:format(webp)/nginx/o/2022/07/05/14674561t1h41b1.jpg)
- Fedotov peeti kinni pärast trenni.
- Hokitähe advokaat väidab, et Fedotovit mürgitati.
- Venelase vahistamine tekitab NHLi juhtidele peavalu.
Venemaa hokitähel Ivan Fedotovil on seljataga igati edukas hooaeg. 25-aastane väravavaht tuli Venemaa koondisega Pekingi olümpial hõbedale ja Moskva CSKAga võideti KHL. Kuigi tulevast aastast lootis Fedotov minna püüdma sinilindu NHLi, siis see plaan jääb vähemalt mingiks ajaks pooleli.
Esimesel juulil lõi Venemaa spordimeedia kihama, sest tuli avalikuks, et sealsed võimud pidasid Fedotovi kinni. Sarnaselt Eestiga on ka Venemaal ajateenistus kohustuslik ja kaitseväe prokuratuuri sõnul hiilis hokimees sellest kõrvale.
Fedotovi kinnipidamine oli vägagi ootamatu. Ta väljus just Peterburis asunud hokiareenilt, kus temaga tegid lugu telekanali Matš TV korrespondent Anna Androva. Lisaks neile kahele viibis seltskonnas ka operaator.
According to Russian journalist Aleksey Shevchenko, this is when @NHLFlyers goalie Ivan Fedotov was arrested. pic.twitter.com/xb3nYbS4JX
— Karl Månsson (@karl_khl) July 1, 2022
«Parklas oli palju inimesi. Ütleksin, et umbes kümme,» meenutas ajakirjanik. «Esimese asjana jäi mulle silma, et kaks inimest kandsid maski ja kamuflaaži, teised olid tsiviilriietes. Dialoog Vanja ja ühe mehe vahel oli lühike, umbes minuti pikkune – ma ei kuulnud midagi.
Samuti oli parklas neli numbrimärkideta sõidukit: kolm autot ja üks buss. Vanja pandi bussi. Jooksin ühe auto suunas ja seal olnud mees ei jõudnud ust kinni tõmmata. Küsisin, kus nad töötavad. «See pole oluline,» vastati mulle. Kui ütlesin, et oleme ajakirjanikud ja me filmime siin, öeldi: «Ja siis?»
Räägin sellest küll praegu rahulikult, aga mehe toon oli karm. Lõpuks karjuti mu peale: «Tüdruk, võta oma käsi kiiresti ära!» Ta tõmbas ukse kinni ja nad lahkusid.
Läksin jäähalli turvamehe juurde. Temagi ei teadnud, kes need mehed olid, kuid ütlesid, et nad ootasid umbes tund aega.»
Kusjuures väidetavalt treenis Fedotov tollel areenil esimest korda, kuid ometi teadsid korrakaitsjad täpselt, kust teda leida. Seejärel viidi ta sõjaväe registreerimisasutusse, kuid seal võttis lugu veel hullumeelsema pöörde.
Hokitäht toimetati sealt peagi kiirabiga haiglasse, sest ta ei tundnud ennast hästi. «Ivan kaebas Peterburi sõjaväejaamas kõhuvalu ja võimaliku mürgituse üle. Seejärel viidi ta haiglasse. Seal tehti talle süst, mille sisu väravavahile ei avaldatud. Nad lihtsalt ütlesid talle, et selle määras arst,» kirjeldas Fedotovi advokaat Aleksei Ponomarev olukorda Fontanka.ru-le.
«Mu kliendil diagnoositi mao limaskesta põletik ja tema tervis pole üldse hea. Kui ma teda nägin, tundus mulle, nagu oleks ta poolunes. Haigla esindajad keelduvad meiega suhtlemast ja teda pole pandud isegi patsientide nimekirja.»
Kuigi väekohustusest kõrvale hoidmist võib Venemaal karistada kuni kaheaastase vanglakaristusega, saadetakse Fedotov lihtsalt sõjaväkke aega teenima.
Fedotovi asukohta pole öeldud
Ametlikult pole kinnitatud, kus Fedotov asub. Algselt arvati, et ta peaks olema kinnises Severomorski linnas, Murmanski oblastis. See on Venemaa põhjalaevastiku koduks.
Hiljem hakkas levima info, et ta on hoopis Severodvinski linnas, mis asub Severomorskist enam kui 1000 km kaugusel, Arhangelski külje all. Sport-Expressi ajakirjanik Aleksei Ševtšenko jagas Telegrami kontol pilte Fedotovist, kes kandis musta särki ja kamuflaažiga mütsi. Lisaks sellele jagas ta sportlaset pilti, kus tol oli seljas musta-valge triibuline vest.
Osade juttude järgi plaanitakse Fedotov saata aega teenima hoopis Novaja Zemlja saarele, kus Nõukogude Liit viis aastakümneid läbi tuumapommide katsetusi. Seetõttu on suur osa saarest kaetud radioaktiivsete jäätmetega. Ka praegu asub seal Venemaa tuumapolügoon.
