Doncic viskas EMide viimase poole sajandi punktirekordi, seda veriseks löödud pea kiuste

Karl Mihkel Eller
Luka Doncic (keskel).
Luka Doncic (keskel). Foto: Marius Becker/AP/Scanpix

Korvpalli EM-finaalturniiri B-grupi kohtumises alistas Sloveenia 88:82 Prantsusmaa. Tulemusest rohkem furoori tekitas võitjate staarmängija Luka Doncici ajalooline esitus, kes viskas 47 punkti, mis tähistab Euroopa meistrivõistluste läbiaegade teist punktiskoori.

Kohtumine algas Prantsusmaale suurepäraselt, sest kiirelt pääseti 14:3 juhtima, kuid avaveerandi võitis Sloveenia 20:19. Teisel veerandajal toimus punkt-punkti heitlus, kuid viimasel minutil lõi Vincent Poirier Doncicile kogemata küünarnukiga pähe.

Sloveenia tähtmängijal hakkas peast verd tulema. Poolajapausile mindi Sloveenia 44:40 juhtimisel, kuid selleks hetkeks 36 punkti visanud Doncici saatus oli lahtine.

Kolmandal veerandil suutis Sloveenia pääseda kuue punktiga ette. Perioodi lõpus pääses taas väljakule ka Doncic, Prantsusmaa sai korraks punktiga juhtima, kuid viimasele kümnele minutile mindi vastu 64:64 viigiseisul.

Neljandal veerandil tegi Sloveenia väikese spurdi ning pääses juhtima 80:70, kuid kaks ja pool minutit enne normaalaja lõppu tegi Prantsusmaa 9:0 spurdi. Viimastel minutitel näitasid sloveenid rohkem otsustavust ning võtsid 88:82 võidu.

Käimasoleval EMil oli seni ühe mängu suurimat punktiskoori enda käes hoidnud Kreeka koondislane Giannis Antetokounmpo, milleks oli 41 silma mängus Ukraina vastu. Läbiaegade suurima punktiskoori tabelit juhib EMil belglane Eddy Terrace, kes viskas 1957. aastal Albaania vastu 64 punkti. Kolmandaks langes tänu Doncicile selles tabelis kreeklane Nikos Galis, kes skooris 1983. aastal Rootsi vastu 46 punkti.

40 punkti klubisse kuulub ka Aivar Kuusmaa, kes viskas 1993. aasta EMil 99:91 võidumängus Bosnia vastu täpselt 40 silma.

Sloveenia asus B-gruppi juhtima, teise kaotuse saanud Prantsusmaa on teine ja hilisõhtul Ungariga kohtuv Saksamaa langes kolmandaks. Neljanda koha on endale kindlustanud Leedu, kes alistas 87:70 Bosnia ja Hertsegoviina ning pääses läbi raskuste. play-offi.