Edetabel WRC-sõitjatest, kuhu kuulub Aava, kuid mitte Tänak ega Märtin (1)

Postimees Sport
Copy
Urmo Aava 2009. aastal Norra MM-rallil, mis jäi tema karjääri viimaseks stardiks WRC-sarjas.
Urmo Aava 2009. aastal Norra MM-rallil, mis jäi tema karjääri viimaseks stardiks WRC-sarjas. Foto: Erlend Aas/Reuters/Scanpix

Eelmisel ralli MM-etapil lisandus ühte huvitavasse tabelisse uus tulija. Tegemist on sõitjatega, kes on küll suutnud MM-rallit juhtida, kuid pole seda ühtegi korda võitnud. Kreeka ralliga tõusis sinna nimekirja prantslane Pierre-Louis Loubet ning teda ootasid ees juba näiteks Craig Breen, Teemu Suninen, aga ka Urmo Aava.

Loubet suutis Kreeka rallil liidripositsiooni haarata avapäeval ning võitles selle nimel kuulsa kaasmaalase Sébastien Loebiga. Alles reedesel viimasel katsel oli ta sunnitud selle positsiooni loovutama, hilisema rehvipurunemise tõttu tuli tal lõpuks leppida neljanda kohaga.

Ralliportaal DirtFish pani kokku edetabeli sõitjatest, kes kuuluvad Loubet’ga veel samasse nimekirja. Tegevsõitjatest näiteks mainitud Breen ja Suninen. Neist esimene juhtis MM-rallit esimest korda neli aastat tagasi Türgis, kuid suutis mullu teenida kolm järjestikust poodiumikohta Eestis, Belgias ja Soomes.

Tulles tagasi eestlaste juurde, siis on erinevatel aegadel sellesse nimekirja kuulunud kolm eestlast. Kui Markko Märtin ja Ott Tänak on tõusnud MM-etapivõitjate nimistusse, siis 2009. aastal karjäärile joone alla tõmmanud Urmo Aava MM-rallil esikolmikusse ei jõudnud.

Aava silmapaistvamaks hooajaks oli 2008. aasta, kui ta tegi 15 MM-etapist kaasa kümme. Citröen C4 WRC-autoga sõitnud Aava tuli Kreekas neljandaks ja Uus-Meremaal viiendaks. Järgmise hooaja avaetapil Iirimaal tõusis ta teise kiiruskatse järel esikohale ning suutis seda hoida kuni kolmanda katseni.

Märkimist väärib, et Ford Focus WRC-autoga sõitnud Aava lükkas teiseks toona «kõigest» neljakordne maailmameister Sébastien Loeb, kellest viis hooaega hiljem oli saanud üheksakordne meister.

Reedesel viimasel katsel katkestanud Aava suutis hiljem võistlust jätkata ja tuli lõpuks kümnendaks. Märkimist väärib, et MM-sarjas tegigi Aava kaasa veel vaid ühe etapi,  osaledes ka Norra rallil, kus sai kaheksanda koha. Alates 2003. aastast kuni karjääri lõpuni oli Aava kaardilugejaks MM-rallidel Kuldar Sikk.

DirtFishi edetabelisse WRC-sõitjatest, kes on MM-rallit juhtinud, kuid seda mitte kunagi võitnud, kuuluvad näiteks Henning Solberg, Toni Gardemeister, Chris Atkinson, Jevgeni Novikov, Robert Kubica ja Juho Hänninen.

Tagasi üles