K, 30.11.2022

Tänak enne karmi Safari rallit: vähemalt poodiumipunktid tuleb kirja saada

Postimees Sport
Tänak enne karmi Safari rallit: vähemalt poodiumipunktid tuleb kirja saada
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Martin Järveoja ja Ott Tänak eelmise aasta Keenia rallil.
Martin Järveoja ja Ott Tänak eelmise aasta Keenia rallil. Foto: AFP / Scanpix

Rallisõitja Ott Tänaku sõnul oli Sardiinia ralli võit meeskonna jaoks oluline, ent Safari etapi eripärad ei võimalda viimasel rallil edu toonud autoga tehtud kohendusi ja muudatusi üle kanda.

Eelmise aasta etapil kolmanda koha saavutanud Tänaku jaoks on tegu väga erilise võistlusega. Mis teadmised ja tarkused võtab mees kaasa aga tänavuseks ralliks? «Safari ei ole enam selline seiklus, nagu ta oli 20 aastat tagasi, aga on kiiruskatseid, kus tuleb auto eest hoolt kanda. Samas on enamik katseid ikkagi piisavalt heas seisus, et sõita kannatab maksimumi lähedal ja peale eelmist aastat on ettekujutus oludest kindlasti parem,» ütles ta Betsafe'i portaalile.

Ralliässa jaoks erineb Safari ralli teistest eelkõige seetõttu, et katsed on enamasti põldudel liivastel radadel ja mitte niiväga teedel, nagu tavaliselt Euroopas. «On väga tehnilisi lõike põõsaste-puude vahel ja tihti sõidetakse üldse karjamaal muru peal. Silm tahab ikka alguses harjumist, et ära ei eksiks.»

Tänaku sõnul on Safari ralli autodele pigem ekstreemne ja tahab päris kõrge autoga sõitmist, mistõttu ei saa liialt üle kanda Sardiinias auto jaoks tehtud kohandusi ja muudatusi.

«Samas on see ka ralli, kus ei võeta maksimumi kurvidest, vaid pigem liivaaukudest ja kivihunnikutest ehk kes rohkem riskib ja kes lõpuks väiksemate kadudega läbi tuleb, sellel on ka ajaliselt edumaa suurem. Järgmised rallid Eestis ja Soomes on juba täiesti omaette maailm ning hakkab pigem uus kruusahooaeg jällegi,» lausus mees.

Enam kui aastase pausi järel etapi võitmine oli meeskonnale oluline, arvestades viimaseid emotsioone. Saarlase sõnul annab positiivne energia jõudu juurde ja kuigi ise oma olukorraga rahul ei olda, said nad energiat juurde, et ikka edasi rühkida.

Mida räägib eelinfo ehk kui palju erineb tänavune Safari ralli eelmise aasta omast? «Enamus katseid on samad, osad lõiguti uued, mõni teises suunas. Paar katset on ka täiesti uutel teedel, mida me veel ei tea. Ilm võiks olla nagu tavaline Eesti suvi, aga seda näeb juba rallinädalal.»

Tänak ei nõustu, et on tänavu rallide eel eesmärke seades jäänud pigem konservatiivseks ja tagasihoidlikuks. Mis tulemusega jääks mees aga rahule Keenias? «Oleks vaja vähemalt poodiumipunktid kirja saada.»

Safari rallil on stardis ka Sébastien Loeb ja Sébastien Ogier, mis muudab Tänaku arvates õhkkonda rallil. «Mõlemad on jätkuvalt väga tugevad sõitjad ja kiiretes autodes ehk kaks tugevat konkurenti on juures ja kindlasti see muudab üldist võistluse pilti.»

Viie etapi järel on Kalle Rovanperä edu MM-sarjas Tänaku ees 58 punkti, aga eestlane usub, et tiitel veel käest libisenud ei ole. «Niikaua on kõik võimalik, kui matemaatiliselt on šansid olemas. Aga selleks peaksime on taset kindlasti tõstma ja stabiilsemaks muutuma, kui tahame Rovanperä ja Toyotaga konkureerida,» ütles ta.

Märksõnad
Tagasi üles