NEW - DAY 3
— Hockey News Hub (@HockeyNewsHub) July 4, 2022
Pic of Fedotov & another person came from Alexei Shevchenko with the caption:
I don’t know how these photos got to me, just in case, I covered the person’s face, but right now Ivan is in the Navy training in Severodvinsk. You can't say that he's downright depressed pic.twitter.com/AP7Jy7fnBn
Kuni septembrini peaks hokimees jääma Severodvinski linna väljaõppele, seejärel selgub tema edasine saatus. Tõenäoliselt saadetakse Fedotov mõne Vene sõjalaeva peale. Kui mitmed Venemaa sportlased hoiavad kõrgeid sõjaväelisi auastmeid, siis Fedotovile määrati reamehe staatus.
Ometi lükkas Severodvniskis asuv sõjaväeosa tagasi info Fedotovi seal viibimisest. Nende linna kõneisiku sõnul pole hokimängijat seal nähtud.
Suures plaanis on Fedotoviga seotud küsimuste koha pealt Vene sporditegelased ja ametnikud hoidnud kas suu kinni või õigustanud ametivõimude tegevust. Näiteks riigi suurim jäähokistaar Aleksandr Ovetškin keeldus Fedotoviga seotud küsimusele vastamast. «Ma ei soovi seda teemat kommenteerida, miks ma peaksin?» sõnas ta.
«Ajateenistus on meie seaduses kirjas. Seetõttu ei ole põhjust emotsionaalseteks kommentaarideks,» vahendas Venemaa presidendi Vladimir Putini kõneisiku Dmitri Peskovi sõnu uudisteagentuur TASS.
Talt küsiti ka, et kas teised välisklubides mängivad Venemaa sportlased võivad samamoodi ohus olla. «Presidendi administratsioon ei vastuta ajateenistuse organiseerimise eest, seetõttu peab seda küsima kaitseministeeriumist,» vastas Peskov.
Tõenäoliselt on tegu kättemaksuga, sest Fedotov soovis end proovile panna NHLis.
Eelmisel klubihooajal teenis ta leiba Moskva armeeklubis, kellega võideti Gagarini karikas, Venemaa lahtised meistrivõistlused ehk KHL. Fedotov nimetati liiga üheks paremaks väravavavahiks.
REN TV teatel anti Fedotovile mõista, et nõnda võib juhtuda, kui ta ei pikenda lepingut CSKAga. Vihjetest hoolimata jahtis puurilukk NHLi unistust, ta pidi sel kuul liituma Philadelphia Flyersiga.
Ent leidub ka valitsuse kriitikuid. Eriti teravalt võttis sõna tuntud kommentaator Dmitri Gubernjev. «Tänu Fedotovile saab Venemaa armee lahingvõimekus olema kosmiline?» pilkas Guberniev Championat.com-ile antud intervjuus.
«Tundub, et inimesed, kes tema ajateenistuse kohta otsustasid, ei vaja vaid Vene sporti, vaid üldse Venemaad. Teeme asja endale hullemaks. Kui ta peab aega teenima, siis tehku seda spordikompaniis ja mängigu hokit. Miks peab ta kirsadega mööda Novaja Zemljad kõndima?
Me ei vaja head väravavahti CSKAs, KHLis, FHRis (Venemaa jäähokiliit), Venemaa olümpiakomitees või spordiministeeriumis. Kõik need organisatsioonid ei vaja head väravavahti. Aga mina, Dmitri Gubernjev, vajan teda.
Ta on suurepärane väravavaht, laske tal mängida. Kui ta peab armees teenima, siis las teeb seda spordikompaniis tippsportlasena ja mängigu tiimiga, kellega tal on leping.»
NHLi bossid on tagajalgel
The Athletic kirjutab, et Fedotovi vahistamine on teinud murelikuks NHLi klubide juhid, kelle koosseisu kuuluvad samuti venelased. Kardetakse, et Venemaale puhkama läinud mängijaid enam uueks hooajaks tagasi Põhja-Ameerikasse ei lasta. Nii mitmelgi mehel on sarnaselt Fedotoviga kehtiv leping NHLi klubiga, kuid sõjaväeteenistus veel läbimata.
«Mida ma peaksin ütlema? Ei, sa ei tohi koju minna? Inimesed tahavad kodus käia ja perekonda näha. Nad tahavad kõigest hoolimata koju minna. Ma ei saa neid süüdistada,» sõnas Minnesota Wildi tegevjuht Bill Guerin, samuti Venemaal puhkava tähtmängija Kirill Kaprizovi.
Tuntud NHLi reporteri Elliotte Friedmani sõnul mõjutab Fedotoviga juhtunu kindlasti ka venelastest noormängijate lootusi juulis toimuvas draftis.