Ukraina jalgpalliklubi Donetski Šahtar nõuab jalgpalli maailma juhtorganilt 50 miljoni euro väärtuses kahjutasu ja klubi on esitanud spordiarbitraaži kohtusse paberid, millega kaevati edasi FIFA otsus, mis lubab välismängijatel sõjast räsitud olukorras ühepoolselt Ukraina klubidega lepingud peatada.
Ukraina klubi nõuab FIFAlt ülekohtu eest 50 miljonit eurot
The Athletic on paljastanud, et alates 1992. aastast ehk Nõukogude Liidu iseseisvusjärgsel ajal 13 korda Ukraina meistritiitli võitnud Šahtar esitas juulis dokumendid Šveitsi spordiarbitraažikohtu (CAS) peadirektorile Matthieu Reebile. Regulaarselt Meistrite liigas võistelnud klubi valmistub suuruseks kohtulahinguks Rahvusvahelise jalgpalliliiduga (FIFA).
Vaidlus põhineb 21. juunil välja kuulutatud FIFA otsusel, mille kohaselt on välismängijatel ja -treeneritel õigus peatada oma töölepingud Ukraina klubidega kuni 30. juunini 2023, välja arvatud juhul, kui mängija või treeneri ja nende klubi vahel jõuti kokkuleppele hiljemalt 30. juuniks sel aastal.
Šahtari puhul oli klubil kirjas 14 välismängijat. Klubi tuluvoogusid oli juba hävitanud Venemaa sissetung Ukrainasse ja seetõttu oli Šahtar kavatsenud oma välismängijad maha müüa, et saada tagasi elutähtsaid vahendeid nii klubi kaotuste katmiseks kui ka sõjale humanitaarabi andmiseks.
Lisaks, kuigi oli arusaam, et välismängijad ei soovi sõjatsooni mängima naasta, eeldas klubi, et suudab mängijate üleminekutasude osas läbi rääkida ja pidas aktiivseid läbirääkimisi mitme müügi osas. Ometi tähendas kohtuotsus, et Šahtaril oli müükid lõpetamiseks aega veidi üle nädala, samas kui ostuhuvilised klubid ja mängijate agendid teadsid, et võivad lihtsalt oodata 30. juunini ja saavad sellega vältida Ukraina klubile üleminekutasude maksmist.
FIFA presidendile Gianni Infantinole adresseeritud kirjas ütles Šahtari tegevjuht Sergei Palkin, et nõuab neilt CASi kaudu 50 miljonit eurot. «FIFA otsuse tõttu on FC Šaktar kaotanud võimaluse müüa neli välismängijat kogusummas umbes 50 miljonit eurot,» ütles Palkin The Athleticule ja hoiatas, et hakkab lahendust otsima Šveitsi kohtusüsteemis.