R, 9.12.2022

Kergejõustikuliit avalikustas suure pettuse, mitmed riigid määrati musta nimekirja

Karl-Joosep Küngas
Kergejõustikuliit avalikustas suure pettuse, mitmed riigid määrati musta nimekirja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments 1
Shi Dongpeng.
Shi Dongpeng. Foto: AP Photo/Anja Niedringhaus/SCANPIX

Rahvusvaheline kergejõustikuliit (WA) avalikustas koostöös puhta spordi nimel tegutseva organisatsiooni AIU-ga raporti, kus paljastati mitmed spordipettused, mis pole seotud dopinguga. Nimelt on mitmes riigis manipuleeritud tulemustega ning osa sportlasi varjanud enda vanust, et osaleda noortele mõeldud tiitlivõistlustel.

Uurimine näitas, et enne Tokyo olümpiamänge korraldati 17 kahtlast võistlust, mille tulemused olid tavapärasest tugevalt nihkes. Hiljem selguski, et võistluste käigus manipuleeriti tulemustega ning sellele järgneb väga karm karistus.

Nimelt kandis rahvusvaheline kergejõustikuliit antud riigid, kus säärased võistlused toimusid, musta nimekirja. Nendeks riikideks on Armeenia, Albaania, Gruusia, Moldova, Kõrgõzstan, Usbekistan ja Türgi.

Alates tänasest ei lähe enam nendes riikides toimunud võistluste tulemused rahvusvaheliselt arvesse. Välja arvatud riikide meistrivõistlused, kuhu WA saadab vähemalt kolm rahvusvahelist jälgijat, kes jälgivad ausat tegutsemist.

Lisaks sellele leiab raportist ka mitmeid sportlasi, kes on enda vanusega ametnikke petnud. Seda mõistagi selleks, et osaleda mõne vanuseklassi maailmameistrivõistlustel, ent olles selgelt juba täiskasvanute sportlaste hulgas.

Tuntuim nimi selles nimekirjas on Hiina sprinter Shi Dongpeng, kes võitis 2002. aasta juunioride MMil tõkkesprindis hõbemedali. 2003. aastal krooniti ta Aasia meistriks ning 2007. aasta Osaka MMil teenis hiinlane seitsmenda koha.

Shi tulemused 2002. aasta juunioride MMil on tühistatud ning medalid mängitakse ümber. Nõnda teenib hõbemedali hoopis Bahama sprinter Shamar Sands ning Jamaika välejalg Richard Phillips teenib pronksi.

Lisaks sellele saab ka näiteks Läti endale medaliomaniku 2003. aasta juunioride MMilt. Kaugushüppes saab endale pronksi Anderjs Maskancevs, kuna vanusega oli manipuleerinud ka Saudi Araabia sportlane Ahmed Nezar Al-Sharfa.

Kokku oli nimekirjas koguni viis Saudi Araabia sportlast, kellelt medalid ära võeti.

Märksõnad
Tagasi üles