTA turniiriga, mis toob tennisesõpru kohale ka lähinaabrusest. «Teame, et WTA turniiri jälgitakse nii kohapeal kui ka telekast üle maailma. Teame, et mõju on pikaajaline. See toob siia teisi suuri võistlusi ja turiste. Sellega kaasneb finantspool. Kandideerime 2025. aastaks ka Euroopa spordipealinna tiitlile. See kindlasti suurendab meie võimalusi,» teatas meer.

Kontaveit ja Kanepi loodavad osaleda

Koduse suurturniiri õnnestumises mängivad olulist rolli ka kohalikud staarid. Ehk kas Anett Kontaveit ja Kaia Kanepi ka Tallinnas väljakule tulevad? Eesti esireket viibis linnavalituses toimunud pressikonverentsil kohapeal ning ütles, et kuigi graafik on aasta lõpus tihe, planeerib ta Tallinnas võistelda.

«Õnneks on sattunud nii, et Tallinna turniir on ainuke WTA turniir sel nädalal. Annan endast parima, et saaksin tulla. Mulle meeldib kodus mängida, see oleks väga suur au, kui saaksin seda teha.»

Muidugi oleks Eesti tennisefänni unistus, et koduse WTA turniiri finaalis kohtuksid Kontaveit ja endine esinumber Kaia Kanepi. Viimane on andnud lubaduse, et kui vorm on pika hooaja lõpus hea, siis tuleb ta Tallinnas platsile.

Paljuski sõltub kõik aga loosijumalast ja ka Kanepi edetabelikohast, et mõlemad Eesti tipud ei satuks ühele tabelipoolele ega kohtuks esimestes ringides. «Oleks tore, kui kaks Eesti mängijat oleksid finaalis, see oleks erakordne sündmus meie publikule ja kõikidele vaatajatele,» ütles Kontaveit.

Oluline on kindlasti Tallinnasse meelitada veel tipptennisiste ning kindlasti siinse piirkonna tähti. Üks võimelikke kandidaate on Läti esinumber Jelena Ostapenko (WTA 13.). «See on üks meie eesmärke, saada ka tema mängima. Täna pole temaga veel otsest juttu olnud,» avaldas Hint.

Esireket on võistluspaigaga rahul

Miks korraldatakse WTA turniir Tondi spordikeskuses? Varem oli võimalike võõrustajatena juttu ka Saku suurhallist ja Tondiraba jäähallist. «Foruse keskuse kasuks rääkis palju tehnilisi nüansse. WTA nõue on, et oleks viis väljakut. Meil on neid lõpuks turniirile välja panna neli. Suurhall ja Tondiraba oleksid peaväljakuna väga head, kuid head lahendust ei ole teistele väljakutele. Portatiivse nelja väljaku leidmine ja siia transportimine ei ole kõige lihtsam ülesanne, eriti kui mõelda tänasele hetkele. Tulevikus võime sellele rohkem mõelda,» ei välistanud Hint, et tulevikus võib korralduspaik muutuda.

Kontaveit on toimumispaigaga rahul. «Hall ise on suurepärases seisukorras. See on väga hea koht turniiri pidamiseks, väljakute ja jõusaali mõttes. Sinna saab ehitada väga ägeda peaväljaku ja äärtele veel mõned.»

Kuigi korraldajad rõhutavad, et ainuüksi WTA tasemega turniiri saamine Eestisse on ajalooline sündmus, kaasnevad WTA 250ga teatud reservatsioonid. Näiteks maailma esikümne mängijad tohivad hooaja jooksul osaleda kolmel selle kategooria turniiril. Kontaveit ütles naljaga pooleks, et peab silma peal hoidma, et tal oleks aasta lõpus võimalik veel vähemalt ühel 250-turniiril osaleda. «Ma pole sel aastal ühelgi WTA 250 turniiril osalenud. Kindlasti pean seda silmas, et ma sellist viga ei tee, et planeerin endale kolm tükki ja «oih, Tallinnas ei saagi mängida». Sellist asja kindlasti ei juhtu.»

Samas kasutavad tennisistid väiksemaid turniire vahel vormi tagasi saamiseks, et saada enesekindlust ja mänge. Kontaveit möönab, et järelikult jääb tal kaks turniiri, kus seda enne septembri lõppu teha. «Enesekindluse kogumine väiksematelt turniiridelt võib anda palju kaasa, aga samas olen päris palju aastaid olnud tuuril, kus osalen ainult suurematel turniiridel. Kuigi WTA 250 pandi vahepeal kõlama, nagu see oleks väike turniir. Tegelikult on see WTA turniir, need on kõik suured turniirid, kus on esisaja mängijad. Väiksed turniirid on ikkagi ITFid ja 25 ja 50 000 auhinnafondiga. Aga 250 000 on ikkagi suur WTA turniir ja selle võitmine, näiteks eelmine aasta Cleveland, andis mulle väga palju enesekindlust juurde ja oli suure tähendusega. Mingi hetk on mõistlik mängida üks või teine siia vahele enne Tallinna turniiri,» ütles Kontaveit.

Märksõnad
Tagasi üles