R, 9.12.2022

Saatuse iroonia: Wimbledon näitas venelastele ust, aga naisüksikmängu finaalis on venelanna

Siim Kaasik
, reporter
Saatuse iroonia: Wimbledon näitas venelastele ust, aga naisüksikmängu finaalis on venelanna
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Kui Jelena Rõbakina poleks nelja aasta eest kodakondsust vahetanud, ei mängiks ta laupäeval Wimbledoni finaalis.
 
Kui Jelena Rõbakina poleks nelja aasta eest kodakondsust vahetanud, ei mängiks ta laupäeval Wimbledoni finaalis.  Foto: Toby Melville
  • Kasahstan meelitas mängija enda juurde rahaga.
  • Rõbakina elab jätkuvalt sünnilinnas Moskvas.
  • Kas Rõbakina tunneb end venelanna või kasahhitarina?

Tennisemaailma mainekaima slämmiturniiri naisüksikmängu finaalis mängib 23-aastane Jelena Rõbakina, kes on läbi ja lõhki venelanna, kuid esindab Kasahstani.

Vaevalt, et keegi Rõbakina rahvusele erilist tähelepanu pööraks, kui Wimbledoni tenniseturniiri korraldajad poleks Ukraina sõja tõttu keelanud venelastel tänavusel võistlusel osaleda.

Maailma edetabelis 23. kohal asuv Rõbakina sündis Moskvas ning elab seal tänaseni. Ometi esindab ta alates 2018. aastast Kasahstani. Miks?

«Olin just lõpetanud kooli ja pidin minema ülikooli. See oli mu isa soov, sest ta oli mures. Ta nägi küll tulemusi, kuid majanduslikult oli meil raske. Ta kartis, et vigastus võib minu karjääri lõpetada. Mul oli pakkumisi USA ülikoolidest, kuid ma ise tahtsin edasi mängida. Seejärel tegigi Kasahstani tenniseliit mulle pakkumise ning vahetasin kodakondsust. Ma ei olnud tol ajal tegelikult üldse nii hea, kuid nemad uskusid minusse,» rääkis Rõbakina 2020. aastal intervjuus WTA Insiderile.

Niisiis maksis Kasahstan Rõbakina arveid ning sai vastutasuks endale mängija, kes asus toona maailma edetabelis teise saja lõpus. Rõbakina pole ainus mängija, kelle Kasahstan Venemaalt üle ostis ning kes tänavu Wimbledonis mängis. Samamoodi vahetas 2012. aastal kodakondsust Julia Putintseva, kes langes konkurentsist avaringis.

Jelena Rõbakina parim slämmiturniiri tulemus oli eelnevalt 2021. aasta Prantsusmaa lahtiste veerandfinaal. 
Jelena Rõbakina parim slämmiturniiri tulemus oli eelnevalt 2021. aasta Prantsusmaa lahtiste veerandfinaal. Foto: Adrian Dennis

Kui Wimbledoni esimesel nädalal meedia Rõbakinale suurt tähelepanu ei pööranud, siis teisel nädalal on teda pommitatud üsnagi ebamugavate küsimustega. Näiteks tuli tal pärast veerandfinaali võitu pressikonverentsil vastata, kas ta tunneb end kasahhitari või venelannana.

«See on keeruline küsimus. Ma sündisin Venemaal, kuid esindan Kasahstani. Olen sealt saanud nii palju abi ja tuge. Tunnen, kuidas inimesed mind toetavad ja mul on hea meel Kasahstani esindada. Usun, et olen toonud ka tulemusi, mis on Kasahstani spordi jaoks väga head. Mul on väga keeruline öelda, mida täpselt tunnen,» jättis ta küsimusele sisuliselt vastamata.

Wimbledoni poolt Venemaa ja Valgevene esindajatele määratud võistluskeelust rääkides ütles Rõbakina, et keegi ei saa valida, kuhu ta sünnib. «Mul on neist kahju, sest nad ei saa maailma suurimal turniiril mängida. Loodetavasti on järgmisel aastal kõik jälle normaalne,» lausus ta ning lisas, et soovib kiiret sõja lõppu. «Ma tahan lihtsalt rahu.»

