K, 30.11.2022

39-aastane olümpiavõitja haigestus vähki

Karl Mihkel Eller
39-aastane olümpiavõitja haigestus vähki
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Aksel Lund Svindal (paremal) ja Lindsey Vonn 2019. aastal mäesuusatamise MMi järelpeol.
Aksel Lund Svindal (paremal) ja Lindsey Vonn 2019. aastal mäesuusatamise MMi järelpeol. Foto: JOEL MARKLUND/imago/Bildbyran/Scanpix

Mäesuusatamise kahekordsel olümpiavõitjal ja viiekordsel maailmameistril Aksel Lund Svindal avastati munandivähk. Kolm aastat tagasi tippspordiga hüvasti jätnud 39-aastane talisporditäht teatas dramaatilisest uudisest Instagramis.

«Tundsin muutust oma kehas. Ma ei teadnud, mis see on. Siiski otsustasin natuke uurida. Mind viidi kiiresti üle haiglasse, kus arstid kinnitasid munandivähi diagnoosi,» kirjutas Lund Svindal.

Norralase sõnul toimus pärast seda kõik kiiresti. Talle tehti täpsemad uuringud ja lõpuks operatsioon. «Pärast esimest nädalat tundus prognoos juba hea. See kõik oli sellepärast, et otsustasin arsti juurde minna, kui mõistsin, et kõik pole korras,» lisas ta.

Lund Svindal kiidab Norra head tervishoiusüsteemi ja julgustab eelkõige mehi oma tervisemuredest rohkem rääkima. Munandivähk on alla 50-aastaste meeste kõige levinum vähk.

Lund Svindal tuli olümpiavõitjaks supersuurslaalomis (2010 Vancouver) ja kiirlaskumises (2018 Pyeongchang). MM-medaleid võitis ta aastatel 2007–2019. Kokku on ta võitnud viis MM-kulda, oma esimese 2007. aastal Ares suurslaalomis ja kiirlaskumises. Viimaseks tiitlivõistluste medaliks jäi 2019. aastal samuti Ares saadud hõbe kiirlaskumises.

Kuigi suusatamisega on ta tipptasemel lõpetanud, siis on teda hiljem meelitanud autosport. Sel suvel osales ka rallikrossi MM-etapil.

Munandivähk on harvaesinev kasvaja, moodustades meeste pahaloomulistest kasvajatest kõigest 1 protsent. Samas on just see kasvaja noorte, 20–35 aastaste meeste hulgas kõige levinum.

Munandivähi õigeaegne avastamine sõltub kasvaja esmaste haigusnähtude tundmisest ja kohesest arstile pöördumisest kasvajale viitavate haigusnähtude esinemisel.

Munandivähi, nagu ka kõigi teiste pahaloomuliste kasvajate ravitulemused, on seda paremad, mida varem kasvaja avastatakse ning ravi alustatakse. Seetõttu on eriti oluline, et haiget satuksid onkoloogi juurde võimalikult varakult.

Allikas: kliinikum.ee

Märksõnad
Tagasi üles