Tennisemaailmas läks sõjaks

Wimbledoni otsus keelata Venemaa ja Valgevene mängijatel turniiril osaleda tekitas palju vastukaja. Tennise katuseorganisatsioonid ITF, WTA ja ATP mõistsid mängukeelu hukka ning otsustasid vastukaaluks mitte jagada turniiril maailma edetabeli punkte.

Naismängijatest mõjutas mängukeeld valgevenelannat Arõna Sabalenkat (WTA 6.), kes jõudis mullu poolfinaali. Top 20 seast ei saanud Wimbledonis mängida veel ka venelanna Daria Kasatkina (WTA 13.) ega valgevenelanna Viktoria Azarenka (WTA 20.).

Lisaks edetabelipunktide mittejagamisele tegi WTA Wimbledoni korraldavale tenniseklubile ja Briti tenniseliidule vastavalt 207 000 naela (240 000 eurot) ja 620 000 naela (720 00 eurot) trahvi.

Suurbritannia kultuuri riigisekretäri Nadine Dorriese sõnul on WTA trahv jabur. «Alates veebruarist on enamik rahvusvahelisest spordikogukonnast üheskoos mõistnud hukka Putini jõhkrad kuriteod Ukrainas. Kahjuks üritavad rahvusvahelised tenniseliidud vastuvoolu ujuda. Wimbledoni korraldajat ja Briti tenniseliitu peaks hoopis kiitma, sest tegime seda, mis on antud asjaolude puhul õige,» lausus ta.

Olgu siinkohal lisatud, et Venemaa ega Valgevene sportlased pole teretulnud ka 24. septembrist 2. oktoobrini vältavale Tallinna WTA turniirile. Eesti tenniseliidu sõnul on peagi oodata valitsuse otsust määrata nimetatud riikide sportlastele sissesõidukeeld. Ning kuna sissesõidukeeld oleks riigi kehtestatud, ei teeks WTA meie tenniseliidule ka trahvi.

Venelannast sai üleöö grusiin

Kui enamikel Venemaa ja Valgevene sportlastel ei jää muud üle kui võistluskeeluga leppida, siis mõni ei taha kohe kuidagi sunnitud võistluspausi teha.

Nii otsustas Venemaal sündinud ja üles kasvanud tennisist Natela Dzalamidze vahetada vahetult enne Wimbledoni kodakondsust ning hakkas esindama Gruusiat. Kuna eelkõige paarismängijana tuntud venelanna partneril Kamilla Rahhimoval sama vempu korrata ei õnnestunud, tuli Dzalamidzel leida endale uus paariline. Wimbledonis ühendas 29-aastane tennisist jõud serblanna Alexandra Kruniciga, kellega jõuti teise ringi.

Tulles tagasi aga loo peakangelase Rõbakina juurde, siis hakkas pärast Kasahstani lipu alla kolimist tema jaoks kõik ülesmäge minema. Murranguliseks hetkeks osutus treenerivahetus 2019. aasta veebruaris, mil värske Wimbledoni finalist asus harjutama horvaadi Stefano Vukovi näpunäidete järgi. Vukov oli esimene treener, kes Rõbakinaga Touril kaasa reisis ning selle tulemusel kerkis ta aastaga maailma edetabelis teise saja lõpust 30 parema sekka.

Karjääri jooksul 3,5 miljonit dollarit auhinnaraha kogunud tennisist on mänginud kaheksas WTA turniiri finaalis ning võitnud neist kaks. Enne tänavust Wimbledoni pärines tema parim slämmiturniiri tulemus 2021. aasta Prantsusmaa lahtistelt, kus ta jõudis veerandfinaali. Maailma edetabelis oli ta aasta alguses karjääri parimal, 12. kohal.

Wimbledoni finaalis kohtub esimese Kasahstani mängijana slämmiturniiri finaali jõudnud Rõbakina maailma teise reketi, tuneeslanna Ons Jabeur. Ka tema tegi ajalugu, sest on esimene Araabia ja Põhja-Aafrika tennisist, kes naiste konkurentsis slämmiturniiril finaali jõudnud. Naisüksikmängu finaal algab laupäeval kell 16.

Märksõnad
Tagasi